...auto, mikä on firman nimissä Virossa (uudesta asti). Esim nämä auto24.ee:ssä olevat.
Mitenkä on Maksetaanko se ALV Viroon tai Suomeen, jos Suomessa rekisteröidään yksityiskäyttöön?
Varmaan joskus täälläkin käsitelty, mutta...
Mitenkä on Maksetaanko se ALV Viroon tai Suomeen, jos Suomessa rekisteröidään yksityiskäyttöön?
Varmaan joskus täälläkin käsitelty, mutta...
Vastaukset 9
Vanhimmat
Yksityinen autontuoja maksaa aina alvin (20%) Viroon.
...hinta on siis tarkennettuna matkailuauto. Niistähän ei makseta varsinasita autoveroa ollenkaan.
Mutta miten on nyt ALV:n kanssa? Pitääköhän yksityisen maksaa jotain ALV:tä Suomeen - kun ei niistä lakiteksteistä saa selkoa.
Yksityinen maksaa EU:n sisällä ALV AINA ostomaahan. Jos kyseessä on uusi ajoneuvo (alle 6kk vanta tai alle 6000tkm ajettu ) ALV maksetaan rekisteröintimaahan. Tällöin yksityinen henkilö voi periä ostomaahan maksamansa ALV takaisin sitten kun on esittää rekisteröintimaahan maksettu kuitti ALV:sta.
Käytetty auto (sellainen jossa on vielä vähennettävää ALV jäljelä) kannattaa aina ostaa liikkeen nimissä ulkomailta (ALV 0) ja myydä se täällä nimellisellä korvauksella yksityiselle henkilölle.
Piti olla 6000km ... Tämän menon jatkuessa saatetaan täällä toki vuosien päästä pitää 6 milj km ajettua autoa uutena.
...vielä siis kysyy ymmärränkö oikein:
Yksityinen maksaa ALVn uudesta autosta (kriteerien puitteissa uusi)?
Ei (kriteerien täyttävästä) käytetystä, jos siitä on ALV maksettu?
Jos vähennettävää ALVtä ei ole jäljellä, niin silloin voi yksityinen ostaa ilman ALV-maksuja?
Tarkoittaako auto24.ee mainitut esim. ALV0% -lukemat hinnoissa = vähenettävää ALVtä ei ole jäljellä?
Vielä kerran:
"Yksityinen maksaa ALVn uudesta autosta (kriteerien puitteissa uusi)?"
Yksityinen maksaa ALV:n uudesta autosta (alle 6kk vanha tai alle 6000km ajettu) sekä ostomaahan että rekisteröintimaahan. Ostomaan ALV saa periä takaisin kun rekisteröintimaan ALV:sta on maksukuitti plakkarissa.
Käytetystä autosta maksetaan ALV aina ja vain ostomaahan.
"Tarkoittaako auto24.ee mainitut esim. ALV0% -lukemat hinnoissa = vähenettävää ALVtä ei ole jäljellä?"
Ei , vaan tarkoittaa juurikin että autossa on vähennettävää ALV jäljellä (vanha yritysauto, liisari , vuokraauto tmv , joka ei ole ikinä ollut yksityisomistuksessa) . Jos ostat tuollaisen auton yksityishenkilönä sinun tulee lisätä hinnan päälle vielä ostomaan ALV. Ainostaan yritykset voivat ostaa auton ALVittomana ulkomailta. Jos yritys ostaa yksityiskäytössä olleen auton ulkomailta , se verotetaan myydessä marginaaliverotuksella , ja se PITÄÄ näkyä ostomaan kuitissa. Muuten saattaa tulla muikkari seuraavassa tarkastuksessa.
Jos haluan tuoda euroopasta toiminimeni käyttöön auton eli hyödyntää alv-vähennys ostomaassa (silloin saan ostaa sen alv0%). Kuitenkin haluan auton jossakin vaiheessa omiin nimiini, sillä en halua ajaa firmani autolla, koska kilometrivähennyksen tekeminen verotuksessa on kannattavampaa omasta autosta kuin ylläpitää yrityksen autoa. Onko jotakin kikka3-keinoa, jolla saisin hyödynnettyä alv:n tuodessani, mutta välttyisin sen maksamiselta myöhemmin kotimaassa.
Onko ainoa keino myydä vain tuomani auto naapurille 100 eurolla ja ostan sen takaisin yksityishenkilönä? Maksan sitten alv:n tuosta satasesta enkä auton oikeasta hinnasta...? Vai jokin muu keino?
Mutta ei kannata kauhean useasti tehdä. Verokarhu tekee joskus tarkastuksiakin.
Tuo on sitä "Kataisen omaan kaminaan kusemista, mutta so what"
On siellä varaa, katainen kusasi just valtion kamiinaan 80 milj. EUR Autoilijoitten ELV:jä ja kuitunen hukkas ulkomaille hiukkasen vähemmän. On siellä varaa.
Ja muista sit ostaa sellanen auto ulkomailta , missä on vähennettävää ALV jäljellä ...
Suomalaiset autokaupat ovat vuosia ostaneet EU alueelta autoja jälleenmyyntiin VAT 0%, mutta ne on ostettu paikallisen yhtiön nimiin ja tämä yhtiö on myynyt ne marginaaliverolla ( hinta sis vähennyskelvottomat verot) Suomeen täkäläiselle organisaatiolle. Tämä on vain yksi esimerkki nykytodellisuutta. Jutun pointtihan on siis siinä, että jos ja kun yritys ostaa uutta tavaraa yhteisön alueelta keneltä tahansa, niin osto tulkitaan VAT 0% ostoksi ja kohteesta tulee suorittaa täydet verot myydessä. Näitä verottomia kamoja ei siis saa myydä marginaaliverolla lainkaan, eli ostohinnan ja myyntihinnan erotusta ei käytetä veron perusteena. Jos tavara myydään yritykselle käytettynä, niin silloin se on marginaaliverollinen myös myytäessä se eteenpäin Suomessa. Ostokuitissa tulee tuolloin lukea Margin Scheme, No deductable VAT. (marginaaliverotus, ei vähennettävää veroa).