Repesin remakkaan nauruun...

apinan serkku

kun katsoin FST ohjelmaa missä uskovaiset kertoivat että "darwin ja lajien kehitys" on aiheuttanut kaiken pahan maapallolla. "Darwin" on vain 150 vuotta vanha tosiasia. Uskovaisten ajanlasku on alkanut näköjään 150 vuotta sitten.

9

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mrs Missukka

      ... naurahdin ääneen kun seurasin Wipeoutin eilisen ohjelman voittajan "voitontanssia".

    • Tottahan se on, että jos maapallolle ei olisi kehittynyt koskaan mitään eliöitä, niin esim. uskonsodat ja kirkkokuorolaisten raiskaukset olisivat jääneet tapahtumatta.

      Mutta eihän Darwin ole lajien syntyyn syyllinen.

      Minua nauratti eilen Päivi Räsäsen islaminvastaiset ajatukset ja niiden kytkös uskonnolliseen tyhjiöön.

      • Ateisminne

        Siis Raamatun sanoma on pilkkaa, "Ateisminne" on nimimerkkini EI osa viestiä!


    • zeges

      On julmaa nauraa ihmisille, joilla on vakavia vaikeuksia todellisuuden hahmottamisessa.

      Sitä paitsi tuon lajin uskovaiset käyttävät naurua ja pilkkaa vain oman harhansa vahvistamiseen. Ajattelevat että niin naurettiin Jeesuksellekin.

      Oikea reaktio tuollaisiin juttuihin on ystävällinen hymy, toteamus "vai niin", ja sitten kannattaa kääntää puhe vaikkapa jääkiekon SM-liigaan.

      • Olet täsmälleen oikeassa.

        Toisaalta viestisi aiheuttaa niin suuren tarpeen purkaa patoutuneita (kyynisyydeksi kivettyneitä) naurutarpeita, nyt kun pidättelyn syy tuli ajatelun pintaan, että nauru pyrkii tulemaan väkisin esiin. Pidättelin, pidättelin, ja tuli pieru.


      • ^.^
        A10097 kirjoitti:

        Olet täsmälleen oikeassa.

        Toisaalta viestisi aiheuttaa niin suuren tarpeen purkaa patoutuneita (kyynisyydeksi kivettyneitä) naurutarpeita, nyt kun pidättelyn syy tuli ajatelun pintaan, että nauru pyrkii tulemaan väkisin esiin. Pidättelin, pidättelin, ja tuli pieru.

        Minäpä rupesin nauramaan tuolle kommentillesi =) Ja kyllä, uskovaisille pitäisi vain hymyillä, vielä oikein anteeksipyytävästi... Paitsi että kun hihhulit eivät saakaan tyydytystä siitä että heille nauretaan, itsemurhatilastot todennäköisesti nousisivat dramaattisesti...


      • tämä maa tänään

        On julmaa nauraa ihmisille, joilla on vakavia vaikeuksia todellisuuden hahmottamisessa.
        Tarkoitat siis jotain vammaisia joilla on käsitysvaikeuksia? Ei heitä ole suomalaisien joukossa kovinkaan montaa prosenttia tämän maan väestöstä.


    • Jeesus elää!
      • Jeesus ja Darwin

        Jumala ja ihminen..ihminen toisten ihmisten joukosta..
        kuollut ja kuopattu,eikä elä enää,mutta Jeesus elää!


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4736
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2169
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      1773
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      184
      1732
    5. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      167
      1557
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      281
      1401
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      201
      1242
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      88
      1169
    9. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      206
      1158
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      65
      1104
    Aihe