Jumala vai ihminen hallitsee

Sanokaas viisaammat kumpi hallitsee seurakunnissa Jumala vai ihminen, hyvistä asioista on helppo sanoa et Jumalan ansiota ne on. Entäs sitten jos joku uskova esim. puhuu pahaa / lyö / ylenkatsoo toista.
Onko nämä ihmisestä vai mistä , ei ainakaan Jumalasta.
Jos minä väitän seurakunnissa ei vaikuta Jumala vaan ihminen .
5147
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

No. Näinkö hankala kysymys tämä on, kun kukaan ei vastaa.

Äänestä

Maallista maailmaa tietenkin hallitsee ihmiset yhdessä. 666 on ihmisen luku josta muodostuu kaikki politiikka, uskonnot ja talouselämä elikä iso raha ja paha.

Äänestä

Sen mitä uskovaisia tunnen, niin kyllä se on saarnamies joka latelee mieleisiään kohtia raamatustaan.
Samoin jos halutaan jotain vastausta laistaa sanotaan- jos se on Jumalan tahto- Kuten myös laitetaan omia toiveita Jumalan suuhun - se on Jumalan tahto.
Ketkään eivät ole niin itsekkäitä kuin uskovat.
He saavat parantaa, kieltää, käskeä.
Vain heillä on kaikki tietävä tieto oman egonsa pönkittämiseen ja ovat aina oikeasssa.
He panevat vaimonsa kotikuriin, kieltävät ulkopulisten kanssa juttelemisen ja lapsia lykätään Jumala ei ole käskenyt liikakansoitettuun maailmaan lykätä lisää lapsia.
Vaimo joutuu olemaan hautomakoneena ja hoitamaan lapset kun mies käy naapuri kunnassa kaljalla.
Mies tuo Määrää, muka Jumalan antamin valtuuksin.
Mies lopeta aviopuolisosi kiusaminen ja opettele laukeamaan lakanalle.
Uskovaiset luulevat olevansa etuoikeutettuja taivaaseen.
Jeesus sanoi: Ensimäiset tulevat viimeiseksi ja vimeiset ensimäiseksi.
Eikä Jumala aina itsekään tiedä mitä haluaa ihmisten kohdalla tehdä, ollaan me niin vaikeita hallittavia.

Äänestä
  • jos Jumala on kaikkivaltisas ja kaukaa viisas...... Näinhän sitä asiaa ilmaistaan. Mutta jos joku kertoisi lyhyen kaavan mukaan mikä on ja mieten toimii Pyhä henki - siis siinä kolmiyhteydessä.

    Äänestä

Paavali kirjoittaa: ”Hengen hedelmää taas ovat rakkaus, ilo, rauha, kärsivällisyys, ystävällisyys, hyvyys, uskollisuus, lempeys ja itsehillintä” (Gal.5:22,23). Hengen hedelmä osoittaa, millaisia Jumala haluaa omiensa olevan.

http://www.vantaa.svk.fi/?sid=11&tid=148

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aukko opissa kirjoitti:

Sanokaas viisaammat kumpi hallitsee seurakunnissa Jumala vai ihminen, hyvistä asioista on helppo sanoa et Jumalan ansiota ne on. Entäs sitten jos joku uskova esim. puhuu pahaa / lyö / ylenkatsoo toista.
Onko nämä ihmisestä vai mistä , ei ainakaan Jumalasta.
Jos minä väitän seurakunnissa ei vaikuta Jumala vaan ihminen .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu