GALLUP: Miten sinä kostat Suomelle?

Miten kostat valtion laittomat toimet autoverosotkussa sitten 1995?

Itselläni on pitkä lista. Kerro, miten sinä kostat.
8358
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Varon kaikin keinoin joutumasta tilanteeseen että maksasin autoveroa, tukahdutan autokuumeen, ihailen pankkitilin saldoa jokaisen autokuumeen mentyä ohi.

Kun autovero poistuu, ostan heti kunnollisen auton ja pudistan sillä maailmaa ja nautiskelen hyötyajojen lomassa kunnollisesta autosta kohtuuhintaa.

Jos eivät vuoden vaihteessa poista autoveroa, muutan viroon ja perustan yritykseni sinne ja teen laillisesti Suomessa businesta ja istun samalla verottomassa Viron kilpisessä autossani täysin laillisesti. (piste.)

Äänestä
  • kouluttamattoman työtävieroksuvan velliperseen unelmointia .

    Äänestä

Itse kostan näin:
En osta alkoholia Suomesta. KAIKKI ulkomailta!
Tilaan netin kautta tavaroita. En siis tue suomalaisia enkä maksa ALV:a.
Lomailen ulkomailla.
Ostan kulutustavaroita (pesuaineet, maalit jne esim Ruotsimatkoilla)
Huollaatan autoni ulkomailla (Ruotsi Viro tai Saksa)
Ostan renkaat ulkomailla.
Ostan aina mukaan elintarvikkeita paljon ulkomailta.
Suomessa käytän seuraavat kaupat: Bauhaus, Lidl, IKEA jne.
En lennä Finnairilla.
En ikinä osta kotimaista (sininen lippu-tuote)
En tankkaa Nesteen (enkä Teboilin) asemilla.
On salainen ulkomainen pankkitili.
On eläkettä varten säästöä ja kaksio ulkomailla josta verottaja ei tiedä.
En maksa TV-lupaa.
En osta Suomesta uutta taikka vanhaa autoa vaan haen ulkomailta.
Teen Suomessa mustaa työtä kun ehdin ja palkkaan työvoimaa ilman kuittia.

jne jne. Periaate on että joka asiassa Suomelle turpaan.
Kannan siis korteni kekoon että Suomen sosialistisesta kaudesta tulisi mahdollisimman lyhyt.

Äänestä

...3 vuoden välein. Uusi taas tilattu.
Harvinaisen pienellä autovero-osuudella saa nyt pienipäästöisen ison perhe-dieselin...

Äänestä
  • tyhmyydestä sakotetaan. Sen huomaat sitten. Mutta poliitikot kiittävät kun lapioit heille muutamia tonneja taas että saavat elää heroiksi.

    Äänestä

  • Mr. Parru kirjoitti:

    tyhmyydestä sakotetaan. Sen huomaat sitten. Mutta poliitikot kiittävät kun lapioit heille muutamia tonneja taas että saavat elää heroiksi.

    ei auton vaihto kerran vuodessa ole imassut,kuin 5% vuosituloistani ja ihan sama sillä jonnekkin rahat pitää tuhlata,kun ei ole jälkipolvea.

    Äänestä

  • pomo65 kirjoitti:

    ei auton vaihto kerran vuodessa ole imassut,kuin 5% vuosituloistani ja ihan sama sillä jonnekkin rahat pitää tuhlata,kun ei ole jälkipolvea.

    Vaikutat senverran egoistiselta narsistilta, että on hyvä kun kukaan nainen ei ole sinua lastensa isäksi kelpuuttanut.

    Nauti autoilusta ja elämästäsi ja kuole sitten pois sukupuuttoon. Jätä kehityskelpoisemmat yksilöt geenejään jatkamaan.

    Äänestä

  • oikea valinta kirjoitti:

    Vaikutat senverran egoistiselta narsistilta, että on hyvä kun kukaan nainen ei ole sinua lastensa isäksi kelpuuttanut.

    Nauti autoilusta ja elämästäsi ja kuole sitten pois sukupuuttoon. Jätä kehityskelpoisemmat yksilöt geenejään jatkamaan.

    No esimerkiksi valittamalla!Itse sain jo ensi valituksella melkein puolet takaisin,kun alvitkin tulivat.Jos et ole tähän tyytyväinen jatka korkeampiin oikeusasteisiin...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jarkko S-nen kirjoitti:

Miten kostat valtion laittomat toimet autoverosotkussa sitten 1995?

Itselläni on pitkä lista. Kerro, miten sinä kostat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu