Hallitus suunnittelee pientä veroa kotitalouksille ja sehän on vaan pieni kulutusvero.
Vesimittarit tulee Hanoihin
Sopeuduttava
15170
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Se on ollut Vietnamin pääkaupunki.
Pistäs linkkiä uutiseesi, niin juttu paranee puolella.
kesällä jo oli siitä uutinen, en muista missä lehdessä. En ole aloitteen tekijä.
pääuutispalstalla nimikkeen alla: Hanoi ja Kraanoi ja Raanoi.
askelmittarit ihon alle. Lasketaan kansalaisten kulkemat matkat ja tulee ns. askelvero, koska suomalaisten jättämä hiilijalanjälki on maailman pahin ja suurin!
Siinä jäävät Kiina, Intia, USA ja Venäjäkin vielä napinpelaajiksi!
Ja maailma pelastuu!
Niin tuo mittareiden tulo kaikkiin kotitalouksiin kyllä meinaa sitä, että EU työntyy nyt Suomen tunnetusti parhaille vesiapajille, koska Euroopassakin alkaa olla pula puhtaasta vedestä!
Tulee kulutusmaksut ja verot, jolla "suojellaan" Euroopan viimeisiä pohjavesivaroja! Näin se vaan menee itsenäisyyttä kun ei ole enää päättää mistään!
Tulis vaan se iso sota niin maailma puhdistuisi jonninjoutavasta hömpästä. Niin ja mieluiten se Keski- ja Etelä Eurooppa mäsäksi! Ja sivussa vaikka Vennäänmaa!
Jos vaikka saisimme nyt sivusta katsella!
tästä hieman enemmän toisaalla ketjussa...
"Vesimittarit pakollisiksi joka kotiin
Asuntokohtaiset vesimittarit tulevat pakollisiksi vuonna 2012. Asuntoministeri Jan Vapaavuoren (kok.)..."
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8129231/38677219
voiko sitä muun rahastamisen ohessa vielä otta lisää veroja, tosin tällä kertaa on kyse turhanpäiväisestä pullovedestä.
http://www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=17332:vesi-verolle-pantavaksi-pohtii-ministerioe&catid=
"Pullotettu vesi on niin iso volyymituote, että sen jättäminen pois olisi fiskaalisesti huono asia. Sitäpaitsi, miksi vettä tarvitsee pullottaa ja kuljettaa, kun kraanasta tulee yhtä hyvää tavaraa, hän perustelee."..perkele,jos jano yllättää kesällä niin ei niitä kraanoja ole joka paikassa vai pitääkö aina saatana kantaa 25L kanisteria mukana minkä on himassa täyttäny.
http://www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=17332:vesi-verolle-pantavaksi-pohtii-ministerioe&catid=...
on jokseenkin uusi juttu, yksi pakkaus jopa nimettiin vuoden turhakkeeksi, kumma homma, kun aiemmin pärjättiin ilman ostopullovesia ja mainiosti pärjättiinkin, lähinnä nauratti, kun niitä tuli markkinoille, että kuka pässi tollasia ostaan menee, Ihmetyttää kyllä vielä edelleenkin. Toisalta, hirvittä tuo bisnesajattelun ja kaiken kapalistamisen leviäminen joka asiaan.
Vai saa Hanoi vasta nyt vesimittarit, entä mikä on tilanne Bangkokin suhteen? Oletko tietoinen. Meillä mummot vaativat mittarit jo aikapäiviä sitten. Taloyhtiön eläkeläishallitus nuiji päätöksen pöytään. Nyt ne kuorossa kiroilevat, kun niiden vesimaksut nousivat, ja naapureilla laski. Heh, heh! Nyt on nimikoidut hammasmukit rivissä yleisissä tiloissa. Pyykkipäivää pukkaa saunan pesuhuoneessa, mutta ei kauaa. Valitus on lähtenyt. Ikävä ihminen ei suvaitse vapaamatkustajia!
Meilläpäin naapurit kantoivat selkä vääränä vettä lähteestä asuntoihin joissa on vesijohto. Kantaminen loppui kun tutkimuksissa lähdevesi todettiin paljon huonommaksi puhtaudeltaan kuin vesijohtovesi.
sitä kaupan lähdevettä, kun kunnan vettä kloorataan, sitä on kloorattu jo vaik kuin monta vuotta. EIkä sitä voi juoda, tai voi jos tykkää uimahallivedestä, musta pahaa. YÄK!
ole enään vuosiin juurikaan klooranneet vesiään kovin isoissa määrin, sehän on kuitenkin ollut vain tapa tuhota epäpuhtaudet ja haitalliset bakteerit ja virukset pois vesijohtovedestä, ettei käy kun Nokialla taannoin, Nokialla jouduttiin klooraamaan melko tavalla jälkeenpäin. Nyt kloori on ja vanhempi juttu ja menetelmiäkin enemmän, nyt käytetään esim. haihtuvaa natriumhypokloriitia, se vasta myrkkyä on ;)
"Tavallisia menetelmiä ovat klooriyhdisteisiin perustuvat prosessit, joissa klooraus tapahtuu kloorikaasulla, natriumhypokloriitilla tai klooridioksidilla. Muita menetelmiä ovat otsonointi ja UV-säteily. Ihanteellisiin tuloksiin päästään usein yhdistämällä eri menetelmiä."
http://www.prominent.fi/Desktopdefault.aspx/tabid-4152/84_read-13726/
tutkittiin tuolta Euroopasta kalliilla tuotua ja pulotettua nimekästä lähdevettä, sen todettiin olevan melko lailla huonompilaatuista kuin suomalainen kranavesi :)
juoda jotain kallista moskaa design-pullosta.
Käytetään esimerkkinä jotain Hanoita, ettei vaikuttaisi liian suomalaiselta. Tuollaisilla avauksilla on tarkoitus sopeuttaa kansaa pakkomaksuihin. Varokaa noita manipulaattoreita, niillä ei ole mitään hyvää tarjolla.
että tunge anuksees se vesimittari.