Syy ja seuraus

alex-kasi

on todella varoittava esimerkki monelle vanhemmalle tämä Bushmannin kertomus omasta lapsuudestaan. Tunnen rehellisesti myötätuntoa Bushmannia kohtaan (tässä asiassa) valitan että hänen lapsuutensa oli tävallaan ymmärtämättömien (mutta varmastikin hyvää tarkoittavien) vanhempiensa pilaama.

Kerrankin yksi oikein, melkein
Bushmanni 16.12.2009 19:33


alex kirjoitti Bushmannille hänen Palstalla esiin tulevasta katkeruudestaan suraavaa:
>>> Kaipa se juontaa juurensa kovaan kontroilloituun lapsuuteen jossa vanhemmat yrittivät (varmasti hyvällä tarkoituksella) pakolla tehdä (lahkolaisen nimi tähän) adventistia.. >>>

Johon Bushmanni vastasi:
# Tämä meni melkein oikein. Totuus on, että näissä amerikan humpuukilahkoissa lapsilla on kova osa. En tiedä kovin paljoa kamalampaa lapsuutta ihmistaimelle, kuin syntyä vanhemmille, jotka kuuluvat amerikkalaiseen humpuukilahkoon. Ehkä syntyminen pedofiiliperheeseen olisi vielä kauheampi kohtalo.

Joten kerrankin osuit oikeaan. Se on hirvittävän kovaa aivopesua, jota kontrolloidaana ankarasti aamusta iltaan. Ilmestyskirjan painajaismaisilla tarinoilla pelottelua, danielin ennustuksilla pelottelua ja erimieltä et saa olla. Vanhemmat höpisevät maailmanloppua kaiket päivät ja vähemmästäkin ihminen ahdistuu, osa parantumattomasti.

Kontrolli on hirmuinen. Tämä oli sinulta pitkästä aikaa aivan totta, niin onko sinulla omakohtaista kokemusta kuitenkin? Mahdatko olla Jehovan todistajien perheestä, vai mistä sinä tiedät näin tarkasti näiden humpuukilahkojen toimintatavoista? #
********

Huh huh - ymmärrän nyt paremmin miksi olet niin kova adventismin vastustaja, ei mikään kadehdittva lapsuus. Voin kuitenkin kertoa että minulla ei (onnekseni) ole ollut mitään vastaavaa lapsuutta. Päin vastoin kasvoin aika "normaalissa" luterilaisessa kodissa jossa uskonasiat rajoittuivat pyhäkouluun, joskus kirkossa käyntiin ja iltarukoukseen.. "Levolle lasken Luojani, armias ole suojani.. niin muistan sen vieläkin vaikka unissani .. joskus luettiin se kilpaa velipojan klanssa että kumpi oli nopeampi :) ..

Valitan (siis rehellisesti) ja ymmärrän nyt paremmin kannanottojasikin - mutta ei tuo kova lapsuutesi muuta minun uskoani toiseksi, toivon että ymmärrät sen..

Siunausta kuitenkin sinullekin ja toivotaan että saat rauhan noista muistoistasi vaikka et lapsuuttasi voikkaan saada takaisin. En tiedä kuinka välisi vanhenpiisi on tänään (tai edes jos he ovat elossa), mutta jos voit niin anna heille anteeksi, sillä erehtyväisiä me olemme ja hyvää kai hekin tarkoittivat.

Muuten - juuri tuo on yksi niistä syistä - miksi minä vastustan ikuisen piinan opettajia, muutamat ikuiseen piinaan uskovat vanhemmat opettavat (hädissään) sellaista lapsilleen ja siinä voi nopeasti käydä juuri samalla tavalla kuin kävi sinulle.

Kirjoitin tämän koska itse otit asian esiin ja koska se oli mielestäni paras tähänastisita viesteistäsi - täyttä asiaa.

alex

0

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Herkkyydestä

        Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
        Sinkut
        308
        1100
      2. Arvaako kukaan?

        "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
        Haapavesi
        67
        935
      3. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

        ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
        Ikävä
        77
        918
      4. Mikä minussa sitten

        Kiihottaa enemmän kuin muissa?
        Ikävä
        71
        795
      5. Okei, eli olet rakastunut

        Hyvä sinä, niin minäkin.
        Ikävä
        67
        721
      6. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

        Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
        Ikävä
        40
        715
      7. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

        Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
        Ikävä
        34
        617
      8. Onko meillä

        Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
        Ikävä
        44
        617
      9. Mies.. rehellisesti

        Mitä haluat nyt sun elämään?
        Ikävä
        51
        579
      10. Taidan lähettää kaveripyynnön

        Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
        Ikävä
        42
        551
      Aihe