Kirkot ilmastonmuutosta vastaan

Huhhuh. Nyt kirkot ympäri maailman lähtevät taistelemaan toisen uskonnon, eli ilmastonmuutosvalheen puolesta:

Ilmastonmuutos saa kirkonkellot kumisemaan ympäri maailman

Kirkot ympäri maailman soittavat kellojaan 13. joulukuuta herättääkseen ihmiset huomaamaan ilmastonmuutoksen vaarat. Ilmastohälytys etenee aalloittain halki maapallon Fidzi-saarilta alkaen. Joissakin maissa varoitusmerkki soitetaan 350 kertaa.

Suomessa seurakunnat voivat osallistua Kirkkojen maailmanneuvoston kampanjaan soittamalla kirkonkelloja sopivaksi katsotun ajan kello 15.00 alkaen. Toinen vaihtoehto on järjestää hartaus, jolloin kirkonkelloja soitetaan tilaisuuden aluksi ja lopuksi.

Kirkonkellot kumisevat ympäri maailman kello 15.00 paikallista aikaa. Tuolloin Kööpenhaminassa käydään YK:n ilmastoneuvotteluja.

Joissakin maissa varoitusmerkki aiotaan soittaa peräti 350 kertaa. Luku on valittu siksi, että monet asiantuntijat pitävät ilmakehän turvallisen hiilidioksidimäärän ylärajana 350 ppt. Tällä hetkellä arvo on jopa 390 ppt.

YLE Uutiset

http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2009/11/ilmastonmuutos_saa_kirkonkellot_kumisemaan_ympari_maailman_1170637.html

Ihminen ei aiheuta ilmastonmuutosta.

1) MOT:n dokumentti Kylmää vettä kasvihuoneeseen syksyltä 2008, jonka voi katsoa ilmaiseksi YLEn Elävästä arkistosta:

"Voimakkaan ilmastonmuutosrummutuksen alta on ollut vaikea havaita, että maapallon ilmasto ei tosiasiassa ole lämmennyt 10 vuoteen. Silti ilmaston lämpenemisen aiheuttajana pidettyjen kasvihuonekaasujen päästöt ovat kasvaneet samaan aikaan jopa pelättyä enemmän. Mihin lämpö on kadonnut?"

http://yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=4&ag=28&t=501&a=6215

2) MOT:n toinen dokumentti Ilmastokatastrofi peruutettu marraskuulta 2009, jonka voi katsoa ilmaiseksi YouTubesta:

http://www.youtube.com/watch?v=1gmJiZfyDPE&feature=PlayList&p=46572CAAAB4D1C2D&index=0

3) Englanninkielinen dokumentti The Great Global Warming Swindle joka paljastaa tieteessä, mediassa ja politiikassa vellovan ilmastonmuutospropagandan ja valheet:

http://video.google.com/videoplay?docid=-5576670191369613647&ei=lewFS_mkJ8em-AaBiMjyCQ&q=great global warming swindle#
17205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat
Aloittaja

"Kirkosta eroaminen on nyt helppoa. Käyttämällä tämän sivuston automaattista palvelua voit erota kirkosta joko täysin sähköisesti tai vaihtoehtoisesti lähettämällä kirjeen postitse.

Palvelun kautta on eronnut 170 262 henkilöä. Eilen erosi 151."

http://www.eroakirkosta.fi/

Äänestä

Kyllä se on hienoa olla foliohattu, kun YLEn palkkalistoilta löytyy ekspertit jotka voivat kumota koko maailmaa hallitsevan ilkeiden ilmastonmuutosuskovaisten atiestisatanistitiedemiesten salaliiton.

Ihan totta, oliko tämä viesti huono vitsi, vai tosissaanko ihmiset ovat näin herkkäuskoisia?

Äänestä
  • Aloittaja

    Jos luulet, että ilmastonmuutoksesta, eli sen syistä ja seurauksista vallitsee selvä yhteinen mielipide ilmastotutkijoiden kesken, olet pahasti väärässä. IPCC:n raportit ovat korruptoituneita ja kuten ohjelmassa "MOT: Ilmastokatastrofi peruutettu" kävi ilmi, ei virallinen ilmastotiede kestä lähempää tarkastelua. Mitkään todisteet eivät viittaa siihen että ihmisen toiminta aiheuttaisi katastrofaalisen lämmönnousun.

    Äänestä

  • tässä on se etten ainakaan ole nähnyt tieteellisiä perusteita ihmisen aiheuttaman ilmastonmuutoksen olemassaolosta ja sen nopeudesta, ainoastaan massiivisen sosiaalisen ja ideologisen kampanjan joka hukuttaa alleen kaiken keskustelun.
    onhan se vähän surullista että asiasta ei saa edes keskustella ilman että saa niskaansa läjää ilmastomuutosuskovaisia.
    taitaa tässä käydä kuten 70-luvun "uusi jääkausi uhkaa" -jutun kanssa. aika näyttää.

    Äänestä

  • zoostation kirjoitti:

    Jos luulet, että ilmastonmuutoksesta, eli sen syistä ja seurauksista vallitsee selvä yhteinen mielipide ilmastotutkijoiden kesken, olet pahasti väärässä. IPCC:n raportit ovat korruptoituneita ja kuten ohjelmassa "MOT: Ilmastokatastrofi peruutettu" kävi ilmi, ei virallinen ilmastotiede kestä lähempää tarkastelua. Mitkään todisteet eivät viittaa siihen että ihmisen toiminta aiheuttaisi katastrofaalisen lämmönnousun.

    No, esim.Venuksen pintalämpötila on noussut 40 astetta vimeisen 50 vuoden aikana joka sitä on voitu Maasta käsin tarkkailla. Että kyllä ne pakokaasut on pahoja kun tuola asti tuntuu.

    Äänestä

  • Aloittaja

    jonah fowl kirjoitti:

    No, esim.Venuksen pintalämpötila on noussut 40 astetta vimeisen 50 vuoden aikana joka sitä on voitu Maasta käsin tarkkailla. Että kyllä ne pakokaasut on pahoja kun tuola asti tuntuu.

    ihmisen hiilidioksidipäästöt pystyy lämmittämään muita planeettojakin. :)

    Äänestä

  • zoostation kirjoitti:

    Jos luulet, että ilmastonmuutoksesta, eli sen syistä ja seurauksista vallitsee selvä yhteinen mielipide ilmastotutkijoiden kesken, olet pahasti väärässä. IPCC:n raportit ovat korruptoituneita ja kuten ohjelmassa "MOT: Ilmastokatastrofi peruutettu" kävi ilmi, ei virallinen ilmastotiede kestä lähempää tarkastelua. Mitkään todisteet eivät viittaa siihen että ihmisen toiminta aiheuttaisi katastrofaalisen lämmönnousun.

    Ovat ne perhanan avaruusliskot soluttautuneet IPCC:n sisällekin, ja korruptoineet koko länsimaisen tieteen kaataakseen koko sivilisaation. Jumalauta niiden kanssa. Onneksi Nibiru ja planeetta X tulee ensi vuonna.

    Äänestä

Pelkkkiä irtopisteiden keräämistä. Sitä paitsi saastetta se on melusaastekin.

Äänestä
Aloittaja

Professori Atte Korhola ilmastokohusta: "Viestit ovat aitoja"

Helsingin yliopiston ympäristönmuutoksen professorin Atte Korholan mukaan sokkiuutiset ilmastotutkijoiden väitetystä koordinoidusta vääristelystä perustuvat aitoihin sähköposteihin.

Tietokonehakkerit ovat tänään julkistaneet maailman johtaviin ilmastontutkimuksen keskuksiin kuuluvan East Anglian ilmastontutkimusyksikön (CRU) sähköpostijärjestelmästä viemiään viestejä.

Netissä kuohutaan tällä hetkellä rajusti siitä, että viestit viittaavat laajaan tutkimustulosten peukalointiin. Sen myötä on saatu tieteelliset tulokset näyttämään siltä, että maapallo on lämmennyt.

Professori Korhola tuntee henkilökohtaisesti viesteissä olevat henkilöt. Hän on käynyt sähköposteja läpi perjantain ajan ja on järkyttynyt siitä, että datan sorvaus vaikuttaa olleen niin tietoista.

CRU:n tutkijoilla on ollut keskeinen osa hallitustenvälisen ilmastopaneelin IPCC:n raporttien laatimisessa.

BBC:n haastattelema tietoturva-asiantuntija epäilee, että kyse voi olla informaatiosodan kiihtymisestä ennen Kööpenhaminan ilmastokokousta.

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1776127

Äänestä

Ilmastonmuutoksesta on monenlaisia teorioita, itse kallistuisin malliin, jossa muutokset ovat osin "luonnollisia" , osin ihmisen aiheuttamia.

Ateismia tai kristillisyyttä on tähän paha sotkea. Tiedän monien kristittyjen vastustavan luonnonsuojelua, koska se hidastaa maailmanloppua ja Jeesuksen paluuta.

Mutta tehottoman kirkonkellojen paukuttelun sijaan kirkot voisivat tehdä jotain konkreettista: jättää uskonnollisia julkaisuja painamatta ja säästää näin paperia ja metsää. Paljonko energiaa kuluu suurten kirkkosalien lämmittämiseen? Ja sitten se paavi vielä ehkäisykieltoineen...

Äänestä
  • Aloittaja

    että on todennäköistä että ihmisen toiminta aiheuttaa katastrofaaliset seuraukset maapallolle? Siitähän koko ilmastonmuutoshysteriassa on kyse.

    Äänestä

  • alunperin on laskettu erilaisia skenaarioita paljonko ilmasto muuttuu milläkin ihmisen tuottamilla päästöillä. Näisä laskelmissa päästiin tuloksiin että jos nykyinen kasvu johtaisi lämpötilan nousun alkuun niin että muutama aste ois sadan vuoden päästä varmaa.
    Nyt kuitenkin lämpötilan nousu onkin ollut huomattavasti dramaattisempaa. mitä ilmastotutkijat tekivät? tarkistivatko he teorioitaan?etsivätkö he mahdollisia muita syitä jotka selittäisivät erot todellisuuden ja laskelmien välillä? eivät!he alkoivat muokata laskelmia niin että ne sopivat koetuloksiin. eli tekivät juuri kuten tieteellisessä metodissa ei saa tehdä.taustalla poliittinen painostus.ja tämä on muuten tehty täysin avoimesti.

    ilmastonmuutos on tosiasia, on ollut jo 10000 vuotta, jolloin jääkausien vaihe loppui. Ilmaston lämpeneminen hidastui ns.pienen jääkauden ajaksi (1200-1850) ja jatkuu taas. elämme pienen jääkauden vaappuvaa jälkivaihetta kunnes lämpötila alkaa taas tasaisesti nousta.eli välillä nousu jatkuu välillä pysähtyy, mutta trendi on selvästi ylöspäin.esim.1918 lämpökäyrä nousi suomessa etelä-balttiasta tampereen korkeudelle ja 1939 palasi takaisin. toinen jaksoi 1996.

    ihmisen toiminta on niin pieni kärpäsen paska tässä prosessissa ettei sillä ole merkitystä. tietyt piirit (yhdistyneet ex-hippi,ex-newage,gaia-hihhulit,ex-stalinisti-vihreät) käyttävät tilannetta hyväkseen päästäkseen valtaan.

    Äänestä

Ensiksikin on sanottava, ettei kristikunta ole parhaalla mahdollisella tavalla hoitanut Jumalan antamaa "viljellä ja varjella maata" -käskyn varjeluosuutta. Tosin jos vertaa ateististen kommunistien tekemisiin tällä saralla, niin häpeä on ateistien osana jo tässä ajassa.

Toisekseen olen kiinnittänyt huomiota, että ainakin Järvenpäässä ilmastonmuutoksesta puhuminen ja jopa sillä syyllistäminen on pappien saarnoissa joskus esiintyvää. Olikos sillä Corella joku yhteistyökuvio eri uskontokuntien kanssa?

Mitä kirkosta eroamisiin tulee, niin luultavasti kirkon julkinen ilmastokanta tai yksittäisten luterilaisten esittämät kannat eivät ole suurin tekijä.

Äänestä
  • "mahdollisella tavalla hoitanut Jumalan antamaa "viljellä ja varjella maata" -käskyn varjeluosuutta"
    Se on ihan ihmisten runoilemaa mytologiaa tuo. Jumalaa ei ole kuin hihhulin harhaisessa kuupassa.

    Kaltaistesi typerysten ansiosta kommunismikin oli mahdollista, ei siinä taikauskottomuudella paljon ole sijaa. P

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


zoostation kirjoitti:

Huhhuh. Nyt kirkot ympäri maailman lähtevät taistelemaan toisen uskonnon, eli ilmastonmuutosvalheen puolesta:

Ilmastonmuutos saa kirkonkellot kumisemaan ympäri maailman

Kirkot ympäri maailman soittavat kellojaan 13. joulukuuta herättääkseen ihmiset huomaamaan ilmastonmuutoksen vaarat. Ilmastohälytys etenee aalloittain halki maapallon Fidzi-saarilta alkaen. Joissakin maissa varoitusmerkki soitetaan 350 kertaa.

Suomessa seurakunnat voivat osallistua Kirkkojen maailmanneuvoston kampanjaan soittamalla kirkonkelloja sopivaksi katsotun ajan kello 15.00 alkaen. Toinen vaihtoehto on järjestää hartaus, jolloin kirkonkelloja soitetaan tilaisuuden aluksi ja lopuksi.

Kirkonkellot kumisevat ympäri maailman kello 15.00 paikallista aikaa. Tuolloin Kööpenhaminassa käydään YK:n ilmastoneuvotteluja.

Joissakin maissa varoitusmerkki aiotaan soittaa peräti 350 kertaa. Luku on valittu siksi, että monet asiantuntijat pitävät ilmakehän turvallisen hiilidioksidimäärän ylärajana 350 ppt. Tällä hetkellä arvo on jopa 390 ppt.

YLE Uutiset

http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2009/11/ilmastonmuutos_saa_kirkonkellot_kumisemaan_ympari_maailman_1170637.html

Ihminen ei aiheuta ilmastonmuutosta.

1) MOT:n dokumentti Kylmää vettä kasvihuoneeseen syksyltä 2008, jonka voi katsoa ilmaiseksi YLEn Elävästä arkistosta:

"Voimakkaan ilmastonmuutosrummutuksen alta on ollut vaikea havaita, että maapallon ilmasto ei tosiasiassa ole lämmennyt 10 vuoteen. Silti ilmaston lämpenemisen aiheuttajana pidettyjen kasvihuonekaasujen päästöt ovat kasvaneet samaan aikaan jopa pelättyä enemmän. Mihin lämpö on kadonnut?"

http://yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=4&ag=28&t=501&a=6215

2) MOT:n toinen dokumentti Ilmastokatastrofi peruutettu marraskuulta 2009, jonka voi katsoa ilmaiseksi YouTubesta:

http://www.youtube.com/watch?v=1gmJiZfyDPE&feature=PlayList&p=46572CAAAB4D1C2D&index=0

3) Englanninkielinen dokumentti The Great Global Warming Swindle joka paljastaa tieteessä, mediassa ja politiikassa vellovan ilmastonmuutospropagandan ja valheet:

http://video.google.com/videoplay?docid=-5576670191369613647&ei=lewFS_mkJ8em-AaBiMjyCQ&q=great global warming swindle#

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu