116. TIISTAINA 1. JOULUKUUTA 2009 kello 14.00

24162
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Eduskunnassa ei selvästikään olla tietoisia siitä mitä siellä päätetään:

Seuraava päiväjärjestys
Seuraavaa päiväjärjestystä ei ole.

ja lähetys kuitenkin on suora.
Ehkäpä tuo on vain tekninen tietokatkos...

Äänestä

Älyttömin keksintö ikinä!

Jos jo ei aiemmin ole ihmistä lannistettu, niin tämä nöyryytys nujertaa ihmisen varmasti!

Äänestä
  • Voisihan sitä välillä johonkin lähteä vaikka ihan huvikseen kun nyt ei saa mistään mitään.

    Äänestä

  • Muistellaan taas.

    Äänestä

Ihan kuin kaikki työttömät olisivat jotain syrjäytyneitä työkyvyttömiä pummeja ja ikuisia luusereita.

En minä ainakaan ole, vaikka 500 päivää on täynnä!

Äänestä
  • Olen täysin työkuntoinen. Täysissä sielun ja ruumiinvoimissa.

    Töitä jos saisi, niin kaikki hoituisi.

    Äänestä

Ei karenssin uhka ketään kannusta! Pakottaa kyllä!

Äänestä

Mistä muusta rankaistaan yhtä julmasti kuin työttömyydestä!

Ei työttömyys monenkaan kohdalla ole oma vika eikä tietoinen valinta.

Äänestä

Ei ole ministeri paikalla!

Äänestä

Ikinä en ole aikaani mihinkään niin suureen turhuuteen käyttänyt! Jokainen tunti oli poissa aktiivisesta työnhausta! Illalla täysin kypsä, ei vähääkään energiaa etsiä töitä taikka tehdä hakemuksia. Maailman ja uutistenkin seuranta lopahti. Kohtvasen kesti toipua kurssin jälkeenkin.

Kurssi ei työllistänyt. Mitään apua ei kurssista ei itselleni ollut - päinvastoin.

Äänestä

Nyt alkoi keskustelu.

Katsotaan, kuka saa äänen seuraavissa vaaleissa.

Äänestä

Ei ollut huono Merja Kyllösen puheenvuoro.

Äänestä

Puheen johtaja.
Ministeri aitio tyhjä!

Nyt siellä toivotaan, että netissä ei seurattaisi keskustelua!

Haa-haa! Mehän seuraamme! Ja osaamme jopa lukea jälkikäteen päiväkirjat! Me tiedämme mistä ne löytyy!

http://www.eduskunta.fi/triphome/bin/akx3000.sh?kanta=utaptk&uusimmat=k&lajittelu=PAIVAMAARA desc&VAPAAHAKU2=vpvuosi>2004&palu...

Koska eduskunnan linkit ovat niin omituisia, kannattanee siirtyä eduskunnan sivuille googlen kautta ja sieltä seurata linkkiä.

http://web.eduskunta.fi/Resource.phx/eduskunta/index.htx?lng=fi

Äänestä
  • Kuka keksii salaliiton tämän takaa?

    Rekisteröidäänkö sivuilla kävijät? Ja mihin tietoa käytetään?

    Äänestä

  • Tajuaakohan ne oikeasti, että ihmiset seuraa tätä?

    Äänestä

Totta!

Äänestä

Millä se perustellaan?

Äänestä

Haa-haa, tajuaahan siellä edes joku jostain jotain!

Puhuja: Anne Kiljunen

Ei kaikille ole mitään iloa kaiken maailman humpuuki koulutuksista ja työelämävalmennuksista - päinvastoin.

Äänestä

Moniko on muka yksineläjä - elää kuitenkin avoliitossa ja kumpikin nostaa yksineläjän tukia?

Moniko on oikeasti yh - ja nostaa yh tukia, vaikka vuoroin vieraissa käydään?

Peurustuki kun saadaan kohdilleen saadaan parit ja perheet yhteen ja ei maksa mitään 120 euron korotus perusturvaan?

Ja vielä kun saadaa sama korotus tuplana, niin johan pysyy sossu toimeentulohakemuksiensa kanssa lain määrittelemässä aikataulussa.

Äänestä

Ei täällä ministeriä tarvita!

Ihme jannu - puheenvuoro joka asiaan - ja jopa perehtynyt sellainen. Puhuuku omasta vai muitten puolesta. Eikö ne muut osaa suutaan avata? Mikäs jippo tässä nyt on?

Äänestä
  • Pitikö päättää puhe muiden mollaamiseen?

    Pilasi koko jutun!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


* * * kirjoitti:

Seuraava päiväjärjestys:
http://web.eduskunta.fi/Resource.phx/eduskunta/organisaatio/taysistunto/taysistuntoeikaynnissa/index.htx

Suorana netissä:
http://www.goodmoodtv.com/internettv/application/eduskunta/system/Eduskunta.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu