Skandia Life / osa-aikatyö(ttömyys)

Eläkkeelle 33 vuotta

Minä olen yksi niistä, joka olen langennut liian heppoisin perustein Skandia Lifen eläkevakuutukseen ja vasta muutaman vuoden säästämisen jälkeen alkanut ymmärtämään mihin olenkaan sitoutunut...

Kysymys koskeekin vakuutuksen takaisinostoa työttömyyden perusteella. Olen työttömänä työnhakijana: teen osa-aikatyötä eli saan soviteltua päivärahaa. Päteekö vakuutuksen takaisinosto tässä tapauksessa?? Jos, niin miten työttömyyspäivät lasketaan?
Ja oliko jotain yksiselitteistä "kaavaa", jolla vakuutuksen takaisinostoarvo määräytyy? Eläkettä olen säästänyt noin 4 vuotta.

KIITOS paljon, jos joku asiasta tietävä viitsii vastailla!!

3

625

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maksaminen

      En tiedä tuosta takaisinostosta, mutta ainakin lopeta kuukausimaksut. Ilmoitat vain pankkiisi että irtisanot suoraveloituksen tästä päivästä alkaen. Kun Skandia alkaa karhuta maksuja, ilmoitat että siirrät vakuutuksen vapaakirjalle. Itse ehdin maksaa 13 kk:ta ennen kuin sain tarpeekseni.

    • Eki 45

      Keskustele ensin työkkärin vai mikä se nyt on, kanssa saatko todistuksen jossa olet ollut työnhakijana vaaditut 200vrk. Jos saat, asia on OK, Jos siinä näkyy osa-aikajärjestely, soita (ei nimelläsi koska puhelut kirjataan järjestelmään) Skandiaan ja kysy.

    • surullinen eläke

      Ei tuosta huijarimyyjien eläkevakuutuksesta tunnu pääsevän eroon kuin kuolemalla. Osa-aikaeläke ei riitä noston syyksi. Pitää olla 200 arkipäivää täysipäiväisenä työnhakijana, että eläkkeen voi nostaa. Itseänikin harmittaa, että aikoinaan tuohon lankaan lankesin, mutta tuntui silloin hyvältä vaihtoehdolta enkä ymmärtänyt sitovuutta vaikka myyjä kertoi että voi nostaa jos tulee tiukka paikka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      66
      2382
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      65
      1115
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1077
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      77
      803
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      650
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      648
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      615
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      27
      571
    Aihe