Jos yli kolmasosa ei kehtaa sanoa mileipidettään äänestyksessä, juttu haisee niin, että ko. henkilöt häpeävät tekosiaan.
Jäsenistö on vaihdettava. Valheita ei saa jättää tuomitsematta. Ylekin myönsi, että "lautoja ei koskaan väitettykään olevan olemassa". Mitä helkkarin pelleilyä sellainen on?
Jäsenistö on vaihdettava. Valheita ei saa jättää tuomitsematta. Ylekin myönsi, että "lautoja ei koskaan väitettykään olevan olemassa". Mitä helkkarin pelleilyä sellainen on?
Vastaukset 6
Vanhimmat
" lähteellä ei ollut minkäänlaisia poliittisia tarkoitusperiä, eikä hän oma kertomansa mukaan ole koskaan osallistunut poliittiseen toimintaan, eikä ollut minkään poliittisen puolueen jäsen."
Tämäkin foorumi on täynnä tuollaisia, joilla ei ole minkäänlaisia poliittisia tarkoitusperiä? Ei varmasti,eihän? Kaikki ovat NIIN puolueettomia että oikein ihmetyttää.
Poliittiseen toimintaan osallistuminen edellyttää yleensä edes jonkunlaista kannatusta toimilleen, mitä ei aina ole kovin paljon monen kunnan kärkinimilläkään, saati sitten jollain katkeralla raksamiehellä, jonka ainoa poliittinen ohjelma on kateus.
Poliittisen puolueen jäsenyys taas yleensä maksaa ainakin muutaman euron, jota muovikassikansalla ei sellaiseen liikene. No, nyt liikenee, kun lupautui valaehtoiseksi valehtelijaksi. Rahasta.
Yle jatkaa valehteluaan myös Julkisen Sanan Neuvostossa..kun se sanoi seuraavanlaisesti:
"Toukokuussa 2009 päätettiin, että Nuorisosäätiöstä tehdään ohjelma TV2:n Silminnäkijä -sarjaan,
ja se sijoitetaan syyskauden alkuun. Elokuun 10. päivänä sovittiin, että "Silminnäkijä: Matin talot"
lähetetään 12.10.2009."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200912100173327_uu.shtml
..mutta alkuperäisissä ohjematiedoissa ei ollut mitään mainintaa "Matin taloista"..
..vaan 12.10.2009...klo 22.05 - Silminnäkijä:"Moldova-kansa kaupan."
Sen voi helposti tarkistaa ohjelma-oppaista...esim. telkku.comista..
http://www.telkku.com/telkku?p=20091012
Ylen toimittajat/pääliköt ovat todella tyhmiä..kun ne jäävät valheesta kiinni jo näinkin
yksinkertaisesta asiasta - miten Ylessä on voitu jo elokuussa sopia "Matin Talot"
alkuperäiseksi esityspäiväksi 12.10.2009..jos ohjelmatiedoissa on hyvin
selvästi ilmoitettu ko. ohjelmapaikalle "Moldova-kansa kaupan".
Yle muutti ohjelmia viikolle 41 niin, että Matin Talot esitetään juuri ennen eduskunnan
luottamusäänestystä - ohjelman lähetysaika oli selvästi poliittinen..päämääränä
Suomen demokraattisesti valitun Hallituksen kaataminen...valheen varjolla !!
Tarkoitus pyhittää keinot.
Yle käy Vanhasen kimppuun juuri tämän palstan kautta, koska hänen on odettu jopa lukevan tätä Ruususjupakan ansiosta.
Yritetään härnätä käräjille keksimällä valheita ja ehkä ostamalla joku pultsari "todistajaksi".
Miksi Vanhasen pitäisi lähteä käräjille, kun syytettä ei ole?
Pelkkä vittuilu ei enää riitä, koska Matti totesi jo kerran, että turhassa oikeudenkäynnissä ei ole mitään mieltä.
Ylen tarina muuttuu koko ajan, mutta se täkein puuttuu, joku joka sanoisi, että nämä laudat Matti sai ilmaiseksi.
Tarkastuskertomuksesta päätellen hänen talossaan ei juuri ole mitään niin arvokasta, että se ylipäätään täyttäisi lahjuksen määritelmän. Lahjuksella kun pitää olla tietty arvo ja Matin talo on "sutta ja sekundaa".
http://images.google.fi/imgres?imgurl=http://suomenkuvalehti.fi/s/files/Uutisen kuvat/TMRM_VanhastenSauna.jpg&imgrefurl=http...
Kenties ne on myyty tai lahjotettu edelleen eli vilunkipeliä on tapahtunut. Tulis nyt vaan se oikeudenkäynti ni säkin näkisit totuuden
Mitä helvetin järkeä tuossa asemassa ja kiireessä alkaa välittämään muutaman euron lautoja?
tuolla pitkässä ketjussa "Kappas Vanahanen..
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8491723/41442619
"Hieman uutta tietoa Silminnäkijän lähteistä tänään saatiin. Yle kertoi omassa vastauksessaan JSN:lle "toisen käden tiedosta", jonka mukaan Vanhasen laudat on jäljitettävissä tietylle Nuorisosäätiön työmaalle.
On olemassa lisäksi joku keskustalaisen Nuorisosäätiön edustaja, joka ei Ylen Jyrki Richtin mukaan ole toistaiseksi valmis astumaan julkisuuteen mahdollisine lisätietoineen."