Kiitäpä sosiaaliviraston tätejä heidän erinomaisesta oivalluksestaan alkaa majoittaa romanialaisia ´turisteja´ kaupungin ja kaupunkilaisten rahoilla:
http://www.hel.fi/sosv
Sitten vaan palautesivulle.
http://www.hel.fi/sosv
Sitten vaan palautesivulle.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Äläpä unohda Diakonissalaitosta:
http://www.hdl.fi/fi/palaute
EU paska systeemi ohjaa pummit tänne, kun tulli on poistettu Tzenkenin nimissä. Tulee halvatun kalliiksi antaa pummien notkua täällä. Ilmeisesti ROMANIASSA on kovemmat pakkaset, kun nää on aika sitkeitä.
Toivottavasti sossu maksaa myös hökkeleihin varastetun sähkön ja maksamatta jääneet metromatkat. Jotkut ne tosiaan voivat tehdä mitä tahansa. Romania on eu-maa, miksi eivät ole velvollisia hoitamaan asioita siellä päässä?
Jos stadin staili ei miellytä,voitte aina häipyä takaisin Pönttövuoren taakse .
Siellä on paskiksenseinää suurille ajatuksille.
Ei noiden romanialaisten jelppaamiseen kovin paljon fyrkkaa mene,eli ei pienennä teidän avustuksia.
Mikä tässä on ongelma? Hyvähän se on, että ihmisiä autetaan. Ja kyllä te rakkaat veronmaksajat ootte maksaneet monta kertaa isommat rahat sosiaaliviraston johtajan kalusteiden muodossa. Että asiat oikeisiin mittasuhteisiin.
Ihan kummallista. Mutta jossain kai heidänkin on asuttava. :D
no kiitetään kun kerran pyydetään kiittämään: kiitos!
Kiitos myös SPR:lle ja vastaaville että syydetään rahaa kehitysmaihin ja pahimmassa tapauksessa pahennetaan ongelmia. Liikasyntyvyys kuriin.
Heidän paikkansa on Romaniassa.
Ei tulisi mieleenkään antaa romanian kerjäläisille almuja. Ne menee lyhentämättöminä mafialle. Mutta annetaanpa ranskis, litra maitoa tai talvipalttoo. Meneekö ne roskikseen ? Romaniassa testasin tätä
keinoa mustalaisten keskuudessa ja niille tosiaan ei leipä kelvannut ! Rahaa piti löytyä.
Rahaa pitäisi kaikkien vastiikketta saada. Oikea tapa olisi saattaa kerjäläiset näiden omien maiden suurlähetysten eteen tai mieluummin sisälle asti telttailemaan. Voisivat diplomaatit kustantaa konsulinkyydeillä koteihinsa takaisin, eikös se suomalaistenkin pennittömien kohdalla maailmalla toimi.
Kyllä Romania ja Bulgaria ovat itse vastuussa kansalaisistaan ovat nämä sitten romaneja tai vaikkapa uiguureja.
Kerran on varaa jaelle ei suomalaisille ilmasii asuntoja. Joku penthaussi olis kiva, missä poreallasta ja vuokra 0 erkkii kuussa. Auto etu olis myös kiva ilmasilla bensoilla!!