Kaasuputki tulee väkisin

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009112210643662_uu.shtml

Kaasuputkesta ei ole tehty tietääkseni virallista päätöstä mutta nyt jo
raivataan reittiä, joten päätös on tavallaan tehty.

Helvetti sentää, venäläiset saavat tahtonsa läpi, viis mistään ympäristöasioista tms, ei ne ole venäläisiä ennenkään kiinnostaneet. Kohta meilläkin on VAIN venäläistä kaasua energiana ja olemme täydellisesti venkuista riippuvaisia.
782
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Suomessa on ollut kaasuputki Venäjältä jo 30 vuotta ja hyvin sekä katkotta on toiminut tuottaen kohtuuhintaan energiaa isoille kaupungeille ja niiden energialaitoksille, jotka ovat kyenneet näin säästämään halvan kaasun takia kustannuksissaan.

Äänestä
  • No joo, mutta sillä erolla, että Suomen puolella kulkeva kaasuputki on täysin suomalaisten valvomalla alueella. Mitenkähän mahtaa merenalaisen putken valvonta sujua?

    Äänestä

  • asdfasdfasdfasdf kirjoitti:

    No joo, mutta sillä erolla, että Suomen puolella kulkeva kaasuputki on täysin suomalaisten valvomalla alueella. Mitenkähän mahtaa merenalaisen putken valvonta sujua?

    samalla tavalla kuin jenkit jne. valvovat yhtiöidensä kaasu ja öljyputkia terrorin varalta, yhtiöiden omien palkkasotureiden (vartijoiden) avulla, eihän se kuulu edes Suomen valvontatehtäviin, koska putki ei edes tule Suomen aluevesille, vaan vesille, jossa on koko ajan kansaivälistä laivaliikennettä ja myös eri valtioiden sota-aluksia.

    Äänestä

Ne pohjamyrkyt sekoittua veteen. No emmepä me juo sitä kuitenkaan.

Äänestä
  • tyyli osoittaa sinultakin sitä järjen juoksun heikkoutta.
    Itämeren suojelu, oletko kuullut siitä?
    Oletko yleensä tietoinen mikä merkitys on merillä ihmisen kannalta?

    Ja mennäkseni lähemmäksi sinun juomavettäsi, mites suu pannaan kun
    pohjaveteen tai vesistöön josta sinäkin juomavetesi saat, joutuu juuri
    välinpitämättömyyden ja asennevamman vuoksi aineita jotka pilaavat vetesi.
    Taitaa tulla sinullekin äitiä ikävä!

    Äänestä

Kaasuputki on järkevää yhteistyötä!

Onneksi Suomi antoi luvan rakentaa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


perkules sentään kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009112210643662_uu.shtml

Kaasuputkesta ei ole tehty tietääkseni virallista päätöstä mutta nyt jo
raivataan reittiä, joten päätös on tavallaan tehty.

Helvetti sentää, venäläiset saavat tahtonsa läpi, viis mistään ympäristöasioista tms, ei ne ole venäläisiä ennenkään kiinnostaneet. Kohta meilläkin on VAIN venäläistä kaasua energiana ja olemme täydellisesti venkuista riippuvaisia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu