Miten myyjät jaksavat

Tätä palstaa kun olen jonkin aikaa lukenut, en voi välttyä ihmettelemästä miten ihmeessä ammattimaiset autokauppiaat jaksavat näitä urpoja, joille kaikki on liian kallista ja hinnat täynnä ilmaa, mutta kun sellaisen muutaman tonnin auton itselleen ostaa, niin kaikki korjaukset pitäisi saada ilmaiseksi ja auto peruskorjattua myyjän piikkiin. Itse en varmastikaan jaksaisi :)
5210
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

nauretaan selän takana ja välillä edessäkin. Piristävät muuten ankeaa päivää. Niitä on kiva juoksuttaa ja katsoa miten pitkälle vaatimukset menee ja sitten tyrmätä kaikki.

Äänestä

Saat aina muutaman satasen viikon trokauksistasi. Sitten voit lähiökuppilassa näytellä taas miestä.

Äänestä
  • jokainen trokari, laiskempikin tienaa NETTOA usemman TONNIN viikossa , puhdasta fynää,suoraan fikkaan, mite sulla, pelle ?

    Äänestä

  • Niin aikanaan kun keihäsmatkoilla mentiin "epsanjaan" niin otettiin kaikki vastaan mitä tuli ja ei valitettu, oltiin nöyriä siihen , Kekkonen opetti olemaan nöyränä..Nooh sitten tuli näitä Lenitoja ja Paakkasia jotka alkoivat mesomaan siitä että "valittakaa ihmiset oikeuksistanne..."Suomalaiset eivät osaa valittaa...!!juu otettiin oppia oikein olan takaa, ja nyt sitten valitetaan jo ihan joka asiasta , jopa naapurin paidan väristä!!!!!Että näin..onneksi tuollaiset Lenitat sun muut ämmänretaleet ovat katoavaa kansanperinnettä, saavat huonon itsetunnon omaavat Suomalaiset tekemään hallaa toisillensa!!!maalaisjärkeä tai miten sitä jokainen taho kutsuu, saa käyttää myös kaupankäynnissä ja miettiä valittaako nyt ihan joka asiasta..Itse en valita , tulkoot vaikka taivas niskaan niin minkäs sille voi!!!Lähinnä evp-autokauppiaana pyörittelin pääätä näistä valitusrumbista mitä siellä aina välillä näki..ei naurattanu, lähinnä rupesin miettimään että miksi nämä henkilöt toimivat näin..Onko huono itsetunto , vaiko siitä että jokin pätemisen tarve purkautuu , vaiko onko oikeasti psyyke jotenkin vialla..siis aiheellisia valituksiakin toki on ja sen ymmärtää mutta näitä määrättyjä riittää...Korkea koulutus ja järki ei kulje samassa päässä, tuo on jo meidän politiikoistakin nähty, surullista...autokaupassa auttoi myös se että oli itsellään kokemusta sairaanhoitajan työstä mielisairaalasssa ja lanssissa , oli helppo toimia näiden henkilöiden kanssa joilla vuorovaikutustaidot ja sosiaalinen kanssakäyminen oli vajavaista, jotka olivat kuin lapsia jotka kiukuttelevat ihme asioista..samanlaista touhua kuin esim.ollessani Niuvan niemessä osasto 6 töissä....vaikeaa se on antaa autosta rahaa jos vaihtoautosta on velkaa 15 000 ja siitä tarjoamme 14 000 ja ostettava kiesi 23 000 niin alkoi mesoaminen julkisella paikalla "että mitä hel...ttiä , eikös tästä enempää saa..."samanlaista käytöstä kuin narkomaaneilla, joilla hermo ei kestä mitään negatiivista, ja asiakas vanhempi mies.....tsaijai, missä vanhat kunnon herrasmiehet ovat????silloin kun autokaupassa asiakas arvosti myyjää ja myyjät asiakasta..syytä niin myyjissä kuin asiakkaissa!!!!

    Äänestä

  • EVP-automyyjä kirjoitti:

    Niin aikanaan kun keihäsmatkoilla mentiin "epsanjaan" niin otettiin kaikki vastaan mitä tuli ja ei valitettu, oltiin nöyriä siihen , Kekkonen opetti olemaan nöyränä..Nooh sitten tuli näitä Lenitoja ja Paakkasia jotka alkoivat mesomaan siitä että "valittakaa ihmiset oikeuksistanne..."Suomalaiset eivät osaa valittaa...!!juu otettiin oppia oikein olan takaa, ja nyt sitten valitetaan jo ihan joka asiasta , jopa naapurin paidan väristä!!!!!Että näin..onneksi tuollaiset Lenitat sun muut ämmänretaleet ovat katoavaa kansanperinnettä, saavat huonon itsetunnon omaavat Suomalaiset tekemään hallaa toisillensa!!!maalaisjärkeä tai miten sitä jokainen taho kutsuu, saa käyttää myös kaupankäynnissä ja miettiä valittaako nyt ihan joka asiasta..Itse en valita , tulkoot vaikka taivas niskaan niin minkäs sille voi!!!Lähinnä evp-autokauppiaana pyörittelin pääätä näistä valitusrumbista mitä siellä aina välillä näki..ei naurattanu, lähinnä rupesin miettimään että miksi nämä henkilöt toimivat näin..Onko huono itsetunto , vaiko siitä että jokin pätemisen tarve purkautuu , vaiko onko oikeasti psyyke jotenkin vialla..siis aiheellisia valituksiakin toki on ja sen ymmärtää mutta näitä määrättyjä riittää...Korkea koulutus ja järki ei kulje samassa päässä, tuo on jo meidän politiikoistakin nähty, surullista...autokaupassa auttoi myös se että oli itsellään kokemusta sairaanhoitajan työstä mielisairaalasssa ja lanssissa , oli helppo toimia näiden henkilöiden kanssa joilla vuorovaikutustaidot ja sosiaalinen kanssakäyminen oli vajavaista, jotka olivat kuin lapsia jotka kiukuttelevat ihme asioista..samanlaista touhua kuin esim.ollessani Niuvan niemessä osasto 6 töissä....vaikeaa se on antaa autosta rahaa jos vaihtoautosta on velkaa 15 000 ja siitä tarjoamme 14 000 ja ostettava kiesi 23 000 niin alkoi mesoaminen julkisella paikalla "että mitä hel...ttiä , eikös tästä enempää saa..."samanlaista käytöstä kuin narkomaaneilla, joilla hermo ei kestä mitään negatiivista, ja asiakas vanhempi mies.....tsaijai, missä vanhat kunnon herrasmiehet ovat????silloin kun autokaupassa asiakas arvosti myyjää ja myyjät asiakasta..syytä niin myyjissä kuin asiakkaissa!!!!

    Olen myös tehnyt kauppaa ikäni, eri aloillakin.

    Jos ostat edullisesti ja myyt kalliimmalla , olet pettäjä ja huijari.

    Sitä ei työmies kestä kun joku voittaa, käsittämättä ettei edes K-kauppias myy maitoa ilman voittoa.

    Jos ostaja kuulee että autosta esim. ei ole maksettu samaa mitä hän maksoi, tai joku viisas palauttaa maanpinnalle että maksoit liikaa, tai Rovajärvellä olisit saanut saman kolme euroa halvemmalla, sitten alkaa tekosyyt ja pakkomielteinen valituskierre.

    Joka ei itse osaa, pitää muita aina automaattisesti huijarina vaikka puhtaasta kaupasta on kysymys.

    Esim. Helsingin ulkopuolella kun kauppaat jotain niin ensimmäinen kysymys on aina: Paljonko itse maksoit.
    Ja jollain sairaalla tavalla jos aistitaan että joku tuttu esim. voi vähän voittaa niin ei varmaan siltä nyt ainakaan osteta vaan mielummin ruokitaan ventovierasta tahoa.

    No näitä voisi loputtomiin jatkaa, kuitenkin se tunne että on petetty on niin kalvava ettei sen kanssa voi elää ja haetaan olkapäätä mistä tahansa pakkomieleteisesti vaikkei itse asiassa olekkaan yhtään mitään, vaan se on ostajan korvien välissä ostokrapulana.


    Koittakaahan Joulun ajan edes olla johonkin tyytyväiviä, kaikke hyvää,

    Simo Vaatehuoneelta

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


postmoderni subjekti kirjoitti:

Tätä palstaa kun olen jonkin aikaa lukenut, en voi välttyä ihmettelemästä miten ihmeessä ammattimaiset autokauppiaat jaksavat näitä urpoja, joille kaikki on liian kallista ja hinnat täynnä ilmaa, mutta kun sellaisen muutaman tonnin auton itselleen ostaa, niin kaikki korjaukset pitäisi saada ilmaiseksi ja auto peruskorjattua myyjän piikkiin. Itse en varmastikaan jaksaisi :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu