Liikennevalot pois - rahasto...

nwofrl

pitäisi kait perustaa, koska liikennesuunnittelusta ei vaikuta toimivan nykymuodossa. Parannukset eivät tapahdu riittävän nopeasti...

Miten paljon polttoainetta on kulunut ruuhkissa viimeisten esim. 30v. aikana? Autoilijat ovat joutuneet maksumiehiksi valtion kyvyttömyyden tähden. Tällainen pelleily pitäisi saada loppumaan.

Kyse on kuulemma siitä että ns. määrärahoilla "pelataan". Nokitellaan, ja yritetään saada toinen taho maksumieheksi. Tällaisen pelleilyn takia polttoainetta kuluu miljoonia litroja hukkaan. Kukaan ei tunnu tajuavan miten hyvin liikenne voisi sujua - maltillisin parannuksin. Kysymys olisi monesti vaan kahdesta uudesta liittymästä, mutta tuntuu siltä ettei viralliset tahot halua kuunnella muita tahoja. Tekosyy on aina rahoituksen puuttuminen.

Saamattomuudesta on kyse, ja tahdon puutteesta. Jonkinlainen epäpätevyys tuntuu olevan valoillaan Liikenneministeriössä...

5

561

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elinsiirtosali

      Ei näissä asioissa pelkästä osaamattomuudesta ole kyse. Maan hallituksessakin on poliittinen ryhmä, jonka eräänä päätavoitteena on yksityisluonteisen liikenteen haittaaminen ja mahdollisimman kalliiksi tekeminen. Lisäksi tällä ryhmällä on erittäin vahva asema pääkaupunkiseudun valtuustoissa.

      • Pian kehitetään liikennevalot missä poliisin kamera. Toiminta perjaate:
        kun punainen jo palaa aktivoituu kamera ja kaikki ketkä ajaa päin punaisia saisivat sakon postissa. Eli jos tulee vielä keltaisilla pitäisi olla jo ohi kameran, joten toimisi kuin unelma ja valtio saisi lisää rahaa kassaan:)

        Tosin mahtaako edes tulla


      • ,,,,....
        sfinski80 kirjoitti:

        Pian kehitetään liikennevalot missä poliisin kamera. Toiminta perjaate:
        kun punainen jo palaa aktivoituu kamera ja kaikki ketkä ajaa päin punaisia saisivat sakon postissa. Eli jos tulee vielä keltaisilla pitäisi olla jo ohi kameran, joten toimisi kuin unelma ja valtio saisi lisää rahaa kassaan:)

        Tosin mahtaako edes tulla

        ollut vuosia esim. Tampereella, Ylöjärvellä ja varmaan pääkaupunkiseudullakin.


    • Oodotetaan

      Ongelma on liikennevalojen puutteellisessa liikenteen lukemisessa.

      Esimerkkejä jotka on hyvin arkisia:

      1. Päätietä ajaa vaikka 10 ajoneuvon letka ja sivutieltä tulee yksi ajoneuvo juuri ennen heitä liikennettä lukevien silmukoiden kohdalle niin 10 ajoneuvon letkä pysäytetään että se yksi ajoneuvo sieltä sivutieltä pääsee ajamaan ennen sitä letkaa. Kun sen letkan risteyksen ohittamiseen ei mene varmaan 15s pitempää aikaa niin olisi kai järkevämpää että letkä menisi ensin ja sitten vihreää sivutielle.

      2. Liikennevalojen automaattinen valojen vaihtumisen ajoitus pysäyttelee toisinaan liikennettä liian paljon.
      Tässäkin tulee esiin se että vaikka luulisi silmukoiden lukevan että sivutieltä tulee edelleen autoja niin ne pääsisi sitten kerralla tulemaan mitä sieltä on tulossa että ei pätkitä jonoa 5s välein. Tällätavalla ns tyhjästäkin syntyy ruuhka.

      Muitakin esimerkkejä riittäää mutten jaksa kirjotella nyt enempää.

      Kaikki tämä kuitenkin niin lisää kyllä paikallisen ilmanlaadun saasteita koska kiihdyttely moninkertaistaa ajoneuvon päästöjen määrän verrattuna tasaiseen ajamiseen. Vihreiden puoluetta ei kai tälläiset asiat kiinnosta koska ne tuskin tietää muutenkaan mitään liikenteestä.

      • Oodotetaan

        Sekä että joko liikennevalojen säätämisessä tehdään puhtaasti virheitä tai että kuka niitä suunnittelee ei tunne paikallista liikennettä tarpeeksi hyvin, tälläistä myös riittää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1299
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      35
      830
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      27
      586
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      580
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      538
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      526
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      521
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      16
      482
    10. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      15
      472
    Aihe