Onko ton sivun noissa viron autoissa verot jo noissa hinnoissa, vai tuleeko ne vielä sen hinnan päälle?. Mitä muita kuluja tulee?.
auto24.ee
wee33
84346
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
mistä helvetistä teitä oikein sikiää ???
menkää perkele korsumäelle tai pop autoon mutta ÄLKÄÄ KYSELKÖ NIIN HELVETIN TYHMIÄ
puhujaan. Voiko tosiaan olla vielä noin Taunoja olemassa?
Kyl kaikki paikalliset verot kuuluu siihen tai sit mainittu et vero 0% ja silloon et tietty tartte suomesakaan maksaa veroo ku myyjä myy sen nolla verolla :D
Aika monessa tuon sivuston ilmoituksessa on ilmoitettu hinta alv 0.
Tämän päälle tulee viron arvonlisävero. Käsittääkseni Virossa ei ole Suomalaisten
autopalatsien perimiä toimistokuluja.
JOs löydät sopivan niin älä vain lähetä etukäteen rahaa .
Maksa vasta kun olet tarkastanut auton .
Asia on kyllä niin, että jos virolaisessa ilmoituksessa ilmoitetaan ALV 0%, tarkoittaa se sitä, että auto on yksityisen nimissä, eikä se sisällä vähennettävää arvonlisäveroa.
Siis maksat ilmoituksessa olevan hinnan (tai tingit, mitä pystyt). SEN LISÄKSI EI TARVITSE MAKSAA VIRON ALV:TÄ.
...Virossa firma, mikä ei ole ALV-verovelvollinen, niin semmoiselta ostettaessa pitääkö ALVt maksaa?
Onko niin, että ALV jos on jo kerran Viroon maksettu, sitä ei tarvitse enää ostajien muihinkaan maihin maksaa?
vaan ARVOLISÄVERON KALTAISTA VEROA..siinä on vissi ero. ;) ja sitä maksetaan ihan normisti.
miksi et laita omaa toiminema eestin rekisteriin ja osta firmalle sitä autoa. voit sitten itse ajella sillä suomessa eestin kilvillä. hoidat vaan vaikka yhden euron liikevaihdon yritykselle niin kaikki on laillista. niin ja laitat kirjat vielä eestin maalle postilokeroon niin hyvä tulee, kun muistat tehdä siellä postin käännön takas suomen osoitteeseen:) niin mä tein oman hommani. Nyt voi ajella hyvällä autolla eikä tarvi maksella suomen veroja enää. kerran vuoteen eestin maalle katsastaa ja se on siinä. suosittelen. niin ja se toiminimi maksaa jotain 40euroa.
jos auto sisältää alv:en virossa se on 20% sit kun tuot sen suomeen liikkeestä ostettaessa,
saat suoraan 20% alennuksen.