47 kaatunutta sankaria.

Kunnia sankareille!

Muistakaa talvisodan muistopäivänä 6.12 myös niitä 47:ää suomalaista YK-sotilasta, jotka ovat vuosien varrella kaatuneet YK-tehtävissä sankarivainajina!

http://www.hs.fi/english/article/Finnish peacekeeper killed in Afghanistan/1135227451913

15

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikki olemme

      sankareita, ei ole mitään erillisiä sankareita.

    • .........
      • eri-mies

        NATO:n asialla? :-))


      • Kunnia sankareille!

        Kas, löysit yhteen keskusteluun eilen linkittämäni biisin. EU tulee hankkimaan oman armeijan, ja siihen ei kenenkään isänmaallisen suomalaisen tule liittyä.


      • miljoonan
        Kunnia sankareille! kirjoitti:

        Kas, löysit yhteen keskusteluun eilen linkittämäni biisin. EU tulee hankkimaan oman armeijan, ja siihen ei kenenkään isänmaallisen suomalaisen tule liittyä.

        Pellen tuotannon melko hyvin :) Juuri tulee uusi tuplakokoelmalaevy myyntiin: "Oo niinku oot-Pellen parhaat 1981-2009". Löytyy sieltä tuo EU-sotilaskin.


    • take its easy

      työtön Vähä-töinen lähtee Yk-joukkoihin verovapaata 190 mersua hakemaan. jos pankki antaa parikymppiä luottoa. ei sen jalompia pyrkimyksiä tälläkertaa.. ja samoin Suomen Herrat olkoiat Mellakoimaan ja suutaan soittamaan jo -30 luvun alussa ja liittoutumaan Sakasan natseihin. Sitten Saivat Vietyä Aadolffin myötävaiktuksella satojatuhansia Suomen miehiä Karelian korpeen palelemaan ja pelkäämään.. nalissäänn. Onneksi Suomesta Löytyi ainakin Yksi täyspäinen PAASIKIVI, joka kävi Moskowassa venäjänkielellä keinottelemassa Suomelle Itsenäisyyden. näiden aatun kavereiden touhuista huolimatta.. PAASIKIVELLE 110 points.. J-karjalainen Kaikki me ollaan sankareita, kun oikein silmiin katsotaan. mitä on ne sankarit jotka tiukanpaikan tullen pelkäävät ?????????????????????????

      • j7s

        Kaikki me sankareita sydämeltään olemme jotka isänmaatamme haluamme vaalia ja varjella, toista sitten ovat nämä mielinkielin olevat päättäjämme joilta puuttuu tahto tehdä toisin kuin Euroopan muuta päättäjät.


    • AS-raati

      Eiköhän kyseessä ole Suomen itsenäisyyspäivä, joka mielestäni oli olemassa jo ennen Talvisotaa. Saatan toki olla väärässäkin.

      • ai jaiii

        ihan oikeassakin.


      • j7s

        Juuri siis ennen itsenäisyysjuhlaa, mikä tosin sekin on kohta pois luettu juhla 1.12 lähtien, kun Lissabonin "EU perustuslaki" astuu voimaan. Kiitos tästä päättäjillemme.


      • valkonenS
        j7s kirjoitti:

        Juuri siis ennen itsenäisyysjuhlaa, mikä tosin sekin on kohta pois luettu juhla 1.12 lähtien, kun Lissabonin "EU perustuslaki" astuu voimaan. Kiitos tästä päättäjillemme.

        Talvisota syttyi marraskuun lopussa ja sit reilun viikon päästä pidettiin juhlat sen kunniaksi.


      • eri-mies
        valkonenS kirjoitti:

        Talvisota syttyi marraskuun lopussa ja sit reilun viikon päästä pidettiin juhlat sen kunniaksi.

        mukana, linnanjuhlissa? Stalin ei tietääkseni käynyt Suomessa kertaakaan. Lenin-setä kyllä kävi.


    • mahtava uutinen

      ╔╗╔╦══╦╗╔╦══╦╦╦╗
      ║╚╝║╔╗║╚╝║╔╗║║║║
      ║╔╗║╠╣║╔╗║╠╣╠╬╬╣
      ╚╝╚╩╝╚╩╝╚╩╝╚╩╩╩╝

      ╔╗╔═╦╗
      ║╚╣║║╚╗
      ╚═╩═╩═╝

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1189
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      891
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      332
      664
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      626
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      618
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      600
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      576
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe