Liberaalit keräävät kannattajakortteja Helsingin keskustassa lauantaina 05.12.2009 noin klo 11:00 alkaen Kolmensepänaukiolla.
Vastaukset 4
- klo 11.00
Tasan klo 11.00.
- Olen kysynyt
sinulta monta kertaa, että miten liberaalit voivat pitää huumeiden käyttöä sairautena. Huumeiden käyttö on teko. Mikään teko ei voi olla sairaus.
- "nähdä"
"Huumeet ovat yhteiskunnallisilta haitoiltaan verrattavissa muihin päihteisiin, alkoholiin tai tupakkaan. Niiden käyttö ei itsessään loukkaa muiden oikeuksia, ja päihdeongelma tulisikin nähdä sairautena, ei rikoksena."
- Sairaus on
"nähdä" kirjoitti:
"Huumeet ovat yhteiskunnallisilta haitoiltaan verrattavissa muihin päihteisiin, alkoholiin tai tupakkaan. Niiden käyttö ei itsessään loukkaa muiden oikeuksia, ja päihdeongelma tulisikin nähdä sairautena, ei rikoksena."
ruumiin toimintahäiriö. Ruumiin toimintahäiriöt tulee nähdä sairautena. Mitään tekoa ei voi nähdä eikä pitää sairautena. Sairas teko on kielikuva. Samalla tavalla kuin sairas yhteiskunta on kielikuva.
Liberaalien tavoiteohjelmassa lukee myös "Huumeiden käyttäjät tulisi ohjata hoitoon, ei rangaista sairaita ihmisiä".
Tuossa puhutaan sairaista ihmisistä kirjaimellisessa mielessä. Huumeiden käyttö ei ole sairaus. Koska huumeidenkäyttö ei ole sairaus, siinä ei ole mitään hoidettavaa. Epäsopivan käytöksen ns. "hoitaminen" tarkoittaa nykysuomessa psykiatrisia pakkokeinoja. Kaikki psykiatria on vähintäänkin potentiaalista vapaudenriistoa koska psykiatrilla on oikeus ja jopa velvollisuus laittaa täysin syytön ihminen lukkojen taakse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911497
- 831032
- 67927
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su361861Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t173856- 92783
Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on61605- 63576
- 36531
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta128517