Vuosia tai vuosikymmeniä sitten oli luterilaisenmaailmanliiton kokouksessa osanottajilta kysytty "Kuinka monet teistä uskotte esivanhempienne tavoin Rooman paavin olevan antikristus" Vain harva silloisesta kokoukseen osallistujasta oli enää uskonut paavin olevan antikristus.
Entä mikä on tilanne tänä päivänä kirkon piirissä? Minkälaisen vastauksen kirkko antaa tänä päivänä tähän kysymykseen?
Entä mikä on tilanne tänä päivänä kirkon piirissä? Minkälaisen vastauksen kirkko antaa tänä päivänä tähän kysymykseen?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eikö faktat osoita, että kristinusko, tuhansine lahkoineen on antikristuksellisuutta!
Ainakin se on historiallisesti asiaa tutkien niin todistanut. Satojen miljonien ihmisten tappajana ja ihmiskunnan hajottajana jne kristinusko on kaikkea muuta kuin Jumalan ja Jeesuksen Lain kunnioittajia! Ja Lain lainrikkojana sen lahkot ovat antikristuksellisuuden palveluksessa olevia valkeuden enkeleinä esiintyviä ateisteja. Suomennkin papit tekevät pappislupauksensa Luder/Lutherille Jumalalta apua siihen kerjäten!
Kirkkojärjestyksen mukaan Pappislupaus menee näin:
"Minä N. N. lupaan kaikkitietävän Jumalan edessä, että toimittaessani pappisvirkaa, jonka olen valmis ottamaan vastaan, tahdon pysyä Jumalan pyhässä sanassa ja siihen perustuvassa evankelis-luterilaisen kirkon tunnustuksessa. En julkisesti julista tai levitä enkä salaisesti edistä tai suosi sitä vastaan sotivia oppeja. Tahdon myös oikein julistaa Jumalan sanaa ja jakaa pyhiä sakramentteja Kristuksen asetuksen mukaan. Tahdon noudattaa kirkon lakia ja järjestystä sekä palvella alttiisti seurakuntaa ja sanankuulijoita. Kaikkea tätä tahdon noudattaa niin, että voin vastata siitä Jumalan ja ihmisten edessä. Tähän Jumala minua auttakoon."
Jeesus opetti että kaiken tulee olla yhtä, saatanallisuudessa ihmiskuntaa hajotetaan toisia haukkuviksia lahkolaisiksi...
12:30 Joka ei ole minun kanssani, se on minua vastaan; ja joka ei minun kanssani kokoa, se hajottaa.
itseään Lutheria antikristuksena, sehän olisi ollut kaikkein luonnollisinta, sillä juuri hänhän meni lisäämään Kirkon hajaannusta ja johdatteli luterilaiset omaan lahkoonsa pois Kristillisestä kirkosta?
Ja lähes kaikissa samoilla "ekumeenisilla linjoilla" kuin se Suuri Portto, joka tämän pikku lutkan synnytti. Tämä kaikki uskonnollisuus on luonteeltaan ja viroiltaan "antikristillista" sekauskontoa, jossa yhdistyvät sekä pakanalliset myytit, että koko syntinen maailma, ilman erotuseta, suureksi sekaannukseksi, Baabeliksi jota eli "tämän maailman kirkoksi", jota monet antikristukset johtavat.
Kyllä näissä menee jo tavallinen kuolevainen ihan sekaisin, koska kaikki vakuuttelevat olevansa oikeaa ja jokaisessa on mukana jotakin talvipäivänseisaus juhlintaa ym mikä on vielä vanhempaa perua kuin kristinusko. Ja tuo oli vaan yksi esimerkki..
Ja pakanakultit ovat aina pitäneet sitä yhtenä suurena, "elämän pyörään" kuuluvana juhlana, johka vieton yhetyteen sitten (Saturnalia) ympättiin roomanvallan toimesta, myös Jeesuksen syntymäpäivä uuden sekauskonnon syntymisen yhteydessä. Oikeastaan kaikkiin kirkollisiin juhlapyhiiin yhdistyvät pakanalliset, vuoden kiertoa seuraavat "kultit" eli juhlapyhät tunnuksineen. Sellainen on se valtokirkollinen suuri sekauskonto, eli Baabel, "maan porttojen ja kauhistusten äidin", uskonnollisesti juovuttava malja, - jota se alati juottaa kaikille kansoille.
UT:n edustama kristillisyys ei lähde mukaan tähän, juhlapyhien pakanalliseen pyörittämiseen: Kol.2:16-23.