Onko ruovedella vanhoja urhrilehtoja tai muita pyhiä paikkoja?
Ruovedella?
5
683
Vastaukset
- Realisiimus
Joka paikassa on vanhoja pyhiä paikkoja. Mieti nyt 200 000 vuotta ollaan täällä tallusteltu joten ahdasta on pyhien paikkojen suhteen.
- Matti Lieroinen
Runebergin lähde ainakin sopisi hyvin olemaan vanha uhrilähde. Onhan se lähellä pappilaa, ja yleensä papit asustelivat vahtien vanhoja pakanapaikkoja. Näin oli mm. Messukylässä, Sääksmäellä ja Hollolassa.
Ilmiö on perua jo katolisen kirkon ajoilta, kun paavin bullalla myönnettiin kirkolle ja kirkonmiehille oikeus vanhoihin suomalaisten uhrilehtoihin. Näin ollen useimmat kirkot ja varsinkin pappilat on pystytetty sellaisille paikoille.
On olemassa Museoviraston tms. puulaakin julkaisema teos, jonka nimeä en tarkasti tähän hätään muista, mutta siinä on lueteltu kaikki Pirkanmaan tunnetut, kiinteät muinaisjäänteet ja myös sellaisiksi epäillyt paikat. Ainakin Tampereelta uhripaikkoja löytyi yllättävän monta. Usein kirkotkin rakennettiin sellaisille tai ainakin niiden lähettyville. Ehkäpä Ruoveden kirkon paikalla on ollut uhrilehto? - mihnä
Matti Lieroinen kirjoitti:
Runebergin lähde ainakin sopisi hyvin olemaan vanha uhrilähde. Onhan se lähellä pappilaa, ja yleensä papit asustelivat vahtien vanhoja pakanapaikkoja. Näin oli mm. Messukylässä, Sääksmäellä ja Hollolassa.
Ilmiö on perua jo katolisen kirkon ajoilta, kun paavin bullalla myönnettiin kirkolle ja kirkonmiehille oikeus vanhoihin suomalaisten uhrilehtoihin. Näin ollen useimmat kirkot ja varsinkin pappilat on pystytetty sellaisille paikoille.
On olemassa Museoviraston tms. puulaakin julkaisema teos, jonka nimeä en tarkasti tähän hätään muista, mutta siinä on lueteltu kaikki Pirkanmaan tunnetut, kiinteät muinaisjäänteet ja myös sellaisiksi epäillyt paikat. Ainakin Tampereelta uhripaikkoja löytyi yllättävän monta. Usein kirkotkin rakennettiin sellaisille tai ainakin niiden lähettyville. Ehkäpä Ruoveden kirkon paikalla on ollut uhrilehto?tarkotakko lähellä olevalla pappilalla sitä joka palo, ohan sinne ainaski 5 kilsaa Runebergin lähteeltä, siel pappilankulmalla . Kirkkokin aika mitäänsanomattomalla paikall siinä sataman lähellä . Joku helvetinkolu yms vois olla .
- 29292929
mihnä kirjoitti:
tarkotakko lähellä olevalla pappilalla sitä joka palo, ohan sinne ainaski 5 kilsaa Runebergin lähteeltä, siel pappilankulmalla . Kirkkokin aika mitäänsanomattomalla paikall siinä sataman lähellä . Joku helvetinkolu yms vois olla .
lopussa ja tuhat ydeksänsataaluvun alussa, oli tietääksen Ruovedellä tietäjä joka oli maan kuulu. Kuka tietää enemmän tästä hengeltään voimakkaasta miehestä?
- Matti Lieroinen
29292929 kirjoitti:
lopussa ja tuhat ydeksänsataaluvun alussa, oli tietääksen Ruovedellä tietäjä joka oli maan kuulu. Kuka tietää enemmän tästä hengeltään voimakkaasta miehestä?
Helvetinkolu on taatusti ollut pyhä paikka, mutta se on muinoin ollut kaukana asutuksesta, joten ei siellä ole jatkuvasti menoissa juostu.
Runebergin lähde on samantyyppinen kuin monet muut uhrilähteet, esim. Tahmelan lähde Tampereella. Muistin, että se on lähempänä pappilaa, mutta ainakin herra Runeberg siellä kulutti aikaansa oleillessaan pappilassa, joten ehkä se oli aikoinaan pappilan maita?
Kirkko on mälsällä paikalla, mutta siinä on voinut olla aikoinaan uhrilehto tai vaikka polttokenttäkalmisto.
Täytyypä kysyä mummulta, olisiko kuullut moisesta tietäjästä. Sillä kun on kaikenlaista tietoa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke332263- 1231936
- 771591
- 1601222
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?671217- 611046
- 481043
- 641004
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂62927Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t29925