http://www.vartti.fi/artikkeli/bf03f9fc-30c9-4116-af95-26829512c13f
Ei asustele järjenjättiläisiä pääkaupunki seudulla, perkele panna nyt kekäleet paperipussiin ja roskikseen ! Kas kun ei jäähdyttänyt kekäleitä bensiinillä!
Paperipussiin tyhjennetyt tuhkat sytyttivät jätehuoneen
Helsingin Ruoholahdenrannassa sijaitsevan talon jätehuone syttyi tuleen joulupäivänä puoli kolmen jälkeen iltapäivällä.
Päivystävän palomestarin Jani Pitkäsen mukaan talon asukas oli tyhjentänyt kuumat tuhkat takasta paperipussiin ja vienyt ne talon jätehuoneen roskalaatikkoon.
Kymmenen roskalaatikon jätehuone täyttyi savusta, mutta palovaroittimen ansiosta pelastuslaitos ehti ajoissa paikalle eikä palo ehtinyt levitä.
- Tässä tapauksessa ei kyllä käytetty järkeä ollenkaan. Yleisesti ottaen joulunpyhät ovat sujuneet pelastuslaitoksen osalta rauhallisesti, ja Helsingissä ollaan toistaiseksi vältytty vakavilta tulipaloilta, Pitkänen totesi tapaninpäivänä.
Inka Simola
Late Lapista. Järki käyttöön RY !
Ei asustele järjenjättiläisiä pääkaupunki seudulla, perkele panna nyt kekäleet paperipussiin ja roskikseen ! Kas kun ei jäähdyttänyt kekäleitä bensiinillä!
Paperipussiin tyhjennetyt tuhkat sytyttivät jätehuoneen
Helsingin Ruoholahdenrannassa sijaitsevan talon jätehuone syttyi tuleen joulupäivänä puoli kolmen jälkeen iltapäivällä.
Päivystävän palomestarin Jani Pitkäsen mukaan talon asukas oli tyhjentänyt kuumat tuhkat takasta paperipussiin ja vienyt ne talon jätehuoneen roskalaatikkoon.
Kymmenen roskalaatikon jätehuone täyttyi savusta, mutta palovaroittimen ansiosta pelastuslaitos ehti ajoissa paikalle eikä palo ehtinyt levitä.
- Tässä tapauksessa ei kyllä käytetty järkeä ollenkaan. Yleisesti ottaen joulunpyhät ovat sujuneet pelastuslaitoksen osalta rauhallisesti, ja Helsingissä ollaan toistaiseksi vältytty vakavilta tulipaloilta, Pitkänen totesi tapaninpäivänä.
Inka Simola
Late Lapista. Järki käyttöön RY !
Vastaukset 8
Vanhimmat
jo amiriikkalaisten tasoa, kait sielä jo joku kuivaa kissoja tahi muita eläviä mikrossakin.
Tuoteselosteisiin häätyypi täst edespäin laittaa mitä tuotteella ei saa tehdä.
Tarkoitan, että pussitakkapuihin lappu, miten tuhkan kanssa toimitaan, ei siis varistella parvekkeelta ohikulkijoiden niskaan, vaan naapurin parvekelaatikkoon ph:ta alentamaan. Hapanta se multa on sielä kuitennii.
Kaikenlaiset varoitus lappuset ja proobuskat ovat tosiaan jo tarpeen, koko mutiaisten valloittamalla pääkaupunkiseudulla!
Late Lapista.
on ulosmenoteiden varsilla isot kyltit, joissa mainitaan lumen vaaroista esim:
Varo vaaraa, tästä eteenpäin tiellä saattaa olla ajoittain lunta, varsinkin talvisin ja joka keskustan ruskeasta poiketen, on täysin valkoista ja liukasta.
tapahtumien taustat (mielessäsi miettisit miksi noin tapahtui?), että taloyhtiössä, jossa kekälekatastrofi tapahtui, lähes pelkästään vanhuksia, ja että kyseinen kekäleen viejä oli hieman dementoitunut rollaattorilla liikkunut vanhus, joka mielessään kuvitteli tehneensä kaiken oikein ja turvallisesti. Uutisessahan ei mainittu taustoista mitään, kuten huomasit.
SINÄ, vain hyökkäsit!
http://www.kaleva.fi/plus/Nainen-pelastettiin-joesta-Torniossa/816645
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/2009/09/vanhukset_tekevat_itsemurhia_nuoria_useammin_1041913.html
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8509405
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/2009/10/laitoksissa_asuminen_kallistuu_entisestaan_1078463.html
Eduskunnassa rustataan vanhusvaltuutetun virkaa, mikä on naurettavaa venkoilua vakavassa asiassa, vanhuksemme ovat jo vittuuntuneet yhteiskuntaamme niin läpeensä, jotta kruuvaavat jo jopa henkensä pellolle! Vanhusten heitteille jättö on ollut poliittisten pellejen tiedossa jo lähes 20 vuotta , eli 1990 luvun alun lamasta asti! vaikka he nyt taivastelevat ja jeesustelevat, jotta noinko heikosti meillä vanhuksemme hoidetaan! Vanhustemme oloja ei kuitenkaan yksikään hallitus ole vaivautunut laittamaan kuntoon, ja tuskin vaivautuu tämä nykyinenkään, suurista puheistaan huolimatta!
Paula Risikon pitäisikin ottaa mallia VANKEINHOITOLAITOKSESTA, suunnitellessaan vanhustemme asioiden kuntoon laittoa !
Alla ilmainen vinkki Risikolle ja muille vanhustenhoidosta vastaaville poliittisille pelleillemme!
VANHUKSET VANKILOIHIN HETI OIKEAAN HOITOON !
Suomen vanhusten elinolojen PARANTAMISEKSI, heidät on viipymättä siirrettävä VANKILOIHIN ! Siellä heillä olisi noin yksi hoitaja per potilas, eikä heidän tarvitseisi maksaa omasta eläkkeestään ruokiaan, juomiaan eikä muutakaan hoitoa, vaan eläke jäisi pankkiin säästöön!
Vanhukset saisivat jopa pientä palkkaa siellä, osallistuttuaan pienimuotoiseen virikkeelliseen työntekoon! Iltaisin he voisivat keitellä porukassa kahvia telkkarin katselun lomassa, tai mennä vaihtoehtoisesti veronmaksajien kustantamalle PUNTTISALILLE, pitämään kuntoaan yllä! Tai he voisivat jopa surffailla netissä, talon maksamilla laajakaista yhteyksillään! Tanssiaisetkin voitaisiin järjestää, elävän musiikin tahdissa, jonka senkin luonnollisesti kustantaisi Suomen vankeinhoito viranomaiset, veronmaksajien rahoilla!
Pakolaisten keräily keskuksissakin vanhuksillamme, olisi lähes yhtä hyvät olot kuin maamme vankiloissa, mutta nuo keskukset ovat hieman ahtaita, joten emme tunge vanhuksiamme niihin !
JAAHAS! VAI ETTÄ MIHINKÄS VANGIT PANTAISIIN?
No vangithan siirrettäisiin luonnollisesti KÄRSIMÄÄN rangaistuksiaan , terveyskeskusten vuodeosastoille ja kunnalliskoteihin, siellä he saisivat henkilökunnan puutteessa, ylilääkityksen turruttamana löhöä hetekoidensa pohjalla, miettimässä mitä tuli siviilissä tehtyä, siellä he viimeistään hogaisivat, jotta rikollisuus EI KANNATA! Se vie jopa rötöstelijän liikuntakyvyttömäksi, makoilemaan Buranalla huumattuna, loppuiäksi laitoksen sängyn pohjalle!
Yllä oleva juttu jäi hieman kesken edellisellä kerralla, jeesustelen ja taivastelen yhä, jotta miksi Suomeen värvätään pakoloisia hyysättäviksi ja paapottaviksi, jatkuvasti lisää? vaikka enään ei pystytä hoitamaan edes välttävästi, omia vanhuksia, sairaita ja lapsia!
Kouluunkin kutsutaan oikein poliisin karhuryhmä, jos oppilas ottaa nälkäänsä yhden ylimääräisen kalapuikon, vanhukset makaavat sairaaloissa ja vanhainkodeissa paskat housuissaan, koska määrärahat riittävät, vain yhteen vaippaan vuorokaudessa! Nämä samaiset vanhukset ovat kuitenkin nostaneet rehellisellä ja kovalla työllään maamme, tälle tasolle millä nyt ollaan!
EIKÖ NÄIN ? Late Lapista! Vanhuus kunniaan RY ! Lapin osasto !
Jos jollekin saamelaiselle vaikka antaa http-manuaalin ja Visual Basicin käteen, ei siltä synny edes yhtä webbisivua, sovelluksesta puhumattakaan.
Arto Paasilinnakin kuten Jari Tervo, ovat Lapista lähtöisin ja sivuja syntyy ihan kirjoiksi asti !
Late Lapista.
Nykyään vanhukset ovat jo ikäänkuin vankeja,nykyinen käytäntö on kuulemma tämä,että vanhukset lukitaan yöksi koteihinsa.Jokainen voi ajatella mitä on seuraukset,jos esim.yön aikana huoneistossa syttyy tulipalo,tai vanhus tarvitsisi esim. pikaista kuljetusta sairaalahoitoon.Onhan se totta että vanhus joka ei enään ymmärä kellonaikoja saattaa lähteä,keskellä yötä liikkeelle,mutta siltikin pitäisi olla joku muu ratkaisu asiaan kuin lukitseminen ovien taakse.Ja näitä uusavuttomia urpoja kyllä löytyy,ei tarvitse kuin lehtiä selailla,toinen toistaan idioottimaisempia juttuja löytyy joka lähtöön.Ehkä takat eivät sovi city-ihmisille,ainakaan ilman perusteellista käyttöopastusta.