Onko tällä suurten sotien siunaajalla, kaiken tautien levittäjällä ja kurjuuden ylläpitäjällä sielua?
Tiedäthän, sitä joka kertoo mikä on OIKEIN ja mikä VÄÄRIN!
Näyttäisi raamatun tekstien perusteella että jumala on sieluton. Mitä raamattu sanoo sieluttomista olennoista?
Onko Jumalalla sielua?
16
191
Vastaukset
- ...
hihuille liian hapokas kysymys..;)))
Joten jospa se menee niin, että Piru, jolle Jahve on antanut oikeuden hallita maapalloa, on se mukava poliisi. Jahve itse taas, joka on suuri sotapäälliköiden päällikkö ei ole poliisi ollenkaan, vaan muuten vain suuri mulkku. Näiden omatuntona toimii Pyhä Henki, joka leijailee kaikkialla muualla paitsi heidän itsensä luona. Jesse puolestaan, tuo kaikkien luusereiden kruunattu kuningas ei itsekään oikein tiedä mitä on: välillä pitää ruoskia kauppiaita ja kirota viikunapuita tai sikoja, sitten taas kääntää poskea vihamiehelle tai parantaa sairaita.
Kyllä jumalissa persoonia löytyy, ovathan ne oman aikansa Kauniita ja rohkeita:D- .
Älykästä, mutta olet väärässä. Jumala loi maailman. Aatami ja Eeva aihuttivat vahingon (perisynnin), Noak pelasti itsensä ja turvasi ihmiskunnan jatkumisen. Ja Tony tappoi vissiin itsensä (synnin seurauksena).
- pää painuksissa
etkä viitsi ajatella. Ilmeisesti et pysty siihen! Lue ja rukoile niin ennenkuin kirjoittelet joutavai!
- ...
oliko sillä jumalalla sitä sielua vai eikö ole?
- QffT
Ajatellaan sitten!
Noh kaiken logiikan mukaan, jos jumala tekee ihmisen kaltaisekseen niin silloin jos ihmisellä on sielu niin jumalalla on sielu.
Kuitenkin jumala on kaikkivoipa, joten hänellä ei voi olla mitään rajoitteita jotka oikeuttaisivat häntä tekemään moraalisia lakeja ja täten ei taas ole sielua.
Mutta jos jumalalla ei ole sielua, niin mitä hänellä sitten on tuonpuoleisessa?
MÄ OON NIIN SEKAISIN NYT!! - QffT
Mikäs on muuten muita tyhmäksi ja laiskaksi nimittelevän uskiksen kanta tähän asiaan, vai onko ajatusten tuottaminen hankalaa kaiken sen patoutuneen vihan alla?
- Sethos
QffT kirjoitti:
Mikäs on muuten muita tyhmäksi ja laiskaksi nimittelevän uskiksen kanta tähän asiaan, vai onko ajatusten tuottaminen hankalaa kaiken sen patoutuneen vihan alla?
Nyt tuli paha kyssäri,eivät uskalla sanoa onko vai ei.
- pää painuksissa
Jumala meni hiljaiseksi, kun sanoin..siis rukolin sille tuon. Ihan oikein sille Jästille ,kun ei osaa hyvää taikoa.
- pää painuksissa
QffT kirjoitti:
Mikäs on muuten muita tyhmäksi ja laiskaksi nimittelevän uskiksen kanta tähän asiaan, vai onko ajatusten tuottaminen hankalaa kaiken sen patoutuneen vihan alla?
Mitä tarkoitat?
Millaisena pellenä oikein minua pidät? - ajuuna
pää painuksissa kirjoitti:
Jumala meni hiljaiseksi, kun sanoin..siis rukolin sille tuon. Ihan oikein sille Jästille ,kun ei osaa hyvää taikoa.
Totta kai sillä on sielu, koska jumala on raamatun mukaan persoonallinen, ja vain persoonallisella voi olla sielu.
Se ilmenee myös jumalan ominaisuuksista,kaikkivaltias,julma,kostava, ja piinaava, eli samat ominaisuudet kuin ihmisellä. - QffT
pää painuksissa kirjoitti:
Mitä tarkoitat?
Millaisena pellenä oikein minua pidät?Sellaisena jolla ei ole mielipiteitä.
On tietenkin Jumalalla sielu tai siis miljardeja sieluja kun kaikki ihmiset eli elävät sielut on sen.
Ja Aku Ankalla on veli koska sillä on veljenpoikia.- S. Sielu
mutta se jakaantuu skitsofrenisesti kolmeen osaan :
isän sieluun , pojan sieluun js pyhän hengen sieluun.
Näistä jokainen jakaantuu edelleen kolmeen alasieluun.
Onko vielä kysyttävää ?- __teo-logi
jumal-äijä on niin kiivas, että kostaa lapsille saman kolmijaon kolmanteen, neljänteen polveen.
- QffT
tuliko tähän vastausta? Ei? noh nostoa shitten..
- .
En mä sielusta tiedä, mutta Jumala päättää, sen tiedän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2334169Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122634Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit402380Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811436Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161426- 481169
- 781087
- 59963
- 45936
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58921