Yletöntä sporttisuutta

en usko

Selailin tuossa naisten profiileja ikäluokasa 40-50v. Todella usealla on sporttisuus/liikunnallisuus mainittu omissa harrastuksissa ja sitä vaaditaan myös kuppaniehdokkaalta.

40v Miehenä olen tullut siihen tulokseen että tuo menee jo vähän överiksi -tuttavapiirissä ei ole ainuttakaan naista jota voisi pitää sporttisena - enemmänkin epäsäännöllisiä liikkujia ja lievästi ylipainoisia(niinkuin itsekin olen)

Miksi sitä mainostetaan ja haetaan täällä niin paljon? Nuorekkutta ja trendikkyyttäkö sillä yritetään esittää?

Vai pitäisikö muka uskoa että tänne ovat hakeutuneet kaikki sportisimmat ikäluokkansa edustajat-- valokuvienkaan perusteella näin ei ole.

9

574

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaunis ko ilima

      Beatiful People -sivusto.

      Miten olet onnistunut saamaa jäsenyyden, jos et täytä kriteerejä?

    • Ei kovinkaan sportti

      Sporttisuudeksi näyttää näillä treffipalstoilla riittävän se että käy pari kertaa kuukaudessa jumpassa ja joksus sauvakävelemässä. Ehkä koiraakin joskus ulkoiluttaa. Tai sitten vaan tarkoitetaan, että on ne pirun verkkarit päällä joka tilanteessa :)

      Oikeasti sporttisilla on hiukan verran parempi kunto ja vähän eri käsitys siitä mikä on sporttisuutta ja mikä ei. Saa siinä olla oikeasti sporttinen ihmeissään kun treffeille ilmaantuukin sporttiseksi itseään mainostanut, 20kg ylipainoinen tyyppi, joka on ihan poikki parin kilsan lenkin jälkeen :)

      • Nature75

        Itse olen tullut siihen tulokseen, että rehellisyydellä ei ole mitään sijaa varsinkaan nettitreffeissä. Korjatkaa toki jos/kun olen väärässä.


    • Valehtelijoita kaikk

      Täällä valehdellaan surutta!! muka sporttisia? todellisuudessa pullukoita!, muka harrastetaan liikuntaa?, todellisuudessa käydään painonvartioissa! Todella törkeää valehtelua päin naamaa?...aina mä oon tiennyt että naiset kun pääsevät juonimaan, niin silloin juonitaan ja kunnolla?

      • pragmatisti

        Kannattaa pyytää kuva.
        Netissä on sataprosenttisen varmaa että kuvaton on fyysisesti rappiolla.
        Älä hyväksy mitään meriselitystä-just forget. Kuten nigerialaiskirjeissä.
        Jos kuva on rajattu niin että vain kasvot näkyvät=läski
        Jos epäilet että kuvakulman vuoksi näyttää plösöltä=läski


    • Ateisti itsekin

      Olen töissä naisvaltaisella alalla ja hoikkia ja jopa urheilullisia löytyy ja yllätys yllätys nimenomaan eniten siellä 40-50 ikäluokassa. Sitä mukaa kun vanhemmasta päästä jää säännöllisesti vielä liikkuvia ihmisiä pois, niin tilalle tulee nuoria naisia, jotka ovat ulkomuodosta päätellen viettäneet runsaasti aikaa tv:n ja tietokoneen ääressä, pururadasta ovat tuskin kuulleetkaan. Onneksi itsekin olen lähellä neljääkymmentä, niin mukavin silmänruoka sattuu sopivasti tähän oman ikäisiini.

      • Uusielämä10

        Olen tutustunut jonkun verran nettideittipalveluihin, mutta välttelen kuvan laittamista profiiliin. Olen kertonut olevani liikunnallinen, mikä pitää paikkansa mutta en halua laittaa kuvaanin kaikkien internet-käyttäjien töllisteltäväksi. Mieluummin lähetän kuvan pyynnöstä, vaikkei ulkonäössäni mitään vikaa olekaan. Vai pitäiskö ottaa niin kaukainen kuva, josta ei kasvoja tunnista mutta kroppa näkyy??? Heh...


      • sydän vasemmalla.
        Uusielämä10 kirjoitti:

        Olen tutustunut jonkun verran nettideittipalveluihin, mutta välttelen kuvan laittamista profiiliin. Olen kertonut olevani liikunnallinen, mikä pitää paikkansa mutta en halua laittaa kuvaanin kaikkien internet-käyttäjien töllisteltäväksi. Mieluummin lähetän kuvan pyynnöstä, vaikkei ulkonäössäni mitään vikaa olekaan. Vai pitäiskö ottaa niin kaukainen kuva, josta ei kasvoja tunnista mutta kroppa näkyy??? Heh...

        Olen noita ikäisteni n. viiskymppisten miesten profiileja seulonut. kun löytää mukavan esittelytekstin ja katsoo sitten mitä mies on hakemassa joudun ikäväkyllä perääntymään yhteydenottoaikeissani.

        Miehet hakeva yleensä itseään nuorempaa, minä toivoisin samaa ikäluokkaa olevaa.
        Miehet ettii max. 170-senttistä, minä olen 175.
        Miehet ettii max 70-kiloista, minä olen n.73. En siis ylipainoinen vaan lähinnä normaali. En ole yltiösporttinen
        mutta hiihto ja uinti onnistuu kyllä ihan sutjakkaasti.

        poistun sitten profiilisivustolta pettyneenä, enkä etsi muuta kuin kaltaistani, lievä ylipaino ei todellakaan haittaisi jos reipas kävelylenkki yhdessä kuitenkin onnistuisi.

        Olen muuten ollut yksin jo 36-vuotiaasta ja olen nyt 49.


    • No näinhän se on, kaikki ovat aina nuorekkaita ja sporttisia, kyllä kyllä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      49
      1304
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      160
      1115
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      997
    4. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      812
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      183
      795
    6. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      766
    7. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      11
      759
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      751
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      738
    10. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      685
    Aihe