perusasia: Ensin on näet tapana asiat tutkia ja sitten vasta hutkitaan. Käräjä tuvan kauttahan kaikki asukkaat tulevat valtion täysi hoitoon. Järjen vastaista olisi, jos itse kaiken alkuun pania ja toimija ratkaisisi asiat vain kuulopuheilla ilman mitään tutkintaa.
Sana sanoo, että kaikkien ihmisten on tultava Kristuksen tuomioistuimen eteen vastaamaan mitä he ovat lihassa ollessaan tehneet. Montakohan ihmistä on valtion täysihoitoon tullut ilman käräjiä?
Sana sanoo, että kaikkien ihmisten on tultava Kristuksen tuomioistuimen eteen vastaamaan mitä he ovat lihassa ollessaan tehneet. Montakohan ihmistä on valtion täysihoitoon tullut ilman käräjiä?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jos olisit vaivautunut tutkimaan edes otsikot, uusimmat, olisit havainnut ketjun, jossa par'aikaa
kesksutellaan esille ottamastasi asiasta.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/5042576
Totuuskin tuoda julki: Näet eivät nuo itsevarmat möykyt, joita Riitta edustaa tule koskaan pääsemään hautaa pitemmälle. Tutkimatta eivät tule pääsemään kukaan. Auringon pyhitys ei anna kellekään mitään erikois asemaa, vaan haudasta Kristus kutsuu omansa. Paavali tekee kaikille selväksi mikä on ero pois nukkuneiden kohdalla elossa oleviin. Tuomiolle he kaikki pääsevät. Tuomiohan alkaa ensiksi Jumalan omasta huoneesta.
Sen jälkeen alkaa meidän tuomiomme. Hyvä puoli tässä tuomiossa on se, että Jumala eroittaa pois kaiken möykkymäisyyden kirjoistaan, Joten kuumat olot ovat tulossa sielun vihollisen palveluksessa oleville syyttäjille. Lähimmäisten syyttäjät joutuvat vastaamaan Järjettömistä sanoistaan. Tuomio on itsensä Jumalan outo teko.
Uskova_1 vaeltaa. Eikö tämä itseään pastorina pitävä pysty edes normaaliin systemaattiseen älyn käytöön tätä ihmettelen suuresti, että älykultakin vielä juoksee möykyissä? Jopa on huumoripitoinen ja oma peräinen möykyttäjä?
Pelastuksen suhteen: Minä en ole koko pitkän ikäni aikana kuullut yhtään tapausta, ettei konna ole joutunut ensin käymään Käräjä tuvan kautta. Näet käräjillä aina asiat tutkitaan. Käräjillä annetaan tuomiot, joutuuko asian omainen vankeuteen vai huomataanko hänet syyttömäksi.
Armollinen Jumala on myös hyväksi nähnyt pitää omat käräjänsä tutkivan tuomion nimellä. Palstalla on ainesta, jotka eivät hyväksy Jumalan itsensä antamaa tutkivaa tuomiota, eli itsensä oikeuden mukaisen Jumalan käräjiä. Ei Armollinen Jumala ole syntisten ihmisten määrättävissä, vaan jokaisen ihmisen tulee nöyrtyä Jumalan väkevän käden alle. Ehkä monet pitävät Jumalaa tyhmänä, ettei hän huomaa millä luonteilla hänen valtakuntaansa pyrkivät kantitaadit ovat varustetut. Minä en laske itseäni Jumalan valinnan armahtavaisuuden alle, koska minä olen kaikin puolin syntisen luonteen pilaamaa aineasta. Todella pyhittyneet kuuluvat Jumalan valiojoukkoon. Ilman pyhitystä ei kukaan ole näkevä Herraa!
Kertooko Ellen White siitä? Missä kohdassa? Suuri taistelu, vai missä?
Entä kertooko Ellen W. Jeesuksesta enkeli Mikaelina? Uskon totuuden.
ei ole Raamatussa lainkaan, joten se on hihhulien omaa keksintöä. Tuomio on olemassa, mutta tutkivaa tuomiota ei. Kyllä kaikkitietävä tietää jokaisen tekemiset ilman kuulusteluja muutenkin. Jokainen ihmisen lausuma sana on Hänen tiedossaan, eikä sitä tarvitse komitean erikseen alkaa tutkimaan.
melko helppoa uskoa, että kyseessä on tuomio jossa asiat tutkitaan peruteellisesti. Tämä on selvää Suomea ja Tämä on se tutkiva tuomio. Kaikki valtion turvasäilöön joutuneet, ovat käyneet läpi tutkivan tuomion Käräjä tuvassa. On turhaa väittää, että tuomio määrätään ennen tutkimista. Mitä varten sitten lakituvassa ovat syyttäjät ja puolustus asian ajajat. Vieläpä Lautamiehet joutuvat kireässä tapauksessa päättämään asian puolesta.
Sama menetelmä toimii Taivaallisessa oikeuden käynnissä. asia tutkitaan perusteellisesti ja sen mukaan langetetaan tuomio. Tämä tuomioistuin tutkii tarkoin kaiken asian, ennen tuomion langettamista. Hyvän puolustus asian ajajan ansiosta voi syytetty saada joskus vapautuksen tuomiosta. Tämän tutkinnan perusteella käsitellään asiasta muotoa tutkiva tuomio. Tämän asian ymmärrys ei pitäisi tuottaa mitään vaikeuksia. Onhan kyseessä hyvin yksinkertainen työn suoritus tapa jossa ovat todistajat puolesta
Kertooko Ellen W. niistä asioista? Eikö kukaan tiedä? Kysyin sitä jo aiemmin.
Koeta ymmärtää Suomen valtion tutkiva tumio? Kyllä Maailman suvereeni hallitsia tutkii myös kaiken sen mitä tehnyt olet. Lopeta jo tuo joutava asiattomuuksien esille otto ja palaa Järkiisi.
Mitä Suomen oikeuslaitos tarvitsee omien lakisääteisten asioiden selvittelyyn Factan ulkopuolta?