Miten eroon nukahtamislääkkeistä??

Olen syönyt Stilnoctia päivittäin kahden vuoden ajan ja haluasin vieroittautua niistä. Onko teillä kokemusta/neuvoja miten se kannattaisi tehdä? Minkälaisia vieroitusoireita on tullut ja miten ja kauanko kestänyt? Mulla ne toimii suht hyvin, otan yleensä 1 kpl yöksi, mutta herään kolmen jälkeen ja on vaikea saada enää unta. Olen kuullut, että tämä on tyypillistä ko. lääkkeitä käyttäville. Haluaisin oppia nukkumaan ilman lääkkeitä.. Oisin kiitollinen, jos teillä on kokemuksia jaettavana?
4647
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

muuta, kuin se, että uneen ei pääse. Saatoin nukahtaa vasta kolmen maissa ja sitä kesti noin viikon, mutta lopetinkin ihan seinään, vaikka viisainta olisi pienentää annosta viikon parin ajan.
Minun ongelmani onkin nukahtamisvaikeus ja se on vaivannut koko aikuisikäni, eikä siihen tarvita edes stressiä.
Ei tullut mitään muita vieroitusoireita ja ihmettelenkin, miksi pelotellaan niin paljon sillä, että niistä ei pääse eroon. Pitempään käytettynä ne kuitenkin menettää tehonsa ja silloin voi ihan hyvin ajaa lääkityksen alas. Kuitenkin elämässä välillä on tilanteita, että on ihan pakko nukkua, vaikka sitten lääkkeen avulla.
Uneton ei pärjää tämän päivän työelämässä, jos ei saa välillä nukuttua. Sanotaan, että unen laatu on parempaa ilman lääkettä, mutta en ole mitään eroa huomannut.
Yhtä usein heräilen ja olen edelleen huono nukkuja, niinkuin ennen lääkkeitten käyttöäkin olin. Tenox oli minun unilääkkeeni ja siitä ovat kokemukseni. Mutta mitään psyykkisiä, eikä fyysisiäkään oireita ei tulut, jos ei lasketa sitä, että pääsin uneen vasta 3-4 tuntia myöhemmin, kuin lääkkeellä.

Äänestä
  • kuulla, että irroittautuminen on sulla onnistunut noinkin helposti! Söitkö Tenoxia pitkään säännöllisesti? Mä en usko, että mulla Stilnoctista on enää sanottavampaa hyötyä. Auttaa toki nukahtamiseen, mutta päivällä väsyttää tauotta ja usein herään aamuyöstä enkä saa enää unta. Nyt pitäisi vain "uskaltaa" ruveta vähentämään annostusta..

    Äänestä

  • kuinka kauan olin käyttänyt säännöllisesti Tenoksia, on noin viisi vuotta.
    Kerroin kyllä lääkärillekin, ettei lopettaminen aiheuttanut mitään vieroitusoireita, kuten hikoilua, vapinaa, tai paniikkia.
    Ehkä se onkin helpompaa lopettaa silloin, kun lääke ei enää toimi.
    Toinen juttu on taas se, että saat lopettaa ihan omasta tahdostasi, eikä pakosta ja siinä on suuri ero.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Joanna9 kirjoitti:

Olen syönyt Stilnoctia päivittäin kahden vuoden ajan ja haluasin vieroittautua niistä. Onko teillä kokemusta/neuvoja miten se kannattaisi tehdä? Minkälaisia vieroitusoireita on tullut ja miten ja kauanko kestänyt? Mulla ne toimii suht hyvin, otan yleensä 1 kpl yöksi, mutta herään kolmen jälkeen ja on vaikea saada enää unta. Olen kuullut, että tämä on tyypillistä ko. lääkkeitä käyttäville. Haluaisin oppia nukkumaan ilman lääkkeitä.. Oisin kiitollinen, jos teillä on kokemuksia jaettavana?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu