Miten helppoa on elää ja viettää joulukin, Ilman uskontojen painolasteja.
ilman uskontojen
painolasteja
10162
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
-Tosin uskominenhan on jokaisen päänsisäinen prosessi, joka pohjautuu lapsena saatuun kasvatukseen.. Kirkko/muut lahkosuuntaukset taas on aivan puhtaasti ihmisen keksimä rahastusautomaatti ;-DD
Ne automaatit on tehty fyrkien keräystä varten. Josain jopa kasvattaa itsemurhapommitajiakin. Tehokasta ja monesti vaarallista.
Kun pystyy olemaan ulkopuolinen, on hyvä elää..
-uskonnothan on aina olleet ihmisten aivoja "peseviä" ja näin ollen niillä yritetään manipuloida ajatussuuntautumista.. Lupailevat nuorille, ja muille epätoivoisille kuolemanjälkeistä paratiisia, jos viittivät räjäyttää itsensä... Kukaan ei ole tullut kertomaan siitä paratiisin auvosta ilmaan leviämisensä jälkeen?
-Pysytään vaan sitoutumattomana moisista hapatuksista... Hmm, ompas jouluinen keskustelu,, tämä, heh..
Jouluhan on oskonolinen riitti. Kylläkin pakanan ajalta varastettu. Hyvä näin. Kun ei sokota nuppia!
-ainoastaa lasten ja lapsenmielisten juhla.. Oli taas upea seurata tyttären poikien säihkyviä ilmeitä, kun joulupukki jakoi aattona lahjoja.. Siinä ei ollut mistään uskonnosta kysymys, lähinnä materialismista, joka kylläkin on joillekkin uskonto;-)) No, lapset ei ajattele varmaankaan ihan niin..
roomalainen pakanallinen juhla. Kautta Teutateksen.
Suomessa vietetiin pakana-aikana talvipäivän tasausta. Nuutipukki sarvekas, toi lahjoja. Tontut oli haltioita. Hedelmällisyyden juhla.Samanisia..
Uskonto vain napsi kaikki pakananjuhlat itselleen..
on jo muutenkin Johannes Kastelijan juhla, joten tunkua olisi ollut. Kyllä vielä Nuutinpäivää vietetään tammikuun 13. Mutta enpä uskalla tässä kertoa, miten.
Suomessa jo 4000v vietetty talvipäivän tasausta. Suuri juhla lahjoineen ja nuuttipukkineen. Ennen lapsia peloteltiin maahisila. Nyt tontuilla.
muija hyökänny sen paavin päälle yömessussa?Reisiluu murtu mutta Benetig vai mikä se oli veti urheana messut loppuun. ;DDDD
Lehest vaan luin.En ollu paikan päällä.. ;))))))