Keskipalkka

Mikä mielestäsi on keskipalkka nykyään kokopäivätyötä tekevillä? Riittääkö raha elämiseen ? Otatko tiukan paikan tullen helposti velkaa?
1277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Keskipalkka lienee siinä 2000-2500 egen hujakoilla. Ei siis keskiansio, vaan keskipalkka. Oma palkkani on tonnin verran yli tuon ja hyvin riittää elämiseen kun on velaton oma talo. Ei tarvitse ottaa velkaa enää mihinkään, rahaa jää säästöön vaikka avustetaan myös opiskelevia lapsia, omia työttömiä sisaruksia ja eläkkeellä olevia vanhempia.

Ei kai keskipalkaa saavalla mitään ongelmaa ole toimeentulon kanssa, eikä muutenkaan kunhan saa palkkaa, vaikka olisi pienempikin palkka. Kun tietää tulonsa niin voi mitoittaa sen mukaan menonsakin. Mutta silloin on monella tiukkaa, jos ei ole palkkaa ollenkaan, vaan joutuu elämään tukien varassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pennilöit kirjoitti:

Mikä mielestäsi on keskipalkka nykyään kokopäivätyötä tekevillä? Riittääkö raha elämiseen ? Otatko tiukan paikan tullen helposti velkaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu