Kerro kaunis paikka

Hei!
Kaivataan apua liittyen sopivan vihkipaikan löytymiseen Seinäjoelta (tai 0-25km:n säteellä Seinäjoelta)
Paikka täytyisi olla kaunis, luonnon helmassa oleva paikka, jossa vihkiminen voisi tapahtua.
Hääjuhlapaikka on jo varattu erikseen, vihkiminen tapahtuu pienellä porukalla erikseen.

Mitä kauniita, luonnon läheisiä paikkoja, jotka sopivat kesävihkimiseen, teille muille tulee mieleen? Paikka voi olla periaatteessa mikä vaan kaunis paikka.
Itselle tulee mieleen vain Törnävänsaari.
114829
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Suosittelen (jos vaan yrittäjälle sopii) Annalan kutomon tehdas rakennusta Lankilankoskella lapualla.
Hieno tunnelmallinen paikka. Oli hienosti laitettu niiren tyttären häät sinne. Joki menee alla!

Äänestä

sellainen paikka kuin: Wanha markki.

Äänestä
  • Lankarissa, (Nurmon ) Viitalankylässä on alttarikin ja kaunis luonnonläheinen kulttuurimaisema.
    Seinäjoen seurakunta isännöi nyttemmin paikkaa.

    Äänestä

  • alttari kirjoitti:

    Lankarissa, (Nurmon ) Viitalankylässä on alttarikin ja kaunis luonnonläheinen kulttuurimaisema.
    Seinäjoen seurakunta isännöi nyttemmin paikkaa.

    Etu- tai takapuolella, Seinäjoen kaunein raknnusmiljöö...

    Äänestä

  • tunturipaappa kirjoitti:

    Etu- tai takapuolella, Seinäjoen kaunein raknnusmiljöö...

    Peräseinäjoen kappelisrk. Pieni kiva kappeli rannan tuntumassa. Myös rannalla voi vihkiä. Pjoella myös Mannin mökit Kalajärven rannalla. Matkaa n. 35 km citySjoelta.

    Äänestä

Lakeutta piisaa niin että Vaasakin näkyy.
Rinneravintola ei ihan palatsi ole, mutta aivan kelvollinen kumminkin.
Toinen vaihtoehto olisi Vanha Karhunmäki.

Äänestä

Kesällä hyvä paikka varsinkin aurinkoisella ilmalla on kasperissa suviviita 4 kohdalla ne istuipenkit....siinä silmä lepää ja paikallista kulttuuria edustettuna monesta sortista....on kalee, Renee, Ilpoo, missu....lista on loputon ja noista voisit valita häävieraat ja besmanin ja kaason...

Äänestä
  • Seiska, vai mikä se nyt oli, tarjoaa puitteet.

    Äänestä

Entisen Peräseinäjoen Kihniänkylässä, joka kuuluu Seinäjoen kaupunkiin vaikka onkin puolen tunnin ajomatkan päässä kantakaupungista etelään, on nuorisoseurantalo Sampola Kihniänjoen rannalla. Paikka ei ole viimeisen päälle tällätty, mutta kesällä ihan hieno perinteinen maalaispaikka jossa on harrastettu sosiaalista kanssakäymistä moniaita vuosikymmeniä. Lähellä on kaksi pientä koskea, Hiirikoski ja Rottakoski.

Äänestä
  • Jos ihan alkeelliset olosuhteet ulkoilmassa kelpaavat, toimitus on lyhyt ja väkeä on korkeintaan kymmenkunta niin voisin ehkä tarjota käyttöön takuuvarmasti luonnonläheisen vihkimispaikan edellisen lähistöllä joskin joen toisella puolella yksityisellä tontilla Hiirikosken ja Rottakosken välillä olevassa pienehkössä saaressa joka rajoittuu Kihniänjokeen ja entisen Hiirikosken myllyn lasku-uomaan. Yhteyttä voi ottaa vesa alaviiva petays miukumauku hotmail piste com. Pistä suomenkielinen otsikko että löydän roskapostin joukosta. Saareen pääsee kävellen siltaa pitkin myllyn entisen lasku-uoman yli tilani tontilla. Tieyhteys on Niementien kautta. Maasto on suhteellisen epätasaista joten korkokengin voi olla pieniä vaikeuksia. Siellä on näkyvissä kalliota, kiviä, sammalta, virtaavaa vettä, pystyyn kuolleita puita, vanha ränsistynyt puurakennus ja kesällä myös paljon nuoria vehreitä lehtipuita sekä muurahaisia. Alttaria ei ole, mutta alkeellisen sellaisen voisin ehkä tehdä kyllästetystä lankusta saaren kalliossa olevaan erikoiseen lähes tasapohjaiseen syvennykseen? Veden solina voi kuulua paikalle, riippuen kesän sademäärästä. Jos tällaisella paikalla ei ole esi-isien henkiä tapahtumaa todistamassa, niin ei sitten missään!

    Äänestä

nurmon autopurkamo!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Luonnonmorsian2010 kirjoitti:

Hei!
Kaivataan apua liittyen sopivan vihkipaikan löytymiseen Seinäjoelta (tai 0-25km:n säteellä Seinäjoelta)
Paikka täytyisi olla kaunis, luonnon helmassa oleva paikka, jossa vihkiminen voisi tapahtua.
Hääjuhlapaikka on jo varattu erikseen, vihkiminen tapahtuu pienellä porukalla erikseen.

Mitä kauniita, luonnon läheisiä paikkoja, jotka sopivat kesävihkimiseen, teille muille tulee mieleen? Paikka voi olla periaatteessa mikä vaan kaunis paikka.
Itselle tulee mieleen vain Törnävänsaari.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu