Sodan jälkeiset vaalit

Olisi kiinnostavaa tietää, manipuloitiinko sodan jälkeisiä vaalituloksia kommunistien ja/tai NL:n toimesta? Miten Suomen kansasta tuli yhtäkkiä kommunistinen heti sodan jälkeen? Tällöinhän Suomesta tuli kommunistien temmellyskenttä. Ja sittemmin NL:n satelliittivaltio, "ikkuna länteen". Itäloikkarithan palautettiin takaisin itään tietysti vielä 80-luvullakin.
10187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Hävitty sota.Ja YYA-sopimus.Tuskin tarvitsee enempää kertoa.Kyllähän jo luulisi tyhmemmänkin ymmärtävän.

Äänestä

manipuloida. Kansa oli kyllästynyt sotaan ja siihen upposi kiellettynä olleen puolueen propaganda, jota NL kyllä tuki vahvasti.

Äänestä

Kommunistinen puolue oli kielletty puolue ennen sotia, eikä se voinut aiemmin osallistua vaaleihin. Ainakin tämä osa väestöstä oli äänestämättä mitään puoluetta ennen sotia. Varmasti myös muu osa vasemmistoa oli osaksi haluton osallistumaan millään tavalla politiikkaan. Pelko sisällissodan ajoista ja 1930-luvun sekavista ajoista vei enimmät halut olla aktiivisesti mukana politiikassa. Myös hävityt sodat kyllästyttivät monet menneinä aikoina harrastettuun äärioikeistolaiseen politiikkaan.
Ei ole mikään ihme, että kansalaiset halusivat äänestää vasemmistopuolueita. Varsinkin siinä tilanteessa, kun lainsäädäntö mahdollisti äärivasemmistolaisten puolueiden toiminnan.

Äänestä

noin neljännekseltä äänestäjiä. SKP:n kannattajiksi on arvioitu siitä noin kolmannes eli ehkä noin 7-8 % äänestäjistä ja reilu 15 kansanedustajaa oli katsottava kommunisteiksi. Loput olivat vasemmistodemareita. Vielä nykyään on eduskunnassa puolenkymmentä kommunistista maanpetturia.

Ei kommunismilla siis koskaan ole ollut mitään massojen kannatusta Suomessa. Seuraavissa vaaleissa jää Vasemmistoiitosta pari-kolme änkyrää eduskuntaan vanhasta muistista edustamaan kadonnutta stalinismia. VARSINAISILLA KOMMUNISTIPUOLUEILLA EI OLE MITÄÄN KANNATUSTA.

Äänestä
  • Eihän tosiaan SKP ole ollut koskaan ehdokkaanakaan vaaleissa vaan puolue on ollut SKDL. Se piti sisällään kommunisteja, sosialisteja ja demareita.
    Kommunisteilla ei ole sinällään ollut kovin kummoista kannatusta juuri koskaan. Aatteen miehet ovat aina olleet kovin vähissä.

    Äänestä

Ei manipuloitu , pelkkä itsesensuurikin näytti jo riittävän. Suomi taisi olla ainoa NL:n etupiiriin joutunut maa jossa käytiin jo 1945 puhtaat Jaltan hengen mukaiset vaalit. Olihan täällä vaalitarkkailijoitakin (?) joilta tuli puhtaat paperit.

Äänestä
  • Olikohan "vaalitarkkailijat" mahdollisesti tätä Tornin porukkaa?

    Äänestä

  • Tower i kirjoitti:

    Olikohan "vaalitarkkailijat" mahdollisesti tätä Tornin porukkaa?

    Eivät olleet vaan ihan länsimaista väkkee . Myöhemmin lännessä nimenomaan mainittiin nämä Suomen vaalit ainoana vaaleina missä ei ollut varsinaista vilppiä havaittavissa eli ihan Jaltan hengen mukaisethan nuo...

    Äänestä

Nykyisin vähemmälle huomiolle jäänyt kommunistien "sankariteko", jonka voisi nostaa uudelleen esiin unholasta. Eli ex-sisäministerin valvontakomissiolle luovuttamat syyttömät "Leinon vangit".
http://fi.wikipedia.org/wiki/Leinon_vangit

Äänestä

Vaaleja ei suoraan tuloksen puolesta manipuloitu. Toisaalta julkisuuden käyttö oli vahvasti manipuloitua. Sodan jälkeen elettiin tiukassa sensuurissa ja Neuvostoliittoa ei voinut arvostella. Näin oli mahdotonta argumentoida mm. sotaan liittyvistä kysymyksistä. Sen sijaan kommunistit uhosivat täydellä teholla. Heidän propagandansa sai lisäpontta, kun saksalaisten jäljiltä paljastui massiiviset rikokset ja keskitysleirijärjestelmä.

Suomen kohtalo ratkaistiin noissa vaaleissa ehkä SDP:ssä. SDP:n johtomiehiä painostettiin ankarasti Neuvostoliiton ja kommunistien taholta liittymään kommunistisjohtoiseen kansanrintamaan, jossa olisi ikäänkuin kerätty paikat SDP:n nimissä eduskuntaan ja päätökset tehty SKP:ssä. Näin ei käynyt ja kansanrintama jäi torsoksi. Heikoimmat SDP:n merkkipoliitikot olisivat taipuneet painostuksessa, kuten Wuori ja Fagerholm. Kansanedustajissakin oli jonkin verran kommunisteja lähellä olevia. Sen sijaan politiikasta väistymään joutuva Väinö Tanner organisoi yhdessä nuoren polven sotaveteraanisiiven kanssa SDP:n puoluelimet isänmaallisten voimien haltuun. SDP:n itsenäisyys oli asevelisosialistien ensimmäinen voitto. Tavallaan sitten SKDL:n olemassaolo helpotti SDP:n painetta vasemmalla, koska nuo tyypit olivat toisessa puolueessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


polaris von s kirjoitti:

Olisi kiinnostavaa tietää, manipuloitiinko sodan jälkeisiä vaalituloksia kommunistien ja/tai NL:n toimesta? Miten Suomen kansasta tuli yhtäkkiä kommunistinen heti sodan jälkeen? Tällöinhän Suomesta tuli kommunistien temmellyskenttä. Ja sittemmin NL:n satelliittivaltio, "ikkuna länteen". Itäloikkarithan palautettiin takaisin itään tietysti vielä 80-luvullakin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu