Röökikielto Espooseen = HYVÄ !!!

Non-Smoker

Espoon päättäjät ovat tervejärkisiä päättäessään kieltää tupakanpolton muun muassa julkisten paikkojen sisäänkäyntien läheisyydessä. Milloin Helsingissä saadaan aikaan kaupunkilaisia tupakakoitsijoiden terrorismiltä suojeleva päätös.

Millä oikeudella röökäävä vähemmistö saa pilata ilmaa monien kymmenien neliömetrien alueella esimerkiksi juna-asemilla tai bussipysäkeillä? Sitten ne vielä haisevine hengityksineen ja löyhkäävine vaatteineen tulevat sisään kulkuneuvoihin.

Pikkuiset kieltotarrat vetoomuksineen pysäkeillä tai asemilla eivät tehoa tyhmiin tupakoitsijoihin.

Helsingin päättäjät! Ryhdistäytykää ja kieltäkää tupakanpoltto julkisilla paikoilla.

14

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sankoruiskumies

      Pysäkkikatoksiin on asennettava sprinkler-järjestelmät. Kun savua esiintyy, alkaa automaattinen sammutussysteemi toimia ja vesisuihku sammuttaa röökit. Sammutusveteen täytyy tietysti sekoittaa jäätymisenestoainetta, vaikkapa haisunäätäöljyä.

      • ei haittaa

        Ehdottoman hyvä ajatus! Heti ku huomaan bussipysäkillä jonku omahyväsen röökaamattoman tyypin pistän tupakaks, siinä sitte kastutaan kaikki!

        Mun maailma ei kaadu edes haisunäätäöljyyn, on sen verran maailmaan kierrelty ja retkeilty mutta ilmeisesti näille täystupakointikiellon kannattajille mikään ei oo kamalampaa ku tupakan haju, edes ulkoilmassa. Joten tuskin se haisunäätäöljy heitä häiritsee, jos eivät sprinklerin alta ehdi juosta pois.


    • rrrrrrrrrrrrr

      Mä en oikein ymmärrä, että miksi ihmiset noudattaisivat näitä "kieltoja". Lakeja kun eivät ole, vaan käytännössä vain suosituksia. Itse en ainakaan ole noudattamassa näitä suosituksia, vaan jatkan tupakoimista ihna entiseen malliin. Se kun on toistaiseksi ihan laillinen harrastus.

      • oikeamielinen

        Onneksi yleinen ilmapiiri muuttuu koko ajan kielteisemmäksi tupakointia kohtaan. Odotas vaan, niin muutaman vuoden kuluttua saat turpiisi, jos polttelet savuvapaalla alueella.


      • rrrrrrrr
        oikeamielinen kirjoitti:

        Onneksi yleinen ilmapiiri muuttuu koko ajan kielteisemmäksi tupakointia kohtaan. Odotas vaan, niin muutaman vuoden kuluttua saat turpiisi, jos polttelet savuvapaalla alueella.

        Taitaa se turpaan vetäminen olla laitonta hommaa. Ei kannata yrittää. Siinä olisi laki yksiselitteisesti tupakoijan puolella.

        Parempi ratkaisu olisi lopettaa oma pikkusieluisuutensa. Ei se rööki ihan oikeasti ole niin paha juttu jos sitä joutuukin joskus jossain vähän haistelemaan. Ja ainahan voit lohduttautua sillä, että pahempaa se sille polttajalle tekee kuin sinulle. Pyri valittamaan jostain todellisista ongelmista äläkä jaksa niuhottaa muiden tupakoimisesta ulkosalla.


      • Non Smoker
        rrrrrrrr kirjoitti:

        Taitaa se turpaan vetäminen olla laitonta hommaa. Ei kannata yrittää. Siinä olisi laki yksiselitteisesti tupakoijan puolella.

        Parempi ratkaisu olisi lopettaa oma pikkusieluisuutensa. Ei se rööki ihan oikeasti ole niin paha juttu jos sitä joutuukin joskus jossain vähän haistelemaan. Ja ainahan voit lohduttautua sillä, että pahempaa se sille polttajalle tekee kuin sinulle. Pyri valittamaan jostain todellisista ongelmista äläkä jaksa niuhottaa muiden tupakoimisesta ulkosalla.

        Kyllä tupakka haisee todella pahalle ja passiivinen tupakointi ei ole hyväksi terveydelle. Usein pysäkeillä ja asemilla on yhden sijasta kymmenen röökääjää. Kyllä siinä joutuu olemaan saastepilven keskellä. Onko tupakoimattoman väistyttävä tupakoitsijan tieltä?

        Kyllä vahingon aiheuttajan tulee tuntea vastuunsa ja lopettaa isottelu.

        Tulisipa pian se tupakkakieltolaki edistämään yleistä siisteyttä ja kansanterveyttä.


      • rrrrrrrrrrr
        Non Smoker kirjoitti:

        Kyllä tupakka haisee todella pahalle ja passiivinen tupakointi ei ole hyväksi terveydelle. Usein pysäkeillä ja asemilla on yhden sijasta kymmenen röökääjää. Kyllä siinä joutuu olemaan saastepilven keskellä. Onko tupakoimattoman väistyttävä tupakoitsijan tieltä?

        Kyllä vahingon aiheuttajan tulee tuntea vastuunsa ja lopettaa isottelu.

        Tulisipa pian se tupakkakieltolaki edistämään yleistä siisteyttä ja kansanterveyttä.

        "Onko tupakoimattoman väistyttävä tupakoitsijan tieltä?"

        Jos todella ulkona jotakuta häiritsee tupakansavu, niin totta kai hänen kannattaa etsiytyä paikkaan jossa tupakka ei haise. Useinhan tähän riittää ihan metrin, parin siirtyminen pois tuulen suunnasta. Huomattavasti helpompi ratkaisu siis kuin pyrkiä kieltämään tupakointi kokonaan. Se kun ei tule onnistumaan millään kaupungin säännöillä.

        Lisäksi passiivisen tupakoinnin haitat ulkoilmassa ovat varmasti olemattomat. Isommin terveytenne kärsii muista kaupungin saasteista. Oletteko koittaneet kieltää ne?


      • malbooroo country

        Sama täällä; en polta paljon mutta poltan sillon ku huvittaa, ja jos jossain kauppakeskuksessa kiertelen, en lähde kilometrin päähän kasseineni yhden savukkeen suitsuttamisen ajaks. Käyttäkööt noi nirppanokat ostareiden erilaisia sisäväyliä ja sieltä parkkihalleihin, mitä ne tulee ulkotiloihin urputtamaan.

        Ai että vielä tupakoitsijat tulee oikeen junaan ja busseihin? Koskahan saadaan aikaan kielto että kulkuneuvoja ei saa käyttää jos vähänkään haisee tupakalle.

        No, onneks en ite vielä asu Espoossa ja jos Luoja suo, en koskaan sinne käpykylään muuta.


    • röökit pois

      Hesa haisee muutenkin paskalle, mutta, kun tulee ulos vaikka kaupasta on ovensuussa röökaajien kerho vastassa. Se lemu on kuvottava ja NE helkkarin stumpit maassa... pissaa on päässä, kun ei saada rodeen sitä pikku jämää. Varmaan monen kotona on paskatkin lattialla, kun ei vestiin viitti mennä. Hesas on myös suosittua rappu röökaaminen ja jos se on kielletty, niin silloin se SYÖPÄKÄÄRÄ pitää ainakin sytyttää rapussa. Monissa taloissa näkee missä poltetaan, kun stumpit jotenkin lentää parkulta/ikkunasta pihalle ihan palavina.

      Röökin hintaa vois nostaa, kun ei kerran muuten rajottaminen onnistu. Valtio joutuu maksamaan nykysin tästä huumesta, kun vero tuotto ei riitä kuluihin. Siis röökaaja SAA valtiolta ilmasta rahaa!!! Verotus on siis pielessä. Ilmeisesti monet päättäjät imee röökii, niin hinta ei pääse nouseen oikeelle tasolleen.

      Onhan se jokasen asia jos polttaa, mut miksi suomessa ei EI SAA tappaa itteään, jos vaikka olis tappava tauti??? Ei se käy, ihminen ei saa niin tehä. Pitää imee röökii kymmenii vuosii, jotta kuolee sen aiheuttamiin vaivoihin.

      Eikä se rööki oikeesti oo HYVÄÄ, hyi hitto mille maistuu! Jos maistus vaikka toffeelle, mutta ei maistu.

      • rrrrrrrrrrrrrr

        Menehän sinä hermoheikko jo nukkumaan. Tai polta rööki. Voisit rauhoittua hiukan.


      • vodka-fäni

        Kyllä itsensä saa laillisesti tappaa jos sairastaa tappavaa tautia, ei sitä kukaan voi estää. Jos hoitotestamentinkin voi sen varalle tehdä.

        Toffee on todella pahaks hampaille, yks pahimpia hampaiden paikkojen irrottajia ja reikien muodostajia.
        Ja se määrä sokeria ja valkosta hiilihydraattia mitä ihmiset vetää nykyään elimistöönsä on pahempaa terveydelle ku vajaa 10 tupakkaa päivässä mitä mä poltan.
        Välillä on päiviä etten polta lainkaan - tupakkaa voi polttaa myös kohtuudella ja ajatella muita; mutta tupakoimattomatkin voi vähän funtsia sanojaan ja asenteitaan.

        Ei se, ettei polta, tarkota etteikö millään tapaa häiritsis lähimpiään.


    • TosiMiesMies

      Olisi hieno uudenvuodenpäätös Helsingin kaupungilta toteuttaa tupakointikielto pysäkeillä ja asemilla myös Helsingissä.

      Useissa sivistysvaltioissa tämä on jo toteutettu.

      • ggggggggggggggggg

        tulin juuri bussipysäkiltä jossa poltin tupakan. kivaa oli. huomenna menen polttamaan toisen tupakan samalle pysäkille.


      • Paljomielinen
        ggggggggggggggggg kirjoitti:

        tulin juuri bussipysäkiltä jossa poltin tupakan. kivaa oli. huomenna menen polttamaan toisen tupakan samalle pysäkille.

        Vähämielisellä on vähämielisen huvit. Elämä on yksinkertaista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      198
      5183
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      42
      2588
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2202
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1739
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1374
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1281
    7. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      147
      1239
    8. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      32
      1213
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      105
      969
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      119
      903
    Aihe