Kuka on Suomen paras voimanostaja tällä hetkellä? Perustelut?
Suomen paras voimanostaja tällä hetkellä?
kyssämestari
103042
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Fredrik Smulter. Penkin maailmanmestari '09, euroopan mestari '09 ja suomen ennätys '09.
Jos voimanostosta puhutaan, niin Ove Lehto olis ehkä ykkösnimi miehissä, ja Raija Jurkko naisissa. Ihan Wilksin pisteillä..
Tähän mennessä mainitut ovat siis dopingtestattuja SVNL- ja IPF-nostajia ja mun ääneni menee heille. Antti Savolaisen ja Tomi Muhosen voisi heistä vielä mainita. Raakavoimanoston IPF-MM-kisoissa kunnostautuneita.
Muut aakkoset voimanoston alalla ovatkin sitten vähemmän dopingtestattua harrastelijoiden puuhastelua. Urheilevat terveydellään lähinnä.
Mites Juha Someroja? Rankattu omassa sarjassaan kaikkien aikojen 6:ksi parhaimmaksi.
http://www.powerliftingwatch.com/node/12480
Penkin maailmanennätys GPC-sarjassa. Maastanostossa Suomen ennätys. Ja männävuosina teiki kovia tuloksia myös raw-kisoissa.
Ja vielä Euroopan ennätys kyykyssä.
Niin no, Jani Murtomäki wikipedian, jos luet ni hän sai jo ylä-asteella ilman mitään treeniä 125 kiloa ja 19 vuotiaana ilman mitään urheilua ja treeniä 145 kiloa, joten, kyllä on Outoa pystyvyyttä ja Harri Teppanainen nostaa myös melko paljon, mutta hän on oikeasti Mies. Ei yli 130 kilon kapea penkissä ole mitään järkeä, eikä yli 130 kilon leveässäkään ole mitään järkeä, koska se ei enään hyödytä kehoa vaan alkaa rikkomaan ja haittaamaan kehoa. Joten älkää menkö yli 130 kilon Vaara rajan/ haittarajan.
135,978 kg on se vaara/haitta raja, eipäs lasketa rimaa, yli 136 kilon nostot ovat penkissä järjettömiä, hyödyttömiä ja haitallisia !
Minähän se.
Riku Kiri. Kaikki tietävät kuka Riku Kiri on ja on myös nostanut suuremman yhteistuloksen kuin tämän päivän heikot varustenostajat.
Riku on jopa niin kova että peukutin teille kaikille miinukset!