köyhyyttä. MIkä siinä on että suomessa vihataan lapsiperheitä? Heiltä otetaan kaikki pois ja mitään ei anneta. Jos ruokaan jää 90 e /kk niin ei sillä mitään osteta.
Voi tätä suomalaisten lapsiperheiden
Köyhä perhe
301436
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Miksi teille jää vain 90 e/kk ruokaan rahaa? Mihin käytätte lapsilisät ja mahdolliset elatustuet? Tulee väistämättä mieleen, että rahanne menevät kulutusluottoihin.
Aloittaja ei sanonut mitään tuloistaan, ei lastensa iästä, ei menoistaan. Mutta väistämättä vain tuli kulutusluotot mieleen. Tuliko viinakin?
Entäs jos aloittajalla on yksi lapsi, ei töitä (peruspäiväraha), ei tule elareita, lapsi on 17 v, opiskelee? Entä jos aloittajan tulot menevät vuokraan, sähköön, matkoihin, puhelimeen, vakuutuksiin?
Mutta ei, ethän sinä niitä ajattele, kun kulutusluottoja vaan. Osaatko kertoa miksi? Mikä just tämän aloittajan tekstissä pisti miettimään kulutusluottoja?
ruokaan, lapsiperhe, niin perkele jossainhan siinä mättää! Suomessa ei edes sosiaalivirasto hyväksy sitä, että edes yksinäisen pitäisi kitua 90 eurolla kuukausi, saati lapsiperheen.
Miksi aloittaja ei maininnut Sossusta? Varmaan siksi että saa Sossustakin apua, mutta rahat menevät johonkin, nekin. Mihin?
Aloittaja tuossa näytti puhuvan ruokarahoista, ehkäpä maksaa muulla tulolla vuokrat jne. En tiedä ketkä sossusta apuja saa, mutta itselläni sama kokemus. En juo eikä muitakaan ongelmia. Satuin jäämään työttömäksi syksyllä, kaksi lasta. Hain apuja kun päivärahojen saaminen kesti, kun ne sitten tulivat, sossu putsasi tilin. Siellä ei todellakaan välitetä, vaikka lapsia, onko rahaa tai ei. Paperia kiikutat sinne nipputolkulla. Ja apuja et saa, vaikka tilillä ei ole mitään. Samoja tapauksia myös tuttavaperheissä. Ilmeisesti jos olisin työtävieroksuva alkoholisti, sitten alkaisi tapahtua ja apuja löytyä?Tsemppiä jaksamiseen muillekkin, jotka samoista asioista taistelee!
etkö sitä tiiä
Vastuuttomia juoppohulluja vanhempia.
Vihaat vastuuttomia, juoppohulluja vanhempia.
Aha. Selväksi tuli.
Kerrotko vielä miten liittyi alkuperäisen kirjoitukseen. Nämä vastuuttomat juoppohullut vanhemmat, siis, joita vihaat. En tajunnut yhteyttä, joten valaisetko pikkasen?
Sulla on katto pääsi päällä, vaatteet ainakin jonkinlaiset ja rahaa jää tuokaan.
Mitä vielä pitäisi olla?
Tähän ikään tullessa jo huomaa, miten joutavaa kaikki tavara on. Niillä ei ole mitään merlitystä.
Kunhan saa olla terveenä, siinä kaikki.
Teitä lapsiperheitähän koko yhteiskunta hyysää. Kaikki tulonsiirrot on teille ja vain teille!
Köyhät yksinasuvat työssäkäyvät on Suomessa ne todelliset köyhät ja heitteillä.
Palkka ei riitä kun ruokaan ja asumiseen, mutta mitään sosiaalietuja et saa, koska käyt työssä ja asut yksin.
Mihin käytät asumistuen, lapsilisät, palkan tai työttömyyskorvauksen? Onko pakko asua isossa 300 neliön omakotitalossa ja omistaa auto, jos tulot ei riitä?
Miksi lapsiperheet ovat niin ahneita, ettei kerrostaloasunto ja bussikyyti kelpaa?
Mihin rahat mee? Laita tänne tarkka tuloslaskelma tuloista ja menoista kk?
Mitä sanoo kuntasi sosiaalihuolto, entä Kelan virkailijat?
Minkä ikäisiä lapsia, mikä paikkakunta, miten iso asunto, millaiset ruokalaskut?
Eivät todelliset köyhät valita niin kuin leveeseen elämään tottuneet lapsiperheelliset. Sitten kun lapset kasvatessa alkavatkin enemmän kuluttamaan niin johan alkaa hirveä valitus kun tuet eivät riitä. Eihän ne yhteiskunnan tuet ole tarkoitettu kattamaankaan koko lapsen elatusta vaan onhan siihen vanhempienkin velvollisuus osallistua. Ihmettelin erään yh:n 100€ :n kuukausittaisia kännykkälaskujakin? Juorusi tyhjänpäiväistä paskaa kavereille aikansakuluksi samoin autolla ajettiin kaikki pikkumatkatkin kun piti oven eteen päästä. Ei mitään tajua siis vähentää ihan turhia kuluja pois, sit yht äkkiä huomataankin ettei ole ruokaan rahaa...hei haloo! Samoin omiin harrastuksiin, baarit, taksit, kaljat ja siiderit kotiin ym. niissä ei laskettu centtejä kun taas valitettiin kunka lapset kuluttavat. En ymmärrä laisinkaan miksi valittajat lapsia tekevät? Valittamisen ilostako!
saa tukea siis 332,60 €/kk enemmän kuin yksin eläjä.
jahas.. me, lapsiperhe, asutaan kerrostalossa ja käytetään bussia sillon kun tarvitaan. useimmiten käydään kävellen kaupassa.
"Teitä lapsiperheitähän koko yhteiskunta hyysää. Kaikki tulonsiirrot on teille ja vain teille!"eipä muuten hyysää. kotihoidontuki OLI 460e(verojen jälkeen, niin ja veroja tuosta lähtee min.20%) ja sittenpä kaupunki säästää ja otetaan kuntalisä pois yli 2vuotiaiden kht:sta, joten tällä hetkellä käteen jää 340e/kk. lapsilisä 100e. tässä mun tulot. mies saa nyt onneksi palkkaa mutta lapsen syntymän jälkeen ekat pari vuotta vielä opiskeli yliopistossa, nyt on siellä töissä. sen parin vuoden ajan, joka ikinen kuukausi laitetaan kasa paperia sossuun. luuletko että on mukavaa kiikuttaa kaikkia papereita sinne sossuun?? luuletko että on mukavaa kun syynätään joka ikinen centti, että minne ne menee. ei ole mukavaa ja onneksi ei enää tarvitse tuota hommaa tehdä.
meitä ei ainakaan ole hyysätty hetkeäkään. en tiedä muista kaupungeista ja kunnista mutta jyväskylä ei ainakaan välitä paskaakaan lapsiperheistä, näin on myös neuvolassa todettu. jos täällä jostain säästetään niin se on lapsiperheet ja heidän minimaaliset tuet. ensin valitetaan että vanhempien pitäisi olla pidempään kotona lasten kanssa, mieluiten siihen asti että lapsi täyttää 3vuotta. mutta mitä samaan aikaan tekee jyväskylä? no ottaa sen kuntalisän pois kotih.tuesta. miksi kehotetaan ja suositellaan kotona olemista lasten kanssa sen kolmen vuoden verran, jos sitä ei edes tueta yhtään, vaan pienennetään niitä muutenkin pieniä tukia.
monilapsisia perheitä "hyysätään" enemmän, nostetaan lapsilisiä siitä toisesta lapsesta eteenpäin. miksi ei siitä ensimmäisestä lapsesta saatavaa lapsilisää nosteta?? eikö se ensimmäinen lapsi kulutakkaan niinkuin ne seuraavat?? jos on yksi lapsi, niin se on sama kuin ei olisi yhtään lasta(tarkoitan nyt rahallisesti ja tätä mainitsemaasi hyysäystä).
