Paluu entiseen?

Autojen erillisrunkoja voitaisiin nykyaikana kevlarista ?
3216
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

nykyiset kolaritestivaatimukset on senverran kovia että
vain suurlujuusteräs riittää.

Äänestä
  • Höpö höpö. Terästä käytetään, koska se on halpaa. Yhtä turvallisia autoja voitaisiin tehdä muistakin materiaaleista. Esimerkiksi F1-autojen kori rakennetaan hiilikuidusta ja kyllä sielläkin törmäysturvallisuusvaatimukset ovat aika kovat. Myös joissakin (erittäin kalliissa) urheiluautoissa käytetään hiilikuitukoria. Alumiinikori on esimerkiksi Audin A8 mallissa.

    Äänestä

Autojen korin materiaali voisi olla paljon kestävämpää. Lujempia materiaaleja on vaikka kuinka paljon.
Kyseessä on puhtaasti taloudelliset seikat. Teräs on halpaa ja suhteellisen kestävää ja lujaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


@Penko kirjoitti:

Autojen erillisrunkoja voitaisiin nykyaikana kevlarista ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu