Onko Dominic Arduinista kuulunut mitään?
Mikä on D.A:n kotisivujen osoite?
Mikä on D.A:n kotisivujen osoite?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
http://www.arctic-dominick.com/northpole2004_suomi/
Siis sänkyynhän tämä nainen olisi pitänyt kiinnittää.
Omalla tyhmänrohkeudellaan aiheuttaa valtavat etsintäkulut ym. Samaan aikaan kun ihmiset eivät saa apua oikeisiin sairauksiinsa.
Jos tuonne ehdoin tahdoin lähtee niin jääköön sinne ilman etsintöjä.
Jokainen myötäeläjä sytyttäköön myös hänen muistolleen kynttilän.
Lämmin ajatus niin mukavalle ihmiselle, hän kuoli luonnon ympäröimänä ja mikäs sen parempi paikka seikkailijalle....lämmin muisto hänelle, sinne jonnekin.
mutta kun ei häntä ole vielä virallisesti kuolleeksi julistettu, niin en sitä sitten käynyt sytyttämässä.
Tosin en oikein jaksa enää uskoa hänen löytymiseensäkkään, ainakaan elävänä :(
Kyllä tuo Ranskalainen pimu olisi pitänyt laittaa köysiin, niin pitkäksi aikaa jotta hänellä olisi mennyt tuo hullun kohtaus ohi !
Nyt pitäisikin harkita laitetaanko syytteeseen heitteille jätöstä, hänen taustavoimiaan, jotka päästivät hänet tuolle hullulle reissulleen !
Viime reissun jälkeen amputoitiin varpaita, eikä sekään herättänyt häntä.
Yksi pelastuslento maksaa 30 000-40 000 euroa, joten sopii miettiä, onko yhden ranskattaren henki tai ruumiin löytyminen tärkeämpää kuin esim. kehitysmaiden nälkää näkevät lapset. Lapset eivät ole voineet valita mihin ja millaisiin oloihin syntyvät. Eiköhän tuollaisella summalla olisi ruokittu useammankin kylän lapset.
Dominic sen sijaan teki tietoisen (?) valinnan lähtiessään.
Tiedote 23.3.2004
"Suomen Moskovan suurlähetystön poliisiyhdysmiehen kautta on saatu tieto, että Taimyrin (Dolgano-Nenetskin) hallintopiirin sisäasiainhallinnon päällikön ilmoituksen mukaan hätätilaministeriön Taimyrin osasto on suorittanut Dominick Arduinin etsintöjä. Etsintä on tapahtunut hätätilaministeriön helikoptereilla. Kun oletettu Arduinin hiihtolatu tavattiin jatkettiin etsintöjä hiihtäen. Hiihtojälki johti 100 km:n suuruiselle railolle ja päättyi sen reunalle.
Tarkempia tietoja tapahtuneesta toimittaa myöhemmin kyseinen hätätilaministeriö virallisten lähteiden kautta."
Kauno Fagerström
nimismies
Inarin-Utsjoen kihlakunnanvirasto
"Tämän lisäksi Venäjän viranomaiset esittivät vilpittömän pahoittelunsa tapahtuneen johdosta.
Viranomaistiedotteen perusteella ilmoitetun railon leveyttä ja eritoten sen jäätyneisyyttä ja jään paksuutta ei voida päätellä katoamisen hetkellä.
Suomen Latu katsoo, että Venäjän viranomaiset ovat esittäneet riittävän selvityksen Ladun työntekijän Dominick Arduinin katoamisesta.
Koko Suomen Ladun ja Kiilopään henkilökunta sekä suuri talkoolais- ja ystäväjoukko suree Dominickin katoamista ja samalla esittää osanottonsa hänen omaisilleen Ranskaan."
Tuomo Jantunen
toiminnanjohtaja
Suomen Latu ry
Tiedoitusvälineistä asiaa seuranneena: Syvä osaanotto Dominickin omaisille, ystäville ja suomen ladulle.
Domin retkiä seuranneena ja toisaalta tietoisena Venäjän nykyisestä tilasta en voi uskoa venäläisten ilmoitukseen omaehtoisesta hakuoperaatiosta, jolla muka olisi selvitetty Domin viimeiset vaiheet. Tuntuu, kuin venäläiset haluaisivat vain kehittää järkevän selityksen (kuten Stalinin aikaan) ihmisen häviämiselle, jotta se unohtuisi, eikä heitä enää painostettaisi asiassa. En minäkään enää usko, että Domi olisi elävänä, mutta jotain konkreettisempaa pitää löytyä, ennenkuin lopullisesti toivoni menetän.