Liberaalit keräävät kannattajakortteja Helsingin keskustassa lauantaina 05.12.2009 noin klo 11:00 alkaen Kolmensepänaukiolla.
Kannattajakorttien keräystä Helsingissä 05.12.2009
4
357
Vastaukset
- klo 11.00
Tasan klo 11.00.
- Olen kysynyt
sinulta monta kertaa, että miten liberaalit voivat pitää huumeiden käyttöä sairautena. Huumeiden käyttö on teko. Mikään teko ei voi olla sairaus.
- "nähdä"
"Huumeet ovat yhteiskunnallisilta haitoiltaan verrattavissa muihin päihteisiin, alkoholiin tai tupakkaan. Niiden käyttö ei itsessään loukkaa muiden oikeuksia, ja päihdeongelma tulisikin nähdä sairautena, ei rikoksena."
- Sairaus on
"nähdä" kirjoitti:
"Huumeet ovat yhteiskunnallisilta haitoiltaan verrattavissa muihin päihteisiin, alkoholiin tai tupakkaan. Niiden käyttö ei itsessään loukkaa muiden oikeuksia, ja päihdeongelma tulisikin nähdä sairautena, ei rikoksena."
ruumiin toimintahäiriö. Ruumiin toimintahäiriöt tulee nähdä sairautena. Mitään tekoa ei voi nähdä eikä pitää sairautena. Sairas teko on kielikuva. Samalla tavalla kuin sairas yhteiskunta on kielikuva.
Liberaalien tavoiteohjelmassa lukee myös "Huumeiden käyttäjät tulisi ohjata hoitoon, ei rangaista sairaita ihmisiä".
Tuossa puhutaan sairaista ihmisistä kirjaimellisessa mielessä. Huumeiden käyttö ei ole sairaus. Koska huumeidenkäyttö ei ole sairaus, siinä ei ole mitään hoidettavaa. Epäsopivan käytöksen ns. "hoitaminen" tarkoittaa nykysuomessa psykiatrisia pakkokeinoja. Kaikki psykiatria on vähintäänkin potentiaalista vapaudenriistoa koska psykiatrilla on oikeus ja jopa velvollisuus laittaa täysin syytön ihminen lukkojen taakse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä18811698- 298174
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.586146Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1715076- 394849
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai464442Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1104337- 1163809
- 813323
- 481811