http://www.iltalehti.fi/autot/2009113010684048_au.shtml
"E10-polttoaine ei sovi kaikkiin autoihin. Etanolilla on syövyttäviä ominaisuuksia. Vanhojen autojen polttoainejärjestelmät ja moottorin tiivisteet saattavat olla vaarassa. Suomen auto- ja öljyalan järjestöt kertovat yhteisessä tiedotteessaan, että kaikki automerkit ja -mallit käydään lähikuukausina läpi. Maahantuojat ja alan järjestöt selvittävät yhdessä, mihin malleihin E10 sopii ja mihin ei."
Mitenkähän nämä autot käydään muutamassa kuukaudessa läpi? Tankataan ja ajetaan 10 kilometrin lenkki - "Toimii, tämä malli hyväksytty."?
Kyllä pikkuisen tuntuu taas hasardihommalta tämä ilmastojeesustelun nimissä tehty homma. Vaikka onkin E10:n rinnalla miedompi vaihtoehto, onko sekään täysin haitaton? Vanhempia moottoreita kun ei ole suunniteltu ollenkaan tällaiseen käyttöön.
"E10-polttoaine ei sovi kaikkiin autoihin. Etanolilla on syövyttäviä ominaisuuksia. Vanhojen autojen polttoainejärjestelmät ja moottorin tiivisteet saattavat olla vaarassa. Suomen auto- ja öljyalan järjestöt kertovat yhteisessä tiedotteessaan, että kaikki automerkit ja -mallit käydään lähikuukausina läpi. Maahantuojat ja alan järjestöt selvittävät yhdessä, mihin malleihin E10 sopii ja mihin ei."
Mitenkähän nämä autot käydään muutamassa kuukaudessa läpi? Tankataan ja ajetaan 10 kilometrin lenkki - "Toimii, tämä malli hyväksytty."?
Kyllä pikkuisen tuntuu taas hasardihommalta tämä ilmastojeesustelun nimissä tehty homma. Vaikka onkin E10:n rinnalla miedompi vaihtoehto, onko sekään täysin haitaton? Vanhempia moottoreita kun ei ole suunniteltu ollenkaan tällaiseen käyttöön.
Vastaukset 13
Vanhimmat
voi jotkut moottorit olla muunnettavissa siihen käyttöön.
Aikanaan lyijyn poisto pani vanhoissa bensaputket ruostumaan puhki.
aikoinaan siirryttäessä lyijyttömään.mitä toi eka vikisi jotta parikuukautta aikaa.tulee voimaan jos tulee 2011 vuonna vasta.http://www.iltalehti.fi/autot/2009113010684048_au.shtml
Bensaputket rustu puhki.
Vai niin se lyijyn poisto ruostutti sinulta bensaputket.
Mikäs auto sinulla olikaan, kun noin nolosti pääsi käymään?
Opettelepa mistä ja miten se ruoste syntyy. Ehkä sitä ei peruskoulussa kerrota, joten jatko-opinnot ovat paikallaan.
Itsellä vasta 21 v uusi auto, jossa bensaputki muovia. Lieneekö peräti nailonia?
Lyijyn poisto vähensi sytytystulppien karstoittumista ja kulumista sekä pakoputkiston ruostumista. Molempia paljon!
Minun autoni ohjekirjassa lukee, että on ehdottomasti käytettävä lyijyllistä polttoainetta. Olen nyt ajanut sillä yli 300 tuhatta km lyijyttömällä ilman mitään haittaa. Millä lienee ensiomistaja ajanut.
Juu, eihän se lyijytön niitä bensaputkia ruostuta. Löytyy ihan googlella minkä takia suositellaan lyijyllistä bensaa vanhempiin autoihin. Karkaisemattomat venttiilit ei kestä lyijytöntä bensaa ja täten palavat ja syöpyvät ja ties mitä.
Juhlippa nyt sillä että olet ajanut 300 tkm ilman lisäainetta. Kävikö mielessä että autosi olisi voinut kuluttaa tänäpäivänä vähemmän bensaa jos olisit käyttänyt lisäainetta? Noh, ehkä se tulee sitten halvemmaksi syöttää autolle enemmän bensaa, mutta enpä sitten tiedä kumpi on suurempi ympäristöteko.
Oletko muuten oikeasti ajanut citroenilla yli 300 000? ei o helppoo...
