Satuolento jeesukselle piti aikanaan keksiä syntymäpäivä, ja tuolloiset kristityt huijarit (nythän samaa virkaa hoitavat erityisesti kreationistit) keksivät sijoittaa sen, kuten muutkin kristinuskon merkkipäivät, vanhan pakanajuhlan paikalle.
Mikäs sen näppärämpää: ihmiset voivat juhlia totuttuun aikaan ja ehkä helpommin unohtaa pakanalliset uskomukset ja korvata ne kristinuskolla, tuolla silloin uudella taikauskolla.
Mikäs sen näppärämpää: ihmiset voivat juhlia totuttuun aikaan ja ehkä helpommin unohtaa pakanalliset uskomukset ja korvata ne kristinuskolla, tuolla silloin uudella taikauskolla.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Yli 2000 vuotta sitten syntyi kaikille kansoille Vapahtaja, Jumalan Poika. Betlehemin tähti syttyi soihtuna yötaivaalle ilmoittamaan uuden maailmanajan alusta. Pimeydestä valoon, lain ajasta armon aikaan. Iloitkaa ihmiset, sillä Jumalan valtakunta on tullut lähelle meitä kaikkia! Sitä muistelemme ja juhlistamme tänä joulunpäivänä, rauhan ja ilon päivänä, Kristuksen syntymäjuhlan päivänä. Joka turvaa Herraan, pelastaa sielunsa ikuiselta pimeydeltä, rangaistukselta joka kohtaa jumalattomia. Heidät on ylpeys sokaissut. He eivät tahdo nähdä Jumalan valoa. He ovat valinneet helvetin.
Voit vaikka aloittaa jumalan olemassaolon todistamisesta. Kun olet sen tehnyt, niin voit vaikkapa todistaa jumalallasi olleen/olevan pojan.
Näiden jälkeen voimmekin siirtyä muihin väitteisiisi.
Millaisen lapsesi tekemän rikoksen takia rakentaisit talosi kellariin tyrmän, jossa kiduttaisit lastasi hänen loppuelämänsä?