Mielestäni YLEN uutisointi kauppakeskuksen traagisista tapahtumista
oli edesvastuutonta.
Syitä projisoitiin ulkomaalaistaustaisiin, kun olisi pitänyt ottaa vastuuta
Suomalaisen yhteiskunnan todellisista ongelmista.
Tämä tietänee vain lisää vihan tunteita ja purkauksia.
Pitää muistaa että edelliset massasurmat oli ihan puhtaasti
Suomalaisten tekosia.
Ei ne aseet ole ongelman ydin, vaan nimenomaan tämä
totalitääriseen sosialismiin vajonnut yhteiskunta.
MTV3 uutisoi ainakin 1.1. ja seitsemän uutisissa
huomattavasti paremmin saman kuin YLE TyöVäen ykkösuutisissa (TV1)
20:30 samana iltana.
oli edesvastuutonta.
Syitä projisoitiin ulkomaalaistaustaisiin, kun olisi pitänyt ottaa vastuuta
Suomalaisen yhteiskunnan todellisista ongelmista.
Tämä tietänee vain lisää vihan tunteita ja purkauksia.
Pitää muistaa että edelliset massasurmat oli ihan puhtaasti
Suomalaisten tekosia.
Ei ne aseet ole ongelman ydin, vaan nimenomaan tämä
totalitääriseen sosialismiin vajonnut yhteiskunta.
MTV3 uutisoi ainakin 1.1. ja seitsemän uutisissa
huomattavasti paremmin saman kuin YLE TyöVäen ykkösuutisissa (TV1)
20:30 samana iltana.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ei hyvin vaihtunut vuosi näiden uutisten myötä.
Tunnen itse kosovon albaaneja ja pelkään tämän uutisen myötä jonkinlaista kostoa ja muukalaisvihamielisyyttä.
Toivon kuitenkin että me kaikki voisimme elää sovussa täällä Suomessa. Aloitetaan uusi vuosi puhtaalta pöydältä ja hyvin mielin!
En vihaa maahanmuuttajia mutta Suomessa on muitankin ongelmia tarpeeksi. Maahanmuuttajien ottaminen ei tee kenellekkään hyvää, ei edes maahanmuuttajille.
ahkeraa suomalaista työntekijää. Tuo on ainakin minun kokemus. Niin kova tuo kokemus, että olen kieltäytynyt katsomasta ja kuuntelemasta yleä.
Paskafirma
Yle ainakin puhuu asiaa asianlinjalla. MTV3 puolestaan värittää ja vääristää todellisuudenkuvaa. Johan sen kertoon MTV3:n säätiedotuskin joka on aina päin prinkkalaa. MTV3 on täynnä jonnin joutavaa mainoslöpinää. Yle on sentään asialinjalla niinkuin asiaan kuuluukin. Sitäpaitsi Yle ei provosoinut ulkomaalaistaustasta vaan haastateltava kertoi sen itse haastattelussa.
JUURI SIKSI, KUN MEILLÄ ON JO OMASTA TAKAA NÄITÄ TYHJÄPÄITÄ, NIIN MIKSI NIITÄ PITÄÄ HAALIA ULKOMASILTA TÄNNE LISÄÄ. NÄMÄ ILMAISTA RAHAA HAKEMAAN TULLEET OVAT SUURIMMAKSI OSAKSI VAIN SOSSUN ELÄTTEJÄ PAHANTEKIJÖITÄ. EI TÄMÄ SUOMI OLE MIKÄÄN MIELISAIRAALA, ETTÄ TÄNNE KAIKKI MAAT LÄHETTÄVÄT NE HEIKKOPÄISET.
Espoon massasurmaaja ei todellakaan ollut yhteiskunnan elätti.
Olen ylemaksuesityksen armoton vihaaja, mutta tässä kuitenkin annan Ylelle täydet pisteet rehellisyydestä.
Se että omalta kantaväestöltä puuttuu kunnollinen perusturva ja toimeentulo ei pääse uutisiin.
koska heillä on Suomen parhaat työpaikkaedut, joita voitaisiin alkaa penkoa, jos toisivat rahoittajiensa köyhyyttä esiin.
mutta seon ongelma, koska suomi tavis eiole nähnyt yhtään köyhää. koska pyörii vain Pornaisten-torilla..mä asun tällä aasiassa tässäkin valtiossa yli 30 miljoonaa kyöhää. tulevat alle 1 €/vrk toimeen. tulkaa katsomaan, miten köyhät asuu/elää täällä moni syö heinäsirkat ja sammakon.kin raakana. koska ei hiiliin varaa. voitte antaa näille aasian kyöyhille esm. vanhoja vaatteitanne. täällä yöt joskus kylmiä,
YLEN uutisointi ei perustu kriittiseen journalismiin, vaan
työväensosialistiseen mielipidemuokkaukseen.
Sen ohjelmissa näkyy valtava näköalapuute.
Esimerkiksi uskontojen merkitystä ei ymmärretä ollenkaan,
eikä taiteessakaan nähdä mitään muita aspekteja kuin
työpaikat ja mahdollinen raha.
Sosialismi on vain yksi epäonnistunut taloustieteen haraa ja kun se on
ohjenuottana Kansankunnalle tiedottamisessa,
jää niin paljon tärkeitä asioita yhteiskunnassa liian vähälle huomiolle.