Saas nähdä mitän oman auton tankkiin sopii parin vuoden päästä. Toivottavasti ehtii vielä auton nelikymppisiä viettämään ennekuin tarttee mitään banaaninkuoria alkaa tankkiin tunkemaan. Kyllä Suomi tämän maailman pelastaa! Suljetaan silmät siltä, että joka sekuntti kiinassa lyödään käyntiin 2 miljoonaa 2-tahtimopoa, vaihdetaan me vaan autot parin vuoden välein uusiin ja nostetaan polttoaineen hinnat ylös, ni eikähän se maailma pelasta. Tai ainakin on tehty osamme. Ja niiden kiinalaistenki osa, ollaan me niin hyväsydämistä kansaa.
Paljonko luulisit autoni kulutuksen olleen pienempi jos olisin enemmän lisäaineistettua bensaa käyttänyt? Nyt menee kesällä maantieajossa sallituilla nopeuksilla 4,5 - 4,7 litraa satasella, talvirenkailla yleensä 5,3 joskus jopa 6 litraa satasella. Ja kyseessähän on 5 hengen perheauto.
Ja sekin arvauksesi että kyseessä olisi Citroen, meni pieleen. Saman firman tuote kylläkin.
Noinko paljon sinua harmittaa vai oletko muuten vain kateellinen, kun et itse mistään mitään tiedä? Ystävän neuvo: Hanki elämä!
Noh noh, eikai siellä päässä vaan hieman suututtu? Kiinnostaa kyllä tietää millasella peugeotilla ajelet, jos 300 tkm jälkeenkin antaa noin hyviä kulutustuloksia? Ja 405 nyt on ainut ton ikänen perhepösö, ja tuulilasin testissä on kyllä matalimmaksi kulutukseksi saatu 6 litraa (6,0/7,8/10,4). Tosin kaksilitraisella koneella, mutta tuskimpa puoltatoista litraa tiputetaan pienemmällä koneella? Ellei jopa kasvateta...
Ja turha siitä on mulle suuttua, jos et tiennyt miksi autosi ohjekirja ohjeistaa lyijylliseen bensaan. Pahoittelen, että menin sen lipsauttamaan, mutta nyt kun sen tiedät niin eläppä sen kanssa, älä kiukuttele muille.
Sitroenia pitää ymmärtää. Vituttaa kai se ajaa vanhalla ranskalaisella vaikka kuinka uskottelee itselleen ja muille miten se on nykyautoja parempi. Lähes viaton (vain perushuollot) ja bensaakin vie noin vähän. Sitroen muuten on ehkä näiden palstojen eniten omaa autoaan kehuva henkilö. Mistähän se kertoo?
Kertoisiko vaikka kokemuksesta ja osaamisesta?
Jollakin muulla osaamattomuudesta ja kateudesta?
Otimpa tuossa jo selvää oman harrasteautoni E10 valmiudesta keskustelupalstoilta, koska jenkeissä E10 on jo useissa osavaltioissa pakollista.
Kuulemma auto pitää säätää rikkaammalle ja sytytysennakkoa lisätä, eli pistää polttammaan enempi bensaa, liekö tässä asiassa siis yhtään mitään järkeä?
Tosin hyviäkin uutisia kuulin, auton ECUa ei tarvitse alkaa muuttelemaan tai polttelemaan siihen uutta PROMia jotta seos rikastuisi, vaan nuo säädöt saa aikaan teholastulla. Keskustelupalstan mukaan aiemmin jokseenkin hyödyttömät teholastut ovat nopein ja helpoin tapa tehdä ko jenkistä E10 yhteensopiva.
Taitaa pitää laittaa se Hypertechin teholastu sitten jo tilaukseen.
Sanotaan että etanolilla jatkettu bensa palaa viileämmin ja olisi ystävällisempi venttiileille.
Sanotaan myös, että etanoliseoksella vetää liian laihalle ja se on pahaksi venttiileille/männille.
Sanotaan myös, että KAIKKI autot ovat etanoliyhteensopivia jonkun 80-luvun jälkeen.
Sanotaan tosin niinkin että ne tiivisteet sun muut sieltä voi lahota vaikka olisikin 90-luvun vuosimalli.
Ottaapa nyt sitten selvää.
VW:n ekan sukupolven fsi-koneet (2000-2004) ei kuulemma pelitä E10:llä.