Skandia Life / osa-aikatyö(ttömyys)

Eläkkeelle 33 vuotta

Minä olen yksi niistä, joka olen langennut liian heppoisin perustein Skandia Lifen eläkevakuutukseen ja vasta muutaman vuoden säästämisen jälkeen alkanut ymmärtämään mihin olenkaan sitoutunut...

Kysymys koskeekin vakuutuksen takaisinostoa työttömyyden perusteella. Olen työttömänä työnhakijana: teen osa-aikatyötä eli saan soviteltua päivärahaa. Päteekö vakuutuksen takaisinosto tässä tapauksessa?? Jos, niin miten työttömyyspäivät lasketaan?
Ja oliko jotain yksiselitteistä "kaavaa", jolla vakuutuksen takaisinostoarvo määräytyy? Eläkettä olen säästänyt noin 4 vuotta.

KIITOS paljon, jos joku asiasta tietävä viitsii vastailla!!

3

600

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maksaminen

      En tiedä tuosta takaisinostosta, mutta ainakin lopeta kuukausimaksut. Ilmoitat vain pankkiisi että irtisanot suoraveloituksen tästä päivästä alkaen. Kun Skandia alkaa karhuta maksuja, ilmoitat että siirrät vakuutuksen vapaakirjalle. Itse ehdin maksaa 13 kk:ta ennen kuin sain tarpeekseni.

    • Eki 45

      Keskustele ensin työkkärin vai mikä se nyt on, kanssa saatko todistuksen jossa olet ollut työnhakijana vaaditut 200vrk. Jos saat, asia on OK, Jos siinä näkyy osa-aikajärjestely, soita (ei nimelläsi koska puhelut kirjataan järjestelmään) Skandiaan ja kysy.

    • surullinen eläke

      Ei tuosta huijarimyyjien eläkevakuutuksesta tunnu pääsevän eroon kuin kuolemalla. Osa-aikaeläke ei riitä noston syyksi. Pitää olla 200 arkipäivää täysipäiväisenä työnhakijana, että eläkkeen voi nostaa. Itseänikin harmittaa, että aikoinaan tuohon lankaan lankesin, mutta tuntui silloin hyvältä vaihtoehdolta enkä ymmärtänyt sitovuutta vaikka myyjä kertoi että voi nostaa jos tulee tiukka paikka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      62
      6735
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      66
      6528
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      143
      5370
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4363
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4049
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3590
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3018
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2859
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      62
      2691
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      35
      2203
    Aihe