Ikävät unet

Mummoni kuoli 1,5vuotta sitten ja sitä ennen seurasin kuinka syöpä nujersi niin ihannan ja aina niin eläväisen mummoni. Hän vain kuihtui pikku hiljaa pois. Hyvästelin vielä mummoni kertaalleen kun hän oli kuollut,näin siis hänet juuri kun hän oli kuollut. Tämän jälkeen olen nähnyt toistuvasti unia joissa nämä tapahtumat aina vaan kertaantuvat, herääminen on aina yhtä tuskaa. Koska kohan nämä unet muuttuvat iloisemmiksi ja nämä kuolema unet loppuvat. Ikävä on kova ja tuntuu että surukaan ei ota laantuakseen ainakaan vielä.
3357
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kultani kuoli syöpään pitkän taistelun jälkeen minäkin olin vieressä kuoleman tullessa. Näen unia siitä päivästä mitä silloin tapahtui lopulta herään.

Mielestäni nämä unet ovat alkaneet esiintymään harvemmin nykyään, yleensä ilmenee joidenkin tiettyjen päivien lähestyessä. Sitä kaipaa toista esim. jouluna. Mikä joulu tämäkin nyt on? ei mikään...

Äänestä
  • Pahinta ovat nuo unet. Kun rakas ihminen on läsnä, perhe on koossa, ja sitten kesken unen tajuaakin, että nyt on joku pielessä, miten tuo ihminen voi olla tässä, hänhän on kuollut. Se raastava tunne kun herää tähän todellisuuteen antaa vaikean olon pitkäksi aikaa päivää. Samaan aikaan on onnellinen että sai nähdä rakkaan edes unissa, samaan aikaan kaikki muistot ja tunteet nousevat taas pintaan ja se tekee niin kovin kipeää. Kohta 1,5 v. mennyt kun syöpään kuoli tämä rakas ihminen. Mikään ei koskaan palaa ennalleen.

    Äänestä

heip

Tämä on omakohtainen kokemukseni:

Itselläni oli pitkä ajanjakso jolloin aina samat hirveät painajaiset toistuivat. Oli kurja mennä nukkumaan kun pelkäsi tulevia painajaisia joka ilta.
Mulla auttoi se että luin Raamattua hetken(esim. psalmit) ennen nukkumaan menoa, silloin ajatukset olivat pois kurjista asioista ja itselleni tuli rauhallinen olo.

Mulla kans mummoni kuolema otti tosi koville, tuntuu ettei vieläkään ole siitä ihan täysin päässyt yli. Nyt onneksi en joka päivä mieti niitä asioita vaan pystyy iloitsemaan päivistä ja hyvistä muistoista.
Uskon että sinullekin käy niin :)

Lähetän tsempit sulle

Äänestä

Kommentoi aloitusta


niinkovaikävä kirjoitti:

Mummoni kuoli 1,5vuotta sitten ja sitä ennen seurasin kuinka syöpä nujersi niin ihannan ja aina niin eläväisen mummoni. Hän vain kuihtui pikku hiljaa pois. Hyvästelin vielä mummoni kertaalleen kun hän oli kuollut,näin siis hänet juuri kun hän oli kuollut. Tämän jälkeen olen nähnyt toistuvasti unia joissa nämä tapahtumat aina vaan kertaantuvat, herääminen on aina yhtä tuskaa. Koska kohan nämä unet muuttuvat iloisemmiksi ja nämä kuolema unet loppuvat. Ikävä on kova ja tuntuu että surukaan ei ota laantuakseen ainakaan vielä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu