Voisivatko kaikki aidot kristityt jotka tälläkin palstalla (jostain ihmeen syystä) ilmoittautua ja kertoa kuinka vakaumuksellisia todella olette. Jos joku kokee olevansa sydämeltään oikea kristitty niin anna mielelläni yhteystietoni ja otan maallisen rahan pois teidän harteiltanne. Jää teille enemmän aikaa jumalan palvomiseen kun minä hoidan sen rahan palvomisen. Kiitos etukäteen kaikille. Pitäkää usko sydämmessänne. Mie pidän rahat tiukasti lompakossa.
Mammonanpalvonta ja Kristinusko.
Foulheart
9169
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
löytyä, joilla olisi vielä jotakin ylimääräistä annettavaa. Todelliset uskovaiset ovat jo noudattaneet jeesuksen sanoja, he ovat luopuneet omaisuudestaan ja seuranneet herraansa. Uususkovaisetkin noudattavat nimenomaan uutta testamenttia, jossa tämä jeesuksen toivekin kerrotaan, joten tämä on ehdottoman tärkeä asia heille.
Seliselittelijät sitten erikseen, mutta aitojen kristittyjen perään kyselit.
Käytän rahani mielluummin ihan oikeaan hädän lievitykseen, vaikka kyllä minua huolestuttaa myös se hätä, mikä ateisteilla on. Mutta kun se on asenteellista ja oman valinnan kautta hankittua, niin siihen hädän lievittämiseen minun vajavaiset varani eivät riitä.
Eli edustat tyypillistä krisselismiä. Auttamisesi on ehdollista. Niinpä tietysti.
Ajattelen homman ihan toisin, ei sellaista voi auttaa, joka ei apua kuvittele tarvitsevansa. Tuttua psyykkisten sairauksien hoidossa.
Miten ateistit tarvitsevat apua. Siinäkö, että he "sairaina ihmisinä" ajattelevat omilla aivoillaan ja "pahoina ihmisinä" haluavat elää mahdollisimman paljon todellisuudessa.
En ymmärrä mihin atestit oikeasti tarvitsevat apua.
ja aloittaja pyysi, että krisselit antaisivat hänelle rahansa, joten miksi nyt väännät asian päinvastaiseksi?
sinäkin olet jo omaisuudestasi luopunut ja seuraat herraasi. Hassua kyselläkään aidoilta uskovilta rahan perään. Tehän ette omista mitään vaan luotatte siihen, että jumalanne huolehtii teistä kyllä.
vaikka puheissaan väittävätkin, että kristitty auttaa muita.
yleensä ne on ihan hiljaa kun asiasta puhutaan.