Miten muuttaisin asenteeni?

Haluaisin vilpittömästi pitää muslimeista ja afrikkalaisista, mutta kaikki tilastot, esimerkit ja käyttäytyminen ei tue minun haluani pitää heistä. Olenko vain törmännyt virheellisiin rikostilastoihin ja uutisiin, olenko kohdannut vain sitä pientä vähemmistöä mistä paljon puhutaan.

Miten Astrid ja kumppanit taas ovat nähneet sen enemmistön, jota tämä pieni näkemäni vähemmistö aiheetta leimaa.

Nyt antakaa kaikki tukenne minun kääntymiseksi suvaitsevaiseksi. Antakaa esimerkkejä, jotka kumoaa nuivan ja väärän asenteeni heistä. Näistä hyvistä esimerkeistä voisi olla paljon hyötyä, myös muille suomalaisille, jotka harhaluulossa elää.
15153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Olen itsekkin hakemalla hakenut näitä positiivisia merkkejä ja tapauksia, turhaan. Niitä ei joko ole tai ne visusti kätketty. Kuitenkin jotkut puhuvat isolla äänellä ja varmuutta sanoissaan positiivisuutta olevan jopa enemmän kuin kielteisiä piirteitä mutta yllättäen nämä jotkut eivät pyynnöistä ja aneluista huolimatta suostu kertomaan yhtään esimerkkiä. Kel onni on se onnen kätkekööt.. niin sen täytyy olla.

Äänestä
  • muuttaa muutamaksi viikoksi johonkin muslimi maahan, lyhyesti katsoen MuMaan. Siellä hän laittakoon päähänsä jonkun rievun, rätin, mummon huivin, hikipannan otsalle ja huutakoon: Allahilla on suuri! Tämän jälkeen hän huomaa kuinka heimoveljet riemusta kiljuen kerääntyvät hänen ympärilleen palvoen häntä ja kehuen kuinka ympärileikatunvitun hyvä hän on.
    Tässä vaiheessa avaaja voi palata suomeen, mennä moskeijaan, olla rukoilevinaan ja veljeillä mamujen kanssa. Mamut, hyväksyen hänet, kertovat kaikkein juonitelmallisetkin suunnitelmansa hänelle, kertoen mitä he todellisuudessa ovat, neuvoen huijaamisessa, terrorismissa, perhearvoissa - aivan kaikessa.
    Nyt kun avaaja on tutustunut heihin ja tietää heidän aivoituksensa, on helpompi hyväksyä heidät.

    Äänestä

Ilman kääntymistä Kristinuskoon ei tule olemaan mitään muutosta.
muhamettilaisuus ajaa heitä kaiken tämän pahantekoon, se on kaikkialla maailmassa nähtävillä.

kun ihminen todella tulee JeesuksenKristuksen luokse johtaa se siihen, että hän tunnustaa kaikki tekemänsä rötökset yhteiskuntaa ja lähimmäistään vastaan ja pyytää anteeksi ja haluaa sovittaa.

Äänestä

mä olin duunissa parivuotta arabeissa Iran -Irag -Egybt -libya yms. sain näin kyllä miten kivaa siistiä ja toimivaa näissä maissa ihmiset kivoja yms.. ehdotan, että meet asumaan esm. duunii johonkin arabi-maista.. niin huomaat, että arabit kivoja ihmisiä.. itse olet jokaisessa kohtaamisen toimivuudest vastuussa n. 50%. sitä ei pidä unohtaa. nillä nykyisillä ajatuksillasi -olet uhri-

Äänestä

Pidätkö vilpittömästi kaikista suomalaisista? Ellet, niin miksi ihmeessä sitten pitäisi pitää muslimeista ja afrikkalaisista? Kaikissa ihmisryhmissä on kusipäitä, joissain enemmän kuin muissa, mutta yhdessäkään ei kaikki ole sellaisia.

Siitä vaan suoraan jututtamaan niitä, kasvotusten. Kyllä joukosta löytyy niitä vähemmän kusipäisiäkin.

Äänestä

Minä ainakin välitän toisista suomalaisista ja eurooppalaisista niin paljon että vastustan islamilaisten maahanmuuttoa! En ole rasisti eikä ihonvärillä mielestäni ole mitään väliä mutta ennen kuin ulkomailta otetaan yhtään ketään toisten aiheuttamien ongelmien seurauksena niin valtioiden pitäisi pystyä huolehtimaan oman maan köyhistä.

Äänestä
  • Ei minun tarvitsisi heitä rakastaa, ihan tavallinen tykkääminen riittäisi minulle. Jos Te hyvät palstalaiset, voisitte sen verran faktaa antaa minulle, että voisin pitää heistä, vaikkapa niinkin vähän kuin ruotsalaiset suomalaisista. Se olisi jo ihan hyvä pitämisen taso tällaiselle suolalaiselle juntille.

    Yleisestihän suomalaisen tasolle pääsemistä ei varsinaisena saavutuksena pidetä, varsinkaan rannikkoseutujemme ruotsinkielistemme mielestä. Jos näistä muslimeista tai afrikkalaisista hivenenkin löytyisi samanlaista sitkeyttä, uutteruutta ja rehellisyyttä, niin kyllä se minulle riittäisi.

    Tänne kylmään suomeen, sitkeän ja vähän tyhmänoloisen kansanpariin kyllä samanmoisia mahtuu. Kyllä me toimeen silloin tultaisiin. Nyt on vaan "sokeiden" silmieni eteen lyötävä ne faktat, jotka kumoavat omat vääräni.

    Silloin olen valmis avaamaan oveni heille, jotka sitä tarvitsevat.

    Äänestä

  • asun täällä aasiassa. mikä uhka on islam?? kysyy. täällä jokatoisessa kylässä moskeja-minareet. ja sovussa eletään.. vuosi sadat sovussa. sosnismi-bakteerin saastuttama näkee uhkan aina. jopa lappalaisessa on uhka.. mihinköhän ru.n ryhmään tää soini liittyi, koska lähtökohtaisesti ulkomaalainen on uhka???

    Äänestä

on kauniimpia kuin suomalaiset kanssasisarensa....silmänruokaa ilman niitä huntuja

Äänestä
  • Tuolla jossain ihmisoikeusjärjestöissä väittävät heidän olevan myös alistetumpia kuin suomessa. Se ei taida olla hyvä juttu.

    Äänestä

Todellisuudessa ihminen ei koskaan muutu suvaitsevaiseksi, vaan mitä enempi näiden maahanmuuttajien kanssa joutuu tekemisiin, sitä pahemmaksi "rasistiksi" ihminen muuttuu

Asiaa on pohdittu enemmänkin täällä

http://hommaforum.org/index.php/topic,19585.0.html

Äänestä

mene ihmisten pariin. itse olin työharjoittelussa mamu-projektissa ja se muutti käsityksiäni. Kun oli mennyt poikki tyttöystävän kanssa samana päivänä Irakilaismies taputteli minua ilman syytä olkapäästä. Hieno tunne. En usko että olet nimittäin ollut jutuissa muslimien ja afrikkalaisten kanssa. Älä yleistä. Ei ole mitään "suomalaisia", "ruottalaisia" jne. On vain ihmisiä joilla on nämä "nimikkeet". Kaikki haluavat rakkautta. Ehkä terroristikin terrorisoi koska ei ole rakkautta. Tai sitten että on kasvanut väkivallan ja epäoikeudenmuk keskellä. Siinä mielessä ei ihmisiä kannata syytellä. >Jos he kasvaisivat rakastavammassa kulttuurissa niin tulokset sen mukaisia. Pissigeeniä et tule löytämään "heidän" päästään. Lopeta yleistys siis ettet itse ole tiukkapipo.

Älkää lukeko että hyväksyn väkivaltaa vain siksi että joku on musta. En tietenkään .. !

Tutustuin myös perheelliseen (suomi vaimo) 50 v jenkkimieheen. Hän käyttä' laittomasti kannabis-lääkettä kipuihinsa. Ja apu tulee. Pelaamme shakkia keskenämme ja nappaamme myös pienet "lääkkeet". Tulee niin positiivinen ja lämmin ja humoristinen olo. Jos et usko niin lue Eu raportti kuinka Hamppu-ruoho on tupikkia ja alkohoolii vaarattomampaa. Jos et usko tieteen tuloksi/faktoja niin miksi edes keskustella?

Äänestä
  • Haluaisin saada saman ymmärryksen kuin, mikä on vihreillä, kommunisteilla ja rkp:läisillä. Minä kutsun erheellisesti, kuolemaa levittäviä ihmisiä terroristeiksi, em. ryhmät aktivisteiksi. He kutsuvat parrakkaita miehiä lapsiksi, minä aikuisiksi isänmaansa pettureiksi.

    Miten minä en näe parran alta pilkottavaa pelokasta lasta. Miten en huomaa terroristin pohjatonta hyvyyttä ja rakkauden kaipuuta.

    Minusta asiat näyttävät siltä mitä ne on. Onko näössäni vai ideologittomuudessani vikaa. Näkevätkö vain valitut valittuja ja kaltaiseni syntisäkit uskovat pienen lapsen olevan hyvä ja aikuisen lapsisotilaan paha.

    Uskon että suomen rakensivat uutterat ja nöyrät ihmiset, eikä asematunnelissa notkuvat elätit. Jo tätä kirjoittaessani tiedän olevani väärässä, kuten historiankirjoitukset, rikostilastot ja talonpoikaisjärki. Mieten alussa mainitut ryhmät ovatkaan löytäneet parempaa tietoa kuin asioita ammatikseen tutkineet.

    Tästä voit lukea artikkelini, varokaa rasismia. http://suomenleijona.blogspot.com/2007/11/varokaa-rasismia.html

    Äänestä

"Kun Hadzalicin perhe saapui Bosniasta Suomeen nelisentoista vuotta sitten olivat suomalaiset jouluperinteet heille aluksi melkoinen kulttuurishokki. Itse asiassa Joulua ei heidän entisessä kotimaassaan juurikaan edes vietetty ja lahjat sekä Joulupukki eivät kuuluneet muslimikulttuuriin, jonka piirissä Muhamed ja Dara Hadzalic ovat varttuneet. Nyt Suomessa he kuitenkin viettävät lastensa ja lastenlastensa kanssa hyvin suomalaista Joulua, jonka ruokaperinteet ovat kuitenkin erityisen monivivahteisia".

http://yle.fi/alueet/tampere/2009/12/kuukausia_kypsynyt_liha_on_joulupoydan_herkku_1314783.html

Parhaillaan kylmäsavustumassa on Masan itse metsästämää riistaa eli hirvenlihaa ja peuranlihaa. Lisäksi kylmäsavukinkkua savustuu myös naapuritilan sikalasta hankitusta possusta.

Aikaa tällainen savustaminen siis vie mutta kärsivällisyys palkitaan makunautinnolla. Todella aikaa vievää olisikin sitten kokonaisen kinkun kypsyttäminen kylmäsavustusmenetelmällä. Masa kertoo, että kotioloissa - esimerkiksi tässä hänen rakentamassaan savustamossa - lähtisi isoa kinkkua kypsyttämään, niin aikaa pitäisi varata noin vuoden verran.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pate ensimmäinen kirjoitti:

Haluaisin vilpittömästi pitää muslimeista ja afrikkalaisista, mutta kaikki tilastot, esimerkit ja käyttäytyminen ei tue minun haluani pitää heistä. Olenko vain törmännyt virheellisiin rikostilastoihin ja uutisiin, olenko kohdannut vain sitä pientä vähemmistöä mistä paljon puhutaan.

Miten Astrid ja kumppanit taas ovat nähneet sen enemmistön, jota tämä pieni näkemäni vähemmistö aiheetta leimaa.

Nyt antakaa kaikki tukenne minun kääntymiseksi suvaitsevaiseksi. Antakaa esimerkkejä, jotka kumoaa nuivan ja väärän asenteeni heistä. Näistä hyvistä esimerkeistä voisi olla paljon hyötyä, myös muille suomalaisille, jotka harhaluulossa elää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu