Ihmisen CO2 päästöt

Ihminen tuottaa hengittäessään n. 1000g hiilidioksidia päivässä! 5,5 miljoonaa suomalaista tuottaa siis 5,5 miljardia grammaa hiilidioksidia vuorokaudessa pelkästään hengittämällä normaalisti.

Entäs ne himourheilijat sitten?

Kiihtyneenä ihmisen hengitystiheys voi jopa kolminkertaistua, jolloin hiilidioksidia muodostuu samaten jopa kolminkertainen määrä vuorokaudessa.

Millä tavoin itse osallistut ilmastotalkoisiin? Itse lopetin urheilun ja pyrin välttämään monin konstein hengästyttävää toimintaa. Sänkypuuhatkin pyrimme hoitamaan mahdollisimman ripeästi, ja tästä onkin muodostunut oiva tekosyy kun vaimo ihmettelee parinkymmenen sekunnin ongelmaani.
17321
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Pitäisi tehdä ympäristöteko ja tappaa kaikki suomalaiset.

Äänestä

CO2 pitäisikin ottaa talteen,sen ja uusiutuvalla sähköllä vedestä vetyä tuottaen, saa niistä yhdistettynä polttoainetta mitä voi käyttää sitten kaikissa polttomoottoreissa. Näin tuottamastasi hiilidioksidista on vain hyötyä,ja säästytään fossiiliöljyn pumppaamiselta kokonaan.

Äänestä

Olen kantanut korteni kekoon osallistumalla keräyksiin joilla kustannetaan aseita afrikan eri aseryhmille. Tasaisesti konfliktin molemmille puolille lahjoittamalla taataan tasainen hiilidioksidintuottajien vähennys. Myöskin alueen villieläinkannat kiittävät kun homo sapiensin populaatio tiheys laskee nikkelimyrkytykseen menehtymisen kautta kestävälle tasolle.

Äänestä
  • Minä taas voisin mennä Afrikkaan ampuun suuria ja pieniä villielämiä jotka siellä tuottaa osaltaan myös suuria määriä hiilidioksidia.
    Saiskin paljon lihaa pakkaseen ja vaikka mitä villieläintä, antiloopista ja muista pieneläimistä lähtien. Joutus varmaan vuokraan pakastekontin jolla tuottaa ne kaikki Suomeen ja täällä vuokrata joku pakastevarasto ja josta myydä vaikka puhvelin lihaa tai mitä vaan leijonaa tai virtahepoa ja sarvikuonoa tai jopa elefanttia.

    Äänestä

Maapallon väestö tulee lopulta kuolemaan hiilidioksidin vähyyden takia.

Kasvusto kuolee ensin, kun ei ole riittävää määrää hiilidioksidia ilmassa. Sen perästä kuolee eliöstöt ja ihminen. Tämä ei tapahdu nopeasti ,vaan vasta muutaman tuhannen seuraavan vuoden aikana.

Äänestä
  • Hiilidioksidipäästöjä on aina helppo lisätä mutta ei vähentää.
    ,Ei kun fossiiliset palamaan joka paikkaan ja CO2 pitoisuus kasvaa kohisten.
    Aurinko tuottaa jatkuvasti lisää kuolevaa ja maatuvaa fossiilista kasveja ja eläimiä ja niistä syntynyttä öljyä tai puuta polttamalla CO2 aina lisääntyy.

    Äänestä

Koko hommassa on kyse tulevien sukupolvien elinympäristöstä. Siis tummahipiäisten elinympäristöstä.

Äänestä

Nythän maailmalla suuret päättäjät ovat ajamassa tilannetta kohti kolmatta maailmansotaa. Jos ydinaseet otetaan käyttöön olemme varmasti askeleen lähempänä hiilineutraalia tulevaisuutta.

Äänestä

Kehopositiivinen siiderisuvakki paskoo viiden edestä.
Särmää siinä on!

Äänestä

Keskivertosuomalaisen+CO2-päästöistä+yli+97+%+tulee+muusta+kuin+hengittämisestä.+Melkoista+törsäämistä.+Eläinmaailmassa+sitä+ei+esiinny.

Äänestä
  • Esim. karhu menee talveksi horrokseen ja pesään. Ei tule juuri CO2-päästöjä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Esim. karhu menee talveksi horrokseen ja pesään. Ei tule juuri CO2-päästöjä.

    Koska karhu ei hengitä.

    Äänestä

  • Karhu ja jänis eivät käytä fossiilipolttoaineita. Silti ne pärjäävät täällä kylmässä Pohjolassa, kuten moni muukin eläin.

    Vielä ennen sotia karvaton apinakaa ei käyttänyt täällä fossiilipolttoaineita juuri nimeksikään.

    Äänestä

Vedä handuun jossain paskahuusissa, eukkoskin nautiskelee vieraissa, eikä tarvii laskeskella päästöjä. Duunaa säästöt vaikkapa spermapankkiin!

Äänestä

Hiilidioksidi on elämän edellytys. Kasvit käyttävät hiilidioksidia ja tuottavat happea.

Äänestä

>Hiilidioksidipäästöjä+on+aina+helppo+lisätä+mutta+ei+vähentää.>+Ei+kun+fossiiliset+palamaan+joka+paikkaan+ja+CO2+pitoisuus+kasvaa+kohisten.Niinhän+te+hiilidioksidiuskovaiset+luulette+asian+olevan.+Mutta+se+ei+ole+likimainkaan+noin+helppoa.Luonnon+omat+eläimet,+mikrobit+ja+kasvit+tuottavat+220+gigatonnia+hiilidioksidia+vuodessa.+Ihminen+kaikkineen+tuottaa+vain+26+gigatonnia+hiilidioksidia.Vaikka+laitettaisiin+kaikki+hiilivoimalat+täysille,+emme+silti+saa+ilman+maapallon+hiilidioksiditasoa+nousemaan,+jos+muusta+eläinkunnasta+edes+10%++verrankin+lakkaa+sitä+tuottamasta.-

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ebolaebolaebola kirjoitti:

Ihminen tuottaa hengittäessään n. 1000g hiilidioksidia päivässä! 5,5 miljoonaa suomalaista tuottaa siis 5,5 miljardia grammaa hiilidioksidia vuorokaudessa pelkästään hengittämällä normaalisti.

Entäs ne himourheilijat sitten?

Kiihtyneenä ihmisen hengitystiheys voi jopa kolminkertaistua, jolloin hiilidioksidia muodostuu samaten jopa kolminkertainen määrä vuorokaudessa.

Millä tavoin itse osallistut ilmastotalkoisiin? Itse lopetin urheilun ja pyrin välttämään monin konstein hengästyttävää toimintaa. Sänkypuuhatkin pyrimme hoitamaan mahdollisimman ripeästi, ja tästä onkin muodostunut oiva tekosyy kun vaimo ihmettelee parinkymmenen sekunnin ongelmaani.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu