kumppanit ovat kai jo helluntailiikkeen suurimpia mielipidevaikuttajia Suomessa?
Ainakin heidän liberaalit kirjoitukset ovat helluntailaisen median suosiossa niin, Ristinvoitossa, Aikamediassa kuin Netmissionin sivuillakin.
Vastaavasti "vanhaa" edustava Veikko Manninen ryhmineen on pikkulintujen tietotoimiston mukaan Ristinvoiton boikotissa ja on joutunut sen takia perustamaan oman ry:n ja julkaisun "Ristin Kansa-lehden"
http://www.helluntaikansa.fi/suomen_helluntaikansa_ry2.htm
Juha Partanen on saanut myös Aikamedian vuoden kirjailija -palkinnon 2004.
Hänen kirjoitukset Raamatuntulkinnoista lyttäävät perinteiset näkemykset monista helluntailaisten opeista, aina "Jeesuksen tulemista" myöten.
Laitan malliksi Partasen kirjoituksen Netmissionin sivulta, jossa hän käsittelee kielilläpuhumista.
http://www.netmission.fi/fi/kristillinen_elama/kristittyna_kasvaminen/glossilalia_-kielillapuhuminen/?id=124
Paljon lisää Partasen kirjoituksia voi lukea hänen omilta sivuiltaan.
http://juhapartanen.net/index.php?sivu=kirjoituksia
Juha Partanen, Kankaanniemi ja
3
338
Vastaukset 3
kiinnostavan helluntailaisia, se mitä oma medianne kirjoittaa teidän uskostanne.
Oman medianne kirjoittelu on kuitenkin reippaasti ristiriidassa useimpien tällä palstalla kirjoittavien helluntailaisten kirjoituksien kanssa.
Vai halutaanko noilta kirjoituksilta vain sulkea silmät, kun ne ei miellytä, vaikka itse ne kustannatte omasta pussistanne?täällä ketään Aikamedian palkitsemaa kirjailijaa mollata? Jokainen "kunnon" helluntailainen tietää ja tuntee Partasen harhat !
Mohikaani_27 kirjoitti:
täällä ketään Aikamedian palkitsemaa kirjailijaa mollata? Jokainen "kunnon" helluntailainen tietää ja tuntee Partasen harhat !
rahoitat aikamediaa ja Ristinvoittoa, jotka julkaisevat ja pitävät oikeina noita mainitsemiasi "harhoja".
Omasta pussista maksat "harhakirjoitukset", etkä silti ole kiinnostunut vastustamaan tuota kirjoittelua.
Nuo mainitsemasi "harhat" ovat siis sinunkin oppisi, koska se on pää-äänenkannattajasi linja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS1253113Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.161091Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63903Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke54884- 52819
- 48709
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍80679- 54664
- 80636
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35624