Eli: Sain yksityisoikeudellisen valvontamaksun, 35e Turussa Caribian parkkipaikalla. Ihan oikeuteusti joo kun en maksanut pysäköinnistäni MUTTA eikös vain viranomaiset ja parkkipirkot voi antaa pysäköintisakkoa? Kyllä olisin heti jo maksanut jos viralliselta taholta olisi sakko ollut, mutta tällainen yrityksen valvontamaksu on hämärämpi...
Ja eikös nämä ParkCom ja minun kohdallani ollu Autoparkki Norden Oy olleet oikeudessa asiaan liittyen, miten kävi?
Eli siis menenkö suoraan poliisiasemalle kysymään jatkotoimenpiteitä vai tietääkö joku jo mitä tehdä?
Kun eihän tuota tarvitse maksaa, mutta eikös siitä pidä tehdä jonkilainen valitus?
Tyhmähän on kuitenkin se, joka maksaa ja jatkaa tällaisten huijariyritysten toimintaa..?
Ja eikös nämä ParkCom ja minun kohdallani ollu Autoparkki Norden Oy olleet oikeudessa asiaan liittyen, miten kävi?
Eli siis menenkö suoraan poliisiasemalle kysymään jatkotoimenpiteitä vai tietääkö joku jo mitä tehdä?
Kun eihän tuota tarvitse maksaa, mutta eikös siitä pidä tehdä jonkilainen valitus?
Tyhmähän on kuitenkin se, joka maksaa ja jatkaa tällaisten huijariyritysten toimintaa..?
Vastaukset 30
Vanhimmat
Autoparkki näyttää olevan melko sitkeä sissi, kun ei ole ymmärtänyt luopua tuosta sakkofirmatoiminnasta. No, korkeimman oikeuden tuomio on tulossa... odotellaan sitä.
Itsekin sain tänään Autoparkilta 35 € "yksityisoikeudellisen valvontamaksun" eli juuri sellaisen mitä hovioikeuskin piti laittomana. Hovioikeuden päätöksiä pitäisi ymmärtääkseni noudattaa välittömästi olkoonkin että asia etenisi korkeimpaan oikeuteen. Sitten jos sieltä tulee toisenlainen päätös niin siitä eteenpäin näitä maksuja voinee taas jaella.
En aio maksaa kuten en maksanut Autoparkilta kesällä saamaanikaan maksua. Eipä ole siitäkään kuulunut mitään perään... Enkä ihmettele, kovin heikoilla on kyseisen firman touhu.
Voim sanoa että muistutusmaksu tuli kyseisestä hämäräfirmasta Auroparkki norden oy. Oli auto ollut pysäköitynä kaukana Turun Carbiasta, sivukadulla ja talviaikaan, jolloin pimeää. MITÄÄN MAKSUKYLTTIÄ EI NÄKYVILLÄ!!! Törkeää rahastusta!
On viimeinen kerta kun meidän perhe menee Caribian kylpylään. Pöyristyttävää asiakaspalvelua Caribialta. Mutta eivät tällämenolla tule asiakasmääräänsä lisäämään. Me äänestämme jaloillamme.
Hanki silmälasit, näät pimeessäkin
heh heh. voi olla toinen ääni kellossa kun osuu kohdallesi. hämäräfirmahan tuo on.
Ei osu, osaan nääs pysäköidä oikein. Mutta tampereelle en mene, siellä saa pysäköintivirhemaksun pysäyttämiskiellosta, vaikka seisoisi liikennevaloissa......
Parkkifirmalla on näyttövelvollisuus. Jos sellaista ei ole muistutuksessa, valvontamaksu on aiheeton.
Huomauta heitä siitä ja uhkaa oikeustoimin, jos vielä asiassa lähestyvät. On nimittäin häirintää.
Autoahan he eivät voi muistuttaa, eivätkä auton omistajaa, vain ja ainoastaan auton kuljettajaa.
Mulle on käynyt tosi kurjasti, saan jatkuvasti muistutusmaksuja Autoparkki Nordealta vaikka en ole kyseisenä päivänä ollut Caribiaa lähimaillakaan. Olen ollut töissä kyseisenä päivänä kun karhuat parkkimuistutusmaksua. Näinkin Suomessa siis voi käydä. Uskomatonta toimintaa!!!
Olen kyllä joskus asioinut Caribiassa mutta tämän episodin jälkeen en aio kyseiseen paikkaan enää mennä.
..pistin juuri noi paskat kyykkyyn ja en maksanut senttiäkään!! Juuri Karibialla.. Lasku meni Aktiv Kapital perintään mutta pistin niille hienon laki-tekstin ja huorat imi paskaa sen jälkeen.. Eli älkää vitussa ikinä maksako niille vittusilmille mitään!! =) Sakko on sakko ja muut on kyrvänimetystä!
Kyllä itsesi vielä perinnästä löydät. Kaikki autot kuvataan ja asiakkaalle annetaan kohtuullinen aika hoitaa ajoneuvollensa maksu (10-30min). Lappuliisat osaavat myös yksityisellä puolella työnsä ja perintäfirmat ovat melkoisia vamppyyreitä kun rahaa on tiedossa.
Yritykset saavat periä maksuja 3 vuoden takaa ja hommaan on tulossa laki hyvinkin pian. Onnea valitsemallasi tiellä. Jonkin verran halvemmaksi olisi tullut maksaa 50 senttiä tunnilta tai 35€ oikeaan aikaan.
Ikävää, mutta totta.
Oulussa napsahti taatusti perusteeton valvontamaksu ainakin kahdelle ellei useammalle autoparkin asiakkaalle; eli parkkiaikaa oli asianmukaisesti ostettu ja kuitit siitä selkeästi näkyvillä tuulilasin takana mutta siitä huolimatta oli autoparkin valvojat lätkineet valvontamaksuja, minun tapauksessa 55 minuuttia ennen kuin maksettu parkkiaika olisi loppunut, perusteena että maksettu parkkiaika ylitetty...ikävä kyllä lappujen jakajaa ei parkkihallissa näkynyt olisin hieman haastatellut että onko moinen summittainen lappujen kirjoittelu autoparkki nordenin käytäntö vai viirasiko valvojalla päässä, nyt on sitten reklamaatio todisteiden kera tehty ja sähköpostitse toimitettu autoparkille, katsotaan mitä arvoisa autoparkki norden siihen vastaa, tosin mitään epäselvää tapauksessa ei ole, muuta kuin se että onko autoparkki nordenin politiikka tosiaan tämä vai kelpuutetaanko heille valvojiksi lukutaidottomia idiootteja
Eiköhän siellä(kin) ole politiikka se että jaetaan mahdollisimman paljon lappuja, aina joku maksaa. Sitten kun joku valittaa niin voidaan kuivasti todeta että reklamaationne on hyväksytty. Kannattaa aina lisätä reklamaatioon että tapaus siirtyy myös poliisin tutkintaan mahdollisena petoksena tai sen yrityksenä. Saavat sitten yrittää perustella myös poliisille miksi kirjoittavat aiheettomia valvontamaksuja.
Petoksen määritelmähän on rikoslaissa: "Joka, hankkiakseen itselleen tai toiselle oikeudetonta taloudellista hyötyä taikka toista vahingoittaakseen, erehdyttämällä tai erehdystä hyväksi käyttämällä saa toisen tekemään tai jättämään tekemättä jotakin ja siten aiheuttaa taloudellista vahinkoa erehtyneelle tai sille, jonka eduista tällä on ollut mahdollisuus määrätä, on tuomittava petoksesta sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi."
"Yritys on rangaistava."
Äly hoi älä jätä. Poliisi ei tule asiaan puuttumaan, varsinkaan nyt kun KKO päätös on tullut. Kyseessä on sama asia kuin kuluttaja-asiamiehen kanssa - tuo tulkitaan uhkailuna jolloin asiaan ei tulla puuttumaan vaikka viranomaisilla aihetta olisikin (tässä tapauksessa asia on kuitenkin selvääkin selvempi, EI KANNATA.)
Yksityisoikeudellisen valvontamaksun tulee aina löytämään edestään. Helpointa onkin joko maksaa pysäköinti tai maksaa sanktio, ei se asia mihinkään muutu. Tämä homma on jo laillista.
Laillista, kyllä mutta mutta parkkipaavon pitää toimittaa se maksuvaatimus sille henkilölle joka auton pysäköi eikä kiusata omistajaa tai haltijaa
"Yksityisoikeudellisen valvontamaksun tulee aina löytämään edestään. Helpointa onkin joko maksaa pysäköinti tai maksaa sanktio, ei se asia mihinkään muutu. Tämä homma on jo laillista. "
Latea ei olekaan pitkään aikaan tällä keskustelualueella näkynyt, nyt taas pukkaa sellaista puutaheinää että ei voi olla kukaan muu kirjoittajana :)
Helpointa on todellakin jättää maksamatta ja ilmoittaa parkkifirmalle, että sopimuskumppanin etsiminen on maksuun sidottua palvelutoimintaa, eli työtä josta kannetaan maksusuorite.
Mun ajoneuvon kuljettajan selvittäminen pyydettäessä on alkaen 200€ / tunti. Kuitenkin aina vähintään 200€. Tuon suorituksen jälkeen selvitän sopimuskumppanin myös parkkifirman puolesta ja tilitän sopimusrikkomuksesta seuranneen 40€ saatavan saman viikon aikana. Helppoa ja nopeaa!
Diili on juridisesti täysin pätevä ja kestää KKO:n tuomivirheperustelutkin.
Että sillä mielin niitä 40€ lipukkeita niihin ajoneuvoihin työntelette, vätykset. :)
Noinhan sen voi tehdä.
...ja valita sopimuskumppanille suoraan. Ei Karibia päätä vaan isännöitsijä!
Koskas se laki tulee.Kolme vuotta on heitetty kirjeitänne avaamattomana 240L roskikseen!,sinne sopii.Nyt ne on vähentyneet.Ketään ei ole oikeustoimikelpoisesti todettu kuskiksi,ei ole kuultu epäiltynä,syytetty,tuomittu.Ette voi periä mitään ulosotolla ilman oikeuden päätöstä.
VAROITUKSEN SANANEN
Autoparkki Norden Oyn vartioimat parkkipaikat kannattaa kiertää kaukaa! Yhtiön laputuspolitiikka on yksi maamme suurimmista ongelmista. Maksuvaatimuksen reklamaatiotilanteessa yhtiö ei toimi edes kuluttajariitalautakunnan Päätöksen mukaisesti. Jos yhtiön nimi tulee maksuautomaatilla vastaan, paikka kannattaa ehdottomasti vaihtaa
Hyvin kuitenkin näkyy firmalla pyyhkivän kun aloitusviestistä alkas olla 7 vuotta ja edelleen varoitellaan. Ilmeisesti siis tilausta, väärinpysäköijiä ja maksajia löytyy. Ja miksei löytyisi, loppupeleissä hyvin harva jos kukaan oikeasti sonnustaa liian pienen rippipuvun päälleen, kampaa vesikampauksen ja lähtee valehtelemaan oikeusistuimelle. Siinä vaiheessa kun tulee tiedonanto käräjäoikeuden käsittelyajasta, on maksuhalu hereimmillään.
Yksityisen parkkifirman valvontamaksuja ei tarvitse eikä pidä maksaa.
Uhkailut oikeusistuimella voi heittää saman tien roskikseen.
Parkifirman on pystyttävä todistamaan kuka pysäköi ja siihen harvoin pystyvät.
Kannattaa myös muistaa, että jos valvontamaksu ikkunaan ilmestyy, on siihen jokin syy. Se voi olla kiekon käyttämättömyys, kieltoalueella pysäköinti tai yksityisen pysäköintipaikan käyttäminen ilman lupaa tms.. Eikö olisi helpompaa opetella pysäköintisäännöt kuin itkeä näillä palstoilla saamiaan maksuja. Juuri täälläkin viestittelevät luikuri-idiootit ovat varmin tae, että yksityinen valvontabisnes jatkuu, kasvaa, laajenee ja voi hyvin. Ennen kuin esittää tyhmiä väitteitä, pitäisi miettiä, miksi yksityinen valvonta ylipäätään on katsottu tarpeelliseksi. Kaikella on aina syynsä ja seurauksensa..
Syy on yleensä se, että auto on jätetty heidän "valvomalleen" alueelle. Ei siihen muuta tarvita. Tietysti asiaa auttaa, jos esim. sivulasi on jäänyt vähä raolleen ja maksettu lappu juuri valvojan tullessa kohdalle lennähtää tuulilasilta lattialle... Valmis tapaus laputettavaksi.
Parkkifirman tarkoitus on tuottaa rahaa omistajalleen. Sitä se tekee, keinoista välittämättä.
Parkkipaikankin tarkoitus on tuottaa voittoa omistajalleen. Väärinpysäköijä=Varas
Ei.
Parkkipaikan on tarkoitus mahdollistaa asiointi paikassa, jonka tehtävä on tuottaa voittoa omistajalleen. Sen ylläpito kuuluu rahantekemiseen välineenä, ei itsetarkoituksena. Pysäköijä = Asiakas
Ei näin. Taitaa ainakin Stadissa olla kaikki suurimmat hallit ja alueet itsenäisiä yhtiöitään joilla on luonnollisesti tulostavoitteet. Stokkan parkki, Forumin parkki, Ruoholahden parkki jne. Pysäköijä=Asiakas. Väärinpysäköijä=Varas.
Joo. Näkyy olevan sama valitus kaikilla.. Itsekin sain Kuopiossa sakot, vaikka pysäköintipaikan loppui vasta, kun olin kotona. Että pamput heilumaan.
Parkman sovellus voi antaa toisen alueen pysäköintitunnuksen kuin Autonordenin alue on. Itsellä sovellus maksoi Porvoossa Åborgin yksityisellä parkkialueella (Autoparkin valvonnassa) Porvoon kaupungin pysäköintimaksun. Lähin Porvoon pysäköintialue oli 200 metrin päässä.
Reklamoin asiasta Autoparkki Nordenia. Sitkeästi pitivät kiinni saatavistaan vaikka asiasta on ennakkopäätös kuluttajariitalautakunnasta. Kysessä ei siis ollut tahaton maksamattomuus vaan palveluntarjoajan (Parkman ja Autonorden) teknologiavirhe.
Autoparkki Norden oli tietoinen kyseisestä kuluttajariitalautakunnan päätöksestä. Firma on vaan äärettömän ahne. Taloyhtiöt ym. pysäköintipaikkojen omistajat huom! ÄLKÄÄ OTTAKO PALVELUJA AUTOPARKKI NORDENILTA. Yhtiön osakkaat joutuvat aiheettomaan piinaan kyseisen yhtiön takia. He eivät käsittele reklamaatioita asianmukaisesti.
Meillekin on jaettu kahden viikon välein valvontamaksu. Syy ei parkki kiekkoa. Vaikka on todistetusti näkyvillä. Heidän ottamista kuvista ei saa edes selvää auton ääriviivoista. Aikaisemmin ei ole mitään ongelmia (kuusi kertaa viikossa pysäköity kyseiselle alueelle). P-laite asiallisesti esillä. Valvontamaksu tulee vain yhdeltä valvojalta. Täysin ammattitaidoton valvoja tai sokea. Eivät vastaa reklamaatioihin. Älkää maksako valvonta maksua. Eivät voi laittaa perintää avointa tapausta.