Eli nyt kovien pakkasten (-30) aikaan kävi sellainen homma että jäähdytysneste oli sohjona paisuntasäiliössä kun sattuin vilkaisemaan konehuoneeseen.
Siirsin auton lämpimään ja sain lainaan mittarin jolla voin mitata nesteen pakkaskestävyyden.
Miten saan tietää on tuo neste minulla liian vesi- vai glykolipitoista? Laitanko useampaan astiaan ja toiseen lisään vettä ja toiseen glykolia?
Siirsin auton lämpimään ja sain lainaan mittarin jolla voin mitata nesteen pakkaskestävyyden.
Miten saan tietää on tuo neste minulla liian vesi- vai glykolipitoista? Laitanko useampaan astiaan ja toiseen lisään vettä ja toiseen glykolia?
Vastaukset 6
Vanhimmat
jos jäähdytinneste on vanhaa niin sille tahtoo ajanmittaan käydä niin ettei se enää siedä niin paljon pakkasta. Itse kaataisin rohkeasti lisää klykolia tai parempi kun vaihtaa koko nesteen uuteen jolloin sen korroosionkin kesto paranee. Liikaahan klykolia ei kannata uutena laittaa, se kun tahtoo pyrkiä koneesta ulos tavalla jos toisellakin. Se sohjo ei muuten riko konetta ja voi kyllä lähteä kiertämäänkin mutta jos meinaa ajaa kantsii seurailla kyllä ahkerasti lämpömittaria!
vesipumppuhan se saattaa ottaa itteensä...
kansikin tykätä huonoa, jos ei neste kierrä järjestelmässä.
ei se uusi neste hirveitä maksa
voi jummi et pitää miehen olla tyhmä,käytä aivojasi ja mieti mitä sinun tulisi tehdä,nyt sitten seisot mittari kourassa ihmettelemässä mitä tekisin lisäisinkö vettä vai en ja mitä ihmettä useampaan astiaan,voi helvata teitä idiootteja eikö nyt tosiaankaan järki sano mitään
Imee ihteesi. Se saatanan neste on 50:50 parhaimillaan. Jos glykolia on liian vähän, pakkaskesto heikkenee. Mutta yllätys yllätys, jos sitä on liikaa niin sama juttu.
Otin sitten niin paljon kuin koneesta nestettä pois kun sain. Lohkoa en saanut tyhjäksi kun yksi letku ei lähtenyt irti, mutta jäähdytin, osa letkuista ja paisari tyhjäksi. Sitten 50:50 tilalle noin 3 litraa.
Mutta eipä ollut sittenkään vielä hyvä. Ominaispainomittarilla "keskiarvo" kestävyys ~-20 astetta ja optisella -23. Pari litraa nestettä vithuun ja raakaa tilalle. Nyt näytti omainaispainomittari ka -34 ja optinen -40astetta (jota en kyllä usko.)
pari kysymystä: Minkä lämpöistä nesteen tulee olla jotta sen ominaispainon saa mitattua? Ilmeisesti "kuumaa" se ei saa olla kun ominaispainomittari ainakin näyttää enemmän mitä sattuu. Optiselle ei ilmeisesti ole merkitystä?
jospa se perkele ei einää jäädy.