Onko tällä suurten sotien siunaajalla, kaiken tautien levittäjällä ja kurjuuden ylläpitäjällä sielua?
Tiedäthän, sitä joka kertoo mikä on OIKEIN ja mikä VÄÄRIN!
Näyttäisi raamatun tekstien perusteella että jumala on sieluton. Mitä raamattu sanoo sieluttomista olennoista?
Tiedäthän, sitä joka kertoo mikä on OIKEIN ja mikä VÄÄRIN!
Näyttäisi raamatun tekstien perusteella että jumala on sieluton. Mitä raamattu sanoo sieluttomista olennoista?
Vastaukset 16
Vanhimmat
hihuille liian hapokas kysymys..;)))
Joten jospa se menee niin, että Piru, jolle Jahve on antanut oikeuden hallita maapalloa, on se mukava poliisi. Jahve itse taas, joka on suuri sotapäälliköiden päällikkö ei ole poliisi ollenkaan, vaan muuten vain suuri mulkku. Näiden omatuntona toimii Pyhä Henki, joka leijailee kaikkialla muualla paitsi heidän itsensä luona. Jesse puolestaan, tuo kaikkien luusereiden kruunattu kuningas ei itsekään oikein tiedä mitä on: välillä pitää ruoskia kauppiaita ja kirota viikunapuita tai sikoja, sitten taas kääntää poskea vihamiehelle tai parantaa sairaita.
Kyllä jumalissa persoonia löytyy, ovathan ne oman aikansa Kauniita ja rohkeita:D
Älykästä, mutta olet väärässä. Jumala loi maailman. Aatami ja Eeva aihuttivat vahingon (perisynnin), Noak pelasti itsensä ja turvasi ihmiskunnan jatkumisen. Ja Tony tappoi vissiin itsensä (synnin seurauksena).
etkä viitsi ajatella. Ilmeisesti et pysty siihen! Lue ja rukoile niin ennenkuin kirjoittelet joutavai!
oliko sillä jumalalla sitä sielua vai eikö ole?
Ajatellaan sitten!
Noh kaiken logiikan mukaan, jos jumala tekee ihmisen kaltaisekseen niin silloin jos ihmisellä on sielu niin jumalalla on sielu.
Kuitenkin jumala on kaikkivoipa, joten hänellä ei voi olla mitään rajoitteita jotka oikeuttaisivat häntä tekemään moraalisia lakeja ja täten ei taas ole sielua.
Mutta jos jumalalla ei ole sielua, niin mitä hänellä sitten on tuonpuoleisessa?
MÄ OON NIIN SEKAISIN NYT!!
Mikäs on muuten muita tyhmäksi ja laiskaksi nimittelevän uskiksen kanta tähän asiaan, vai onko ajatusten tuottaminen hankalaa kaiken sen patoutuneen vihan alla?
Nyt tuli paha kyssäri,eivät uskalla sanoa onko vai ei.
Jumala meni hiljaiseksi, kun sanoin..siis rukolin sille tuon. Ihan oikein sille Jästille ,kun ei osaa hyvää taikoa.
Mitä tarkoitat?
Millaisena pellenä oikein minua pidät?
Totta kai sillä on sielu, koska jumala on raamatun mukaan persoonallinen, ja vain persoonallisella voi olla sielu.
Se ilmenee myös jumalan ominaisuuksista,kaikkivaltias,julma,kostava, ja piinaava, eli samat ominaisuudet kuin ihmisellä.
Sellaisena jolla ei ole mielipiteitä.
On tietenkin Jumalalla sielu tai siis miljardeja sieluja kun kaikki ihmiset eli elävät sielut on sen.
Ja Aku Ankalla on veli koska sillä on veljenpoikia.
mutta se jakaantuu skitsofrenisesti kolmeen osaan :
isän sieluun , pojan sieluun js pyhän hengen sieluun.
Näistä jokainen jakaantuu edelleen kolmeen alasieluun.
Onko vielä kysyttävää ?
jumal-äijä on niin kiivas, että kostaa lapsille saman kolmijaon kolmanteen, neljänteen polveen.
tuliko tähän vastausta? Ei? noh nostoa shitten..
En mä sielusta tiedä, mutta Jumala päättää, sen tiedän.