Minä tulen pian!

Mitähän Jeesus tarkoitti kertoessaan opetuslapsilleen, että hän tulee PIAN takaisin?
7264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

1 Kor.7:29 "..aika on käymässä vähiin."
Jaak.5: 8-9 "Olkaa tekin kärsivällisiä ja rohkaiskaa mielenne, sillä Herran tulo on lähellä...Tuomari seisoo jo ovella".
1 Piet.4:7 "Kaiken loppu on lähellä".
Hebr.1:2 "Mutta näinä viimeisinä aikoina hän on puhunut meille Pojassaan...".
Hebr.9:26 "Hän on kuitenkin tullut tähän maailmaan vain kerran, nyt aikojen lopulla, hävittääkseen synnin uhrillaan".
Ilm.10:6; 22:10,12,20 "Aika on lopussa", "Älä sulje sinetillä tämän kirjan ennussanoja, sillä hetki on lähellä...Minä tulen pian, ja tullessani minä tuon jokaiselle palkan...TÄMÄ ON TOSI, minä tulen pian."
Ilm.2:25;3:11 "Pitäkää kiinni siitä mitä teillä on, kunnes minä tulen....Minä tulen pian."

Äänestä

Että hän tulee saman sukupolven aikana ennen optuslapsien kuplemaa

Äänestä

Miksi uskovat aina valehtelevat?

Äänestä

yksikään hihu ei ole vastannut. Edes copypasteamalla raamattuscheissea.

Verna! Tee jotain.

Äänestä
  • Uhkailu maailmanlopulla alkoi n.2000v.sitten,päiväm. ja kllo:n aika puuttui. Sukupolvi on tarkasti sanottu.
    Miksipä lopettaa ko.asialla uhkailu,kun on alkuun päästy.

    Äänestä

  • muistuttavat mielelllään, että Raamattua ei pidä tulkita liian kirjaimellisesti.
    Niinpä Jeesuksen lupaama pikainen paluu voi tarkoittaa, että Jeesus tulee aika pitkän ajan päästä, vaikkapa sadan triljoonan vuoden kuluttua, tai vaihtoehtoisesti ei koskaan.

    Myös luvattu ruumiiden ylösnousemus voi tarkoittaa nykyaikaisessa raamatuntulkinnassa mitä moninaisimpia asioita. On aika naiivia ajatella, että luterilainen nousisi kuolleista ruumis maallisessa olomuodossa. Mitkä elimet ylösnousemusruumiissa toimivat ja mitkä eivät, on mielenkiintoinen teologis-luonnontieteellinen kysymys. Luultavasti samat kuin Aatamilla ennen lankeemusta, mutta sitä ei voi tietää. Keuhkot ja ruuansulatus nyt ainakin ovat turhia, sillä kuolematon ei voi kuolla hapettomissa ja ravinnottomissakaan olosuhteissa. Myös suvunjatkaminen kuuluu vain maalliseen elämään, ja se lienee huomioitu ylösnousemusruumiissa.

    Varmana voidaan pitää vain sitä, että uskovaisia odottaa ihana ikuinen elämä, ja raamatuntulkinnat, joista se jää puuttumaan, ovat auttamatta vastoin todellisuutta.

    Äänestä

Oliko jeesus vain valehtelija?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


turhaa odotusta kirjoitti:

Mitähän Jeesus tarkoitti kertoessaan opetuslapsilleen, että hän tulee PIAN takaisin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu