"Näin tunnistat lahjakkuuden
Miten lahjakkaan lapsen tunnistaa? Babycenter.com-verkkosivusto on listannut erilaisia 5-8-vuotiailla lapsilla ilmeneviä merkkejä, jotka kielivät lahjakkuudesta.
- Abstrakti ajattelukyky. Lapsi kykenee puhumaan ja selittämään monimutkaisista asioista, kuten uskonnoista, etiikasta ja moraalista.- Lapsella on tietty kyky. Lapsi hallitsee esimerkiksi päässälaskua jo ennen kuin niitä on opetettu koulussa, tai hän voi omata ikäisekseen suuren sanavaraston.- Lapsi on johtaja ja organisoija toisten lasten kanssa leikkiessä.- Lapsi suoriutuu hyvin akateemisilla osaamisalueilla. Suoriutuu tehtävistä, joita opetetaan pari vuotta vanhemmille oppilaille.- Lapsi on luova.- Lapsi suosii vanhempien lasten ja aikuisten seuraa.- Lapsi muistaa ja osaa hyödyntää tietoa helposti."
http://www.iltasanomat.fi/hyvaolo/terveys.asp?id=1784279
Kehittääkö uskonnonopetus
1
416
Vastaukset
- kasvattaja
Kyllä uskonnonopetus ja moni muukin oppiaine koulussa kehittää lahjakkuutta. Lahjakas ihminen hallitsee abstraktia ajattelua ja abstrakti ajattelu taas kehittää lahjakkuutta ja kykyä hahmottaa eri asioita. Tällainen lapsi hallitsee monimutkaisia käsitteitä.
Kieltämättä uskonto on aihe, joka on varsin moniselitteinen ja kristinuskossakin on aineksia, joita lahjakas ihminen oppii ymmärtämään helposti ja toisaalta erottamaan sen, mikä siinä on esim. kultuurisidonnaista ja mikä taas ns. perimmäisiä kysymyksiä. Muistammeesime. Raamatun historian monet Jeesuksen puheet, joihin ei kirjaviisaat osanneet vastata vaikka kirjansa ulkoa osasivat ja siksi joutuivat keskustelussa tappiolle. Sama pätee nykyisessäkin uskontokeskustelussa. On paljon ns. viisaita, joiden uskontoväittämät ovat typeriä, suorastaan lapsellisen yksinkertaisia ja harhaisia. Jo aloituksesta näkee suurin piirtein ihmisen älykkyyden, vaikka tämä itse älykkyyttään hehkuttaakin. Mutta älyä tarvitaan siihenkin, että huomaa, ettei ole älykäs.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 702952
- 462564
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322225- 792128
- 951956
- 321702
- 121526
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171487Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?271302Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil191175