Minulle määrättiin Levemir insuliinia.Tällä hetkellä käytän 220 yksikköä päivässä.Käytettyäni lääkettä minulle alkoi tulla punaisia juomalasin kokoisia punaisia länttejä pistokohtaan joita kutiaa.Onko kellään tietoa kyseisestä lääkkeestä?Punainnen läntti on iholla pari päivää.Olen laittanut kortisooni rasvaa ja se helpottaa hieman kutinaa ,mutta maha on kamalan arka joka puolelta mihin olen lyönyt piikkejä.Kirjoittakaa ihmeessä jos teillä on jotakin tietoa vaivastani.
LEVEMIR
Pipana84
2358
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ohessa tietoa lääkeinfo.fi -sivulta:
Muutokset pistoskohdassa. Pistoskohdassa voi ilmetä erilaisia oireita (punoitusta, turvotusta, tulehdusta, kutinaa ja mustelmia). Yleensä nämä oireet häviävät muutamassa viikossa insuliinin käytön aikana. Jos oireet eivät häviä, ota yhteys hoitavaan lääkäriin. Jos sinulla on vakavia tai jatkuvia reaktioita, saatat joutua lopettamaan Levemir®-insuliinin käytön ja siirtyä käyttämään jotain toista insuliinia.
Eli yhteys lääkäriin, niin voidaan miettiä valmisteen vaihtoa toiseen. Nimittäin vaihtoehtojakin on. Määristä päätellen olet 2-tyypin diabeetikko ja tosiaan muitakin pitkävaikutteisia valmisteita löytyy.
diabeetikko ei mitään lääkkeitä tarvitse vaan oikeanlaista ruokaa.