On ihmisiä, joiden hengitys usein lemahtaa 'vanhalle kaiteelle' hyvästä puhdistuksesta huolimati. Onhan nää yleiskauppojen suuvesien käyttö eräs keino vähentää ongelmaa.
Apteekit myy jotain Q 12 tuotetta. Tuotteen tekstiselostus lupaa jopa 12 tunnin hajuttoman hengityksen.
Tässä segervarma iän ajan tunnettu keino suuhygienian ylläpitämiseksi on vanha kunnon vesi. Kun suu vaikka reissussa tai muuten tuntuu tahmealta, niin vesikurlaus, parikin auttaa tunniksi tai pariksi.
Perustuu tietoon, jossa esim. kylpemisen yhteydessä, kaiken saippuiomisenkin jälkeen - viimeinen huuhtelu poistaa iholta tähtitieteellisen määrän mm. bakteereja.
Suu tarjoaa bakteereille ihanteellisen kasvualustan 'räjähtävän' nopeaan lisääntymiseen. Vesi pullotettukin, mineraaleilla tai ilman on halpa tapa vähentää suun epätoivottua tuoksahdusta.
Epävarma suuhygieenistäsi?
8
339
Vastaukset 8
- Sika-
Bakteereita hampaan pinnalta, jos ei suuvesikään. Pahanhajuiseen hengitykseen auttaa pelkästään mekaaninen puhdistus eli hampaiden harjaus (mieluiten sähköhammasharjalla) ja hammavälien, sekä puhdistus kahdesti päivässä!
Pahaa hajua aiheuttaa useimmiten suussa muhiva bakteeriplakki, joidenkin ihmisten suu voi haista viemäriltä, eivätkä välttämättä tätä itse tiedosta. Välillä tekisi mieli ottaa hihasta kiinni ja ehdottaa hammaslääkärillä käyntiä.
Pahanhajuiseen hengitykseen useimmiten syynä on puutteellinen suunpuhdistus: harjataan vain hampaat kerran pv:ssä ja se ei riitä!- capt. cöpenick
Pelkkä vesihuuhtelukin vähentää riittävän suuhygienian lisäksi suun bakteeripitoisuutta, niillä ihmisillä,joillä on hyvin voimakas ja ongelmallinen suun bakteerikanta. Teeppä koe ja tutkituta suun 'kurlausvetesi'.
- po
Mistä tiedät, että sinun henkesi ei haise?
Ilman veljeäsi et tiedä, että henkesi haisee (vanha sananlasku) - KaunisHymyni
capt. cöpenick kirjoitti:
Pelkkä vesihuuhtelukin vähentää riittävän suuhygienian lisäksi suun bakteeripitoisuutta, niillä ihmisillä,joillä on hyvin voimakas ja ongelmallinen suun bakteerikanta. Teeppä koe ja tutkituta suun 'kurlausvetesi'.
Mutta suurin osa jää hammasväleihin muhimaan ja aiheuttamaan ientulehdusta,hammaskiveä ja reikiä! Omatpahan on hampaasi, itse luotan enemmän mekaaniseen puhdistukseen eli hampaiden harjaukseen hammasvälien lankaukseen! Tunnen kielelläkin onko hampaat puhtaat vai likaiset ja eikä todellakaan pelkän purskuttelun jälkeen hampaiden pinnat ole sileät ja liukkaat.
- aaaqqwwwe
po kirjoitti:
Mistä tiedät, että sinun henkesi ei haise?
Ilman veljeäsi et tiedä, että henkesi haisee (vanha sananlasku)Onkohan pelkkä hampaittenpesu riittävää hoitoa aamun illoin, vai pitäisikö minun ostaa myös suuvettä? Listerine on kuulemma tosi helppo käyttää, eli hampaitten pesun jälkeen sitä kulaus ja purskuttelee puoli minsaa ja seon siinä? Kannattaiskohan tuota ostaa vai jotain muuta suuvettä? Pepsodentillä ainakin näkyis joku White Now suuvesi olevan, mutta se on luultavasti täyttä skeidaa.
KaunisHymyni kirjoitti:
Mutta suurin osa jää hammasväleihin muhimaan ja aiheuttamaan ientulehdusta,hammaskiveä ja reikiä! Omatpahan on hampaasi, itse luotan enemmän mekaaniseen puhdistukseen eli hampaiden harjaukseen hammasvälien lankaukseen! Tunnen kielelläkin onko hampaat puhtaat vai likaiset ja eikä todellakaan pelkän purskuttelun jälkeen hampaiden pinnat ole sileät ja liukkaat.
Hampaita ei piäisi harjata enempää kuin kaksi kertaa päivässä hammaskiilteen liiallisen kulumisen takia. On pläkin kirkas asia, ettei hammasharja voi ulottua hammasväleihin.
Laadukkailla hammastikuilla hammasvälit joka harjauksen yhteydessä auki. Uskon, että hammaslankaa käyttää vain muutama prosentti hyvänkään suuhygienian harjoittajista.
Vaikka ei napostelikaan alvariinsa yhtikäs mitään, tunnen jo muutaman tunnin kuluttua huolellisesta puhdistuksesta suussa 'tunkkaisuutta'. SIIHEN auttaa ihan pelkkä vedellä purskuttelu.- Kämmenselkään
po kirjoitti:
Mistä tiedät, että sinun henkesi ei haise?
Ilman veljeäsi et tiedä, että henkesi haisee (vanha sananlasku)Vanha hyvä konsti testata mille suu haisee on nuolaista kerran kämmenselkään ja haistella siihen jäävää sylkeä. Terve suu ja hampaat ei haise millekään, ei edes tuohon kämmenselkä testissä. Hammaskivi on yksi pahimpia pahan hajun aiheuttajia reikäisen hampaan lisäksi.
- bonyf
Desinfioi hammasharjasi, tämä on uutta suuhygieniassa kysy lääkäriltäsi tai lue sivuilta bonyf.
Ps. Pesemmehän ruokailuvälineet ylensä ennen seuraavaa ruokailua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1102321Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???251036- 71922
- 103906
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha591865- 48855
- 82748
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680- 69654
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31646