Onko kellään kokemusta kantanpään kalvojänteen tulehduksesta eli plantaarifaskiitista? Kipu on sietämätön kantapäässä, kävely yhtä tuskaa. Muutama pv sitten alkoi. Lääkärin mukaan pidettävä vaan levossa niin paljon kuin voi ja tulehduskipulääkekuuri sekä akillesjänteen/kalvojänteen venyttämistä muutaman kerran päivässä.
Luin jostain yölastasta, että auttaisi (pitää jännettä venytettynä yöllä). Mutta lääkäri ei sanonut siitä mitään (yleis). Onko kokemuksia auttaako?
Kantapääkipu
6
1393
Vastaukset
- samaa vaivaa...
Voiko tuo kantapään kalvojänteen tulehdus olla yhtäaikaa molemmissa jaloissa? Mulla meinaan on jo parisen kuukautta oireilleet molemmat kantapäät. Lääkärissä olen käynyt, mutta se oli jotenkin mitäänsanomaton käynti.. pakko mennä uudestaan, ei tämä tästä itekseen näytä paranevan. Onko sulla sitä kipua miten laajalla alueella? Itselläni kun särkee koko kantapää, myös siitä hiukka ylempää reunasta, eli varmaan tuo on just sitä luun ja kalvon välistä osaa. Olen lukenut ns. luupiikistä kantapäässä, mutta mulla tämä kipuilu on mielestäni paljon laajempi alaisempaa, tai en tiedä; mutta vähänkin enempi jos kävelee, niin kipu on jotain kamalaa, samoin aamuisin ylös noustessa ym. Buranaa ym olen tarvittaessa ottanut ja venytellyt jalkateriä useamman kerran pv:ssä. Tämä vaiva tuli aivan yht´äkkiä, ei mitään ylimääräistä rasitusta, uusia kenkiä ym. se vaan tuli - ja vieläpä molempiin jalkoihin???
- -----
Ns. luupiikki kipuilee aika pistemäisesti kantapään alla sen etupuolella jalkapohjassa. Minulla tuo uusi muutaman kerran ja vain ensimmäisellä kerralla kortisonipistos auttoi. Nyt olen saanut tulehduksen pidettyä kurissa käyttämällä AINA korkokenkiä (sisälläkin ja kotona). Sain tämän ohjeen lääkäriltäni. Hän sanoi että vain nurmikolla saa kävellä paljain jaloin, muulloin on oltava aina muutaman sentin korko (joko korkokenkä tai silikoninen kantakoroke kengän sisään). Tuo silikonikorko helpottaa oloa kun tulehdus on kivuliaimmillaan.
- Kipuilija
Molemmissa jaloissa. Kalvojänteen tulehduksessa kovin kipu on kantapään etuosassa, mutta voi säteillä myös muualle (sivulle ja jopa pohkeeseen) sanoi lääkäri. Mulla se siis säteilee tuosta kantapään etuosasta myös jalan kaaren kohdalle sivulle ja ajoittain myös pohkeeseen. Lääkärin mukaan vain lepo, tulehduskipulääke pitempänä kuurina (mulla pronaxen 500mg), venyttely auttaa. Ja kortisonipiikit tarvittessa jos ei vielä edellä mainituilla helpotu. Luupiikki (kalkkeutuma) on vaarassa kehittyä jos tulehdus jatkuu pitempään. Lisätietoja:
http://www.jalkojesiparhaaksi.fi/uutiset.html?a100=43
http://www.kookas.fi/articles/read/4740
- ij
minulla sama kipu, tulehdus. Yölasta auttaa, liikkumisen aikana pidän ns keventäjää kantapään alla. Apteekissa neuvovat kyllä. Vaiva on vaikea ja pitkäaikainen. Kantaläski, kuten seniorilääkäri Jorvissa tätä paikkaa nimitti , on sellainen kohta johon ei lääkitystä voida piikillä pistää, koska se kohta on kuulemma kestettävä koko elämän. Jos pistoslaitetaan vähänkään väärään paikkaan voi kantaläski menna kuopalle, kuolioon. mutta on myös kohtia joihin voidaan injektiota käyttää, muutama vuosi sitten oli toisessajalassa sellainen tulehdus. TSEMPPIÄ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
- Anonyymi
Aurinkorasvs, Eveliina Paavola, kanta, jalkojen rasvaus.
- Anonyymi
Kantapään silikonipehmuste kenkään vähentää kipua liikkuessa. Myös kantapään kohdalta pehmustettuja sukan tapaisia on olemassa. Itse olen niitä käyttänyt, ja toimii. Googlaile!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62439Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant652258- 2001276
- 711088
- 1071071
"Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...
...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig207901Martina ja Matias
Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi211899Toivottavasti myös pysyy häkissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �10817- 47769
Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa
Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta49741