"Minkä ikäisiä lapsia, mikä paikkakunta, miten iso asunto, millaiset ruokalaskut?" yksi lapsi, kohta 3vuotta. asunto on n.72neliötä ja vuokra 620e/kk(tää on siitä halvimmasta päästä. tähän muuttaessa vuokra oli 580e/kk ja nyt 620e/kk, maaliskuussa nousee vielä 10e:lla). jyväskylä. ruokalasku on n.300e/kk ja tähän sisältyy hygieniatuotteet yms. ja lääkkeet. muitakin laskuja on, oisko yhteensä jotain 300-400e(sisältyy lapsen sänky osamaksuosat, pakko oli ostaa kun ei enää pinniksessä pysyny ja halusin uuden jotta kestää sitten koko lapsuusajan ja nuoruusajan tuo sama sänky. myös ukon pyörän osamaksut sisältyy tähän, pakko ostos koska mies kulkee töihin pyörällä ja matkaa 10km suuntaansa. myöskin pesukone sisältyy tähän osamaksuineen, lapsiperheessä pakko-ostos).
"Miksi lapsiperheet ovat niin ahneita, ettei kerrostaloasunto ja bussikyyti kelpaa?" kyl vaan meille kelpaa.
miksi pitää olla kateellinen vertaiselleen? Samassa veneessä ovat kaikki köyhät, kukaan tuskin tulee loistavasti toimeen pelkällä yhteiskunnan tuella. Eikö ihmisellä oikeasti ole parempaa tekemistä kuin perehtyä valittamiseen? On maita joissa tätä tuen määrää ei ole ollenkaan. Joo uskon kyllä, että elämä on yhtä kituutusta pienellä rahalla, mutta entä jos sitä ei olisi lainkaan, eikö se olisi vieläkin pahempi?
"Voi tätä suomalaisten lapsiperheiden
köyhyyttä. MIkä siinä on että suomessa vihataan lapsiperheitä? Heiltä otetaan kaikki pois ja mitään ei anneta. Jos ruokaan jää 90 e /kk niin ei sillä mitään osteta. "
Jos kirjoituksesi ei ole tarkoitettu pelkäksi provoksi, niin laita erittely kuukausittaisista tuloistasi ja menoistasi. Tällöin on mahdollista ottaa kantaa paremmin esittämääsi asiaan. Tapa, jolla esitit asian, tuo helposti mieleen, että lasten ruoka on vasta viimeisenä tärkeydeltään kaikissa kuluissa.
Laskin ihan aikani kuluksi.
Perhe 3 henkeä. 2 aikuista 1 lapsi alle 10v.
Tulot 1400 € / kk - 17 % veroa netto 1162 €/kk.
Vuokra 840 €/kk + 20 €/ henkilö vesimaksu = 900€/kk.
Asumistuki 303,52€/kk
Käteen 1162 € + lapsilisä 100€/kk.
1262 € / kk - 596.8 €/kk omaosuus vuokraa, jää 665,20 €/kk
Toimeentulotuki olisi:
Avio- ja avopuolisot,
kumpikin 354,83 €
+ lapsi alle 10v.262,99 €
on yhteensä 972,65 €/kk.
Tuon on kustannettava:
ruokakulut
vaatteet (osto, pesu ja huolto)
parturin ja kampaajan kulut
henkilökohtainen hygienia
ei-reseptilääkkeet ja vähäiset terveydenhuoltomenot, lääkkeet johonkin muuhun kuin sairauteen
matkakulut
tv-lupa, sanomalehti, puhelinlasku, vakuutukset
harrastus- ja vapaa-ajankulut
Kulutus luotot, tai asuntovelan lyhennys, eivät kuulu tuen piiriin, asuntovelan korko huomioidaan.
Esimerkki saa 307,45 €/kk toimeentulotukea.
lapsilisää ei toimentulotuessa lasketa tuloksi.
Joten saavat 407, 45 €/kk.
Tässä on surkeaa vain se että toimeentulotukea on haettava joka kuukausi asumistuki tarkistetaan joka toinen vuosi.
Mutta yhteensä 972,65 €/kk jää elämiskuluihin.
ruokakulut
vaatteet (osto, pesu ja huolto)
parturin ja kampaajan kulut
henkilökohtainen hygienia
ei-reseptilääkkeet ja vähäiset terveydenhuoltomenot, lääkkeet johonkin muuhun kuin sairauteen
matkakulut
tv-lupa, sanomalehti, puhelinlasku, vakuutukset
harrastus- ja vapaa-ajankulut.
Laskin ihan aikani kuluksi.
Tulot 1400 € / kk - 17 % veroa netto 1162 €/kk.
Vuokra 840 €/kk + 20 €/ henkilö vesimaksu = 860 €/kk.
Yllä ilmoitetuilla tiedoilla ARVIOITU ASUMISTUKI 40,98 e/kk
Käteen 1162 € - omavastuu vuokrassa 819,40
Jää käteen 342,60€/kk joten toimentulotukea on haettavissa 74,85 €/kk.
Toimeentulotuki on 417,45€/kk.
Tuon on kustannettava
ruokakulut
vaatteet (osto, pesu ja huolto)
parturin ja kampaajan kulut
henkilökohtainen hygienia
ei-reseptilääkkeet ja vähäiset terveydenhuoltomenot, lääkkeet
eläkkeellä oleva.
1400€/kk - veroa 16,5 % netto 1169 €/kk Palveluasunto jossa huonevuokra 840 €/kk
Asumismenojen enimmäismäärä,
joka on otettu huomioon asumistukea laskettaessa
484,33 € / kk
Perusomavastuu 47,25 € / kk Lisäomavastuu 291,33 € / kk
Yllä ilmoitetuilla tiedoilla ARVIOITU ELÄKKEENSAAJAN ASUMISTUKI 123,89 € / kk
Käteen jää siis 452 €/kk. tuosta sitten ruoka+ lääkkeet ja kaikki muu eläminen.
Metkaa ettei oma asumista palvelutalossa, on huone siivous ja liinavaate huolto, tueta tuon enempää. Ruoka ja lääkkeet eivät tule katetuksi tuolla 452€/kk.
Ateria palvelutalossa on 6-8 € huoneeseen tuotunna 16 €.
Lääkkeet ovat helposti 2-3 lajia n. 40-80 €/kk.
kyllä lapsilisäkin huomioidaan tuloksi toimeentulotuki laskelmassa
Tampereella.
todellakin näin !
lapsilisä toimeentulotukea laskettaessa tuloksi. Onko minua huijattu?
ja kaikki mikä tulee sun pankkitilille on tuloa. Vaikka olisi lainannut kaverillesi 20 e, ja hänmaksaa sen sun rahan takasin pankkitilillesi, se on sulle tuloa, vaikka on oma raha!!!!
Kaikki on tuloa mikä tulee sun tilille, mutta kaikki ei ole menoa, mitkä menee sun tilitä!
yksinhuoltajaperhe, vanhempi ja yksi alaikäinen lapsi. Toimeentulotuen normiraja on vähän yli 800 euroa kuukaudessa, sillä on tultava toimeen. Perhe asuu pienessä mökissä, joka on oma, aikoinaan ostettu ja maksettu. Vanhempi on työtön, saa soviteltua työmarkkinatukea, jota vähentää kahdeksan tunnin osa-aika työ kuukausittain. Tulot yhteensä noin 704 euroa kuukaudessa. Palvelut ovat 40 kilometrin päässä, työpaikka 10 kilometrin päässä, julkisia kulkuneuvoja ei ole. Sosiaalitoimisto hyväksyy asumiskuluiksi vain sähkön, vesimaksun, jätemaksun, kiinteistöveron ja nuohouksen. Työmatkakuluja ei hyväksytä, ei myöskään auton pitämisestä aiheutuvia kuluja, joita ovat polttoainekulujen lisäksi vakuutus, katsastus, kuluvat osat, öljyt ja autovero. Internetliittymää ei oteta huomioon myöskään.
Jos elettäisiin vaaditun pilkun mukaan, niin työssä ei käytäisi, eikä työtä voisi edes hakea, ruokakaupassa ei kävisi kukaan, eikä lasta voisi viedä minnekään virkistäytymään. Siis toimeentulonormin mukaan tällaista ei maaseudulla tehdä ollenkaan. Perheelle ei siis myönnetä toimeentulotukea tässä kunnassa.
Talossa ei voi korjata mitään vikoja, koska siihen ei ole varaa. Kaikki huoltotyöt pitää tehdä itse vaikka ei osaisikaan. Monen vuoden pienipalkkainen työ syössyt talon huonoon kuntoon, joka nurkka huutaa korjaamista.
Jos perhe muuttaisi kaupunkiin niin se voisi luopua autosta, vuokrata asunnon, josta pidetään huolta ja viat korjataan kunhan vuokrat tulevat maksettua. Ne vuokrat maksaa tietenkin yhteiskunta asumistukineen ja toimeentulotukineen. Yhteiskunta maksaa mielellään vuokranantajille työttömän asumisen.
mutta kirves kipinöi vesimaksussa, sitä ei sulla ole. Sen on vain kunnan vettä käyttävillä, muilla menee vesipumpun käynti sähkökuluissa, eikä se ole maininnan arvoinen yksin.
Ikävää kun tuollaiset pellet viitsii rellestää täällä. Mee kuule ulos katseleen sitä puhdasta luontoa, mitä teillä siellä maalla on ja huomaa tähdet, ne eivät katuvalojen vuoksi näy täällä ihmemaa kaupungissa.
mitä te yksinhuoltajat valitatte.ite jäin yksinhuoltajaksi kun lapsi oli 3-vuotias.töitä oon aina tehnyt tosi paljon,ollut kyllä talvisin aina työttömänäkin.omistan tänä päivänä omakotitalon josta tosin vielä velkaa ja sijoitusasunnonkin.poika on jo 30-vuotias joten iltatyötkään ei ole mahdottomuus.hommaatte itellenne kunnon ammatin eikä mitään matalapalkka-alaa niin ei tarvi valittaa ja roikkua yhteiskunnan avustusten varassa.
yritteliäs oli siskonikin oli työtön ja osti omakotitalon Ylöjärveltä.
Nosti työttömyyskorvakset ja kävi pätkä töissä. Töissä joka päivä ilman lakisääteisiä viikko vapaita tai kesälomia, mutta nosti täyden työttömyyskorvauksen joka arkipäivälle, viimevuosi tuhannella, yhä on komea pytinki nyt Vantaalla.
lasta ja olen opettaja ammatiltani, en siis mikään matalapalkka-alan ihminen, silti en tahdo pärjätä kun työtä ei ole tarjolla enempää enää tämän ikäiselle vajaa työkykyiselle(58 vuotta). Tämä loistelias villani on 75 neliön vanha kesämökki, jossa kyllä on kunnan vesijohto. Olen elättänyt kolmea lasta yksinäni ja hyvin olen pärjännyt kunnes työkyky meni enkä enää voi ottaa kaikkea työtä vastaan. Pitäisi varmaan mennä hankkimaan kunnon ammatti, että voisi jalattomanakin työtä tehdä. Kiitos ystävät kommenteista!
huollettavana 58 vuotiaalla voi olla vielä kolmin kappalein...???
että siinä lukee "olen elättänyt", eikä "elätän". Kielioppia, hyvä ihminen, kielioppia!