11000 vuotta esihistoriaa

Teoriat jääkaudesta ja Pohjolan kansainvaelluksista menossa uusiksi?


http://www.nelonen.fi/uutiset/ulkomaat/tornionjokilaaksossa-asuttiin-jo-11-000-vuotta-sitten
2165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

En ihan sanoisi että teoria jääkaudesta on menossa uusiksi. Pientä hienosäätöä saattaa tulla jääkauden lopun olosuhteisiin ko. paikalla.

Äänestä
  • "Pohjois-Ruotsissa on tehty sensaatiomaisia löytöjä uudella kaivostyömaalla. Löytöjen valossa Tornionjokilaaksossa on asunut ihmisiä jo 11 000 vuotta sitten."

    Alan miehen mielestä kyse on "vain" sensaatiomaisesta löydöstä.

    "Nyt voimme repiä ja polttaa Kansallistietosanakirjasta sivut, joissa kerrotaan jääkaudesta, sanoo arkeologi Olof Östlund ruotsalaislehti Norrländska Socialdemokratenille."

    Pientä hienosäätöä vaan. Samalla vissiin laittavat Huurteen Matille Facebookkiin että päivitäppä
    kirjasi ajantasalle...

    No joo, toisaalta kyllähän tuo edellinen on taas esimerkki miten me jo tiedetään kaikki esihistoriallisesta Pohjolasta, mitä sitä enää tutkimaan??

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Simeoni I kirjoitti:

Teoriat jääkaudesta ja Pohjolan kansainvaelluksista menossa uusiksi?


http://www.nelonen.fi/uutiset/ulkomaat/tornionjokilaaksossa-asuttiin-jo-11-000-vuotta-sitten

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu