antibioottien vaikutus pillereihin

käytän mercilon pillereitä. Söin antibioottia kolmisen viikkoa sitten ja harrastin sinä aikana yhdyntää rakkaani kanssa. Lääkäri sanoi ettei vaikutusta ole pillereihin, nyt jälkeenpäin kuulin että olisikin vaikutusta. Olen vielä niin nuori ja opiskelut ym.. painaa päälle etten raskautta tarvitsisi nyt tähän. Syön pillereitä, ja niiden aikana on alkanut nyt ilmenemään ruskeaa vuotoa, se hieman huolestuttaa. Varsinkin kun taukoviikolla ei oikeen tullut mitään (koska "menkat" alkoivat nelisen päivää ennen taukoviikkoa eli pillereiden aikana olevaa vuotoa) taukoviikon jälkeen taas otin pillerin ja vähän ruskeaa vuotoa. Aloitin nämä kyseiset pillerit vasta vähän aikaa sitten (kolmannen liuskan alotin) joten voiko johtua siitä? Voi jumalauta, että harmittaa nytkun tälläistä saa pelkää ja itkeä, jos abortti on edessä :s
2225
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

"Aloitin nämä kyseiset pillerit vasta vähän aikaa sitten (kolmannen liuskan alotin) joten voiko johtua siitä?"

Voi johtua. Ei tämä asia tästä mihinkään muutu vaikka avaat kolmekymmentä keskustelua omasta tilanteestasi. Tee raskaustesti, se kertoo oletko raskaana vai et.

Äänestä
  • Ei niin, taidan olla vain vähän paniikissa täällä nyt. Sain tänään raskaustestin ja ajattelin illalla sen tehdä. Koitan ottaa rauhallisesti, tuskin olen ainoa kenelle näin on käynyt, että epäilee olevansa raskaana ja sitten ei olekaan tai on. Ajattelin kysyä ihan tiedonkin vuoksi aborteista. Onko parempi kaavinta vai lääkeellinen? Jos minä nyt olisin raskaana niin olisin varmaankin viikolla 3? Joten kaikki mahdollista :) Olen iloinen kun olen näin aikasin liikenteessä niin tietää siten mitä tekee ja olen ottanut selvää jo vähän jos vaihtaisi yasminelleihin takaisin. Että jos nyt nämä kyseiset pilsut ei vaan sovi minulle :) mutta niin, te jotka tiedätte tälläisistä asioista (omakohtaista/kuultua) niin kertokaa minulle se helpottaa kovasti mieltäni kun saan lukea etten ole ainoa..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitäihmeessäapua kirjoitti:

käytän mercilon pillereitä. Söin antibioottia kolmisen viikkoa sitten ja harrastin sinä aikana yhdyntää rakkaani kanssa. Lääkäri sanoi ettei vaikutusta ole pillereihin, nyt jälkeenpäin kuulin että olisikin vaikutusta. Olen vielä niin nuori ja opiskelut ym.. painaa päälle etten raskautta tarvitsisi nyt tähän. Syön pillereitä, ja niiden aikana on alkanut nyt ilmenemään ruskeaa vuotoa, se hieman huolestuttaa. Varsinkin kun taukoviikolla ei oikeen tullut mitään (koska "menkat" alkoivat nelisen päivää ennen taukoviikkoa eli pillereiden aikana olevaa vuotoa) taukoviikon jälkeen taas otin pillerin ja vähän ruskeaa vuotoa. Aloitin nämä kyseiset pillerit vasta vähän aikaa sitten (kolmannen liuskan alotin) joten voiko johtua siitä? Voi jumalauta, että harmittaa nytkun tälläistä saa pelkää ja itkeä, jos abortti on edessä :s

